Wozniacki pierde, iar Halep e lider WTA detaşat până la Roland Garros

Irina Aldea
in Stiri sportive
24/03/2018, 12:37

Daneza a fost eliminată la finalul unui meci incredibil de Monica Puig, ocupanta locului 82 WTA. Scorul final a fost 0-6, 6-4, 6-4 în favoarea jucătoarei din Puerto Rico, după o oră şi 58 de minute. Wozniacki a câştigat primul set cu 6-0 în doar 27 de minute şi nimic nu părea să o deranjeze, dar ce a urmat pentru ea, a fost cu adevărat de necrezut.

ACUM! Simona Halep – Agnieszka Radwanska LIVE VIDEO! Vezi ONLINE meciul pentru optimi!

Daneza s-a prăbuşit pur şi simplu şi a pierdut partida din turul secund. Pentru Puig, aceasta a fost una dintre cele mai mari victorii din carieră, după succesul de la Rio.

Pentru Wozniacki, eliminarea este o adevarată problemă, în condiţiile în care avea de apărat nu mai puţin de 650 de puncte, după ce anul trecut a ajuns în finala de la Miami unde a fost învinsă de Johanna Konta. Înfrângerea lui Wozniacki vine la scurt timp după ce daneza declara că nu o interesează cu cine joacă deoarece e convinsa că poate bate pe oricine. VEZI DETALII AICI

Citeşte şi:

Întreaga lume, cucerită de Simona Halep! L’Equipe: “Orgoliul de campioană a dus-o mai departe”

Oceane Dodin, trimisă la psihiatru de tatăl ei: “Mi-a spus că sunt complet nebună”

Foto. Australienii, cuceriţi de Simona Halep! Românca a apărut pe coperta “Australian Tennis”

Adversara romancei nu s-a mai putut stapani! Manifestari VIOLENTE dupa ce a pierdut: ”Ma RETRAG din tenis!”

Diferenţa uriaşă în clasament între Halep şi Wozniacki

Pentru Simona Halep urmează o perioadă de relaş din punct de vedere al locului ocupat în clasament. Singura care o putea detrona pe sportiva noastră era daneza aflată pe locul secund, dar acum este imposibil să se schimbe liderul mondial având în vedere înfrângerea suferită de Wozniacki şi punctele pe care le-a pierdut în urma eliminării.

În acest moment, diferenţa dintre Halep şi Wozniacki în ierarhia mondială este de aproape 1500 de puncte, dar românca se află încă în competiţie. Aşadar, Simona Halep va sta confortabil în fotoliul de lider mondial până la Roland Garros, acolo unde are de apărat nu mai puţin de 1300 de puncte, fiind anul trecut învinsă în ultimul act de către Jelena Ostapenko. În eventualitatea în care Halep ar câştiga trofeul la Miami, diferenţa ar creşte la 2.285 de puncte.