Simona Halep – Elise Mertens 6-3, 4-6, 3-6. Românca pierde finala de la Doha, prima din 2019, după un meci dramatic!

16.02.2019 | 19:29

UPDATE, ora 19:28 / Simona Halep pierde prima finală din 2019, la Doha, cu Elise Mertens, scor 6-3, 4-6, 3-6. Simona a ratat foarte multe mingi de break şi i-a oferit adversarei şansa de a reveni de la 0-1 la seturi. Românca a acuzat unele probleme medicale pe parcursul setului decisiv. Vezi aici LIVE UPDATE toate reactiile dupa finala Simonei Halep! Cum a furat-o Nouni pe Simona, momentul care a schimbat totul, reactiile valuri venite pe net, cec bani a castigat Simona, ce turneu urmeaza si cat de mult afecteaza lupta la locul 1 infrangerea cu Mertens! LIVE BLOG Halep – Mertens

3-6. Mertens face break şi este campioană la Doha.

3-5. Mertens îşi face serviciul.

3-4. Simona Halep își face serviciul.

2-4. Mertens își mărește avantajul.

2-3. Mertens face din nou break.

2-2. Simona face break și egalează. A ajuns la 24 de mingi de break în acest meci.

1-2. Simona întrerupe seria adversarei sale.

0-2. Simona pierde un game prelungit pe serviciul belgiencei.

0-1. Mertens face break în startul setului decisiv.

4-6. Mertens câștigă setul doi și avem set decisiv în această finală. La minge de set, arbitrul a dat aut la o lovitură a Simonei care a prins linia. Românca a cerut challenge și aștepta ca punctul să îi fie oferit. Kader Nouni, însă, a decis repetarea acelei mingi, spre nemulțumirea Simonei. Mertens a câștigat la rejucare și a închis setul doi.

4-5. Mertens face break la zero și va servi pentru a trimite meciul în decisiv.

4-4. Mertens își face din nou serviciul.

4-3. Simona salvează o minge de break și își face serviciul.

3-3. Mertens egalează.

3-2. Simona își face serviciul.

2-2. Mertens salvează o minge de break și își face serviciul.

2-1. Mertens își ia break-ul înapoi. Imediat, meciul este întrerupt la solicitarea belgiencei, pentru un time-out medical. Mertens are dureri la spate. Simona i s-a plâns lui Kader Nouni că adversara ei stă mult la vestiar.

2-0. Break reușit de Simona Halep.

1-0. Simona își face serviciul în startul setului secund.

1-1. Mertens răspunde și ea cu break.

1-0. Simona Halep face break din a patra șansă pe care o are în primul game. După ce a lovit de două ori tușa la ultimele mingi.

Simona Halep, gata de start!

Marea finală de la Doha, dintre Simona Halep şi Elise Mertens se va disputa sâmbătă pe terenul central din capitala Qatarului. Întâlnirea dintre cele două este programată a doua pe arena cantrală, după finala de dublu dintre Hao-Ching Chan/Latisha Chan şi Alison Riske/Demi Schuurs. Vezi aici cele mai noi stiri de la Doha! LIVE BLOG cu toate noutatile, la minut, despre marea finala Halep – Mertens, reactii, clasamentutl WTA, tragerea la sorti a tabloului Simonei de la Dubai si multe altele!

UPDATE / Meciul Simonei Halep cu Elise Mertens începe după finala de dublu de la Doha, care tocmai s-a încheiat cu victoria taiwanezelor Latisha Chan şi Hao-Ching Chan.

UPDATE / A plouat la Doha, ceea ce a dus la amânarea startului finalei de dublu cu jumătate de oră, ceea ce înseamnă că va exista un mic delay de 10-20 de minute şi pentru finala Simonei, faţă de ora stabilită, 17.

Finala de la Doha este prima a sezonului pentru Simona Halep, a 34-a a carierei şi a doua la turneul din Qatar, de categorie Premier, cu premii totale în valoare de 916,131 de dolari, care se desfăşoară în perioada 11-16 februarie. Orice s-ar întâmpla în ultimul act al competiţiei din Doha, Simona Halep va ocupa locul secund în clasamentul mondial începând de luni, 18 februarie.

Simona Halep – Elise Mertens Live Stream Online TV pe Digi Sport

Meciul Simona Halep – Elise Mertens va începe nu mai devreme de ora 17.00, ora României și va fi transmis în direct pe Digi Sport 1. Întâlnirea va fi în format LIVE VIDEO și LIVE TEXT pe FANATIK, la fel ca și cele mai importante momente ale finalei din cadrul turneului de la Doha.

Simona Halep – Elise Mertens Live Stream Online TV pe Digi Sport – Doha

Simona Halep, principala favorită a turneului din capitala Qatarului, este fără îndoială şi în preferinţele bookmakerilor pentru această finală. Românca în vârstă de 27 de ani este văzută cu prima şansă, adversara ei din Belgia având o cotă destul de mare, 3.55, în cazul unei victorii. De la turneul din Qatar s-au retras nume mari, precum Karolina Pliskova, Caroline Wozniacki, Caroline Garcia, Ashleigh Barty și/sau Petra Martic.

Urmărește Online meciul Simonei Halep de la Doha pe FANATIK

Simona Halep o conduce cu 2-0 pe Elise Mertens în meciurile directe,iar jucătoarea din Belgia va trebui să găsească o modalitate pentru a-i pune probleme fostului lider mondial pentru că cele precedente nu au dat roade. Simona Halep şi Elise Mertens s-au mai întâlnit până în prezent de două ori în circuitul feminin de tenis. De fiecare dată, jucătoarea noastră s-a impus. Chiar şi aşa, acesta va fi primul meci pe care cele două îl vor disputa pe hard. Precedentele partide au fost jucate pe zgură, suprafaţa preferată a Simonei, care nu a cedat set în confruntările cu belgianca.

Sportiva noastră a declarat la Doha că este dornică să mai cucerească un titlu la Doha, după cel din 2014. “Este extraordinar să joc din nou pentru trofeu aici”, a spus Simona după calificarea în finală. De partea cealaltă, Elise Mertens a fost foarte fericită să afle că va juca împotriva Simonei Halep. “Sunt extaziată, nu mă aşteptam să mă calific în finală şi este deja o victorie pentru mine. Pot să joc fără presiune. Este grozav că voi juca împotriva ei, am pierdut de două ori, dar voi da totul mâine”, a mai spus Mertens.