Simona Halep

Simona Halep – Elise Mertens 6-4, 5-7, 5-7 în turul 3 la WTA Madrid. Simona spune „adio” după o evoluție dezastruoasă

04.05.2021 | 17:21
Simona Halep  Elise Mertens 64 57 57 in turul 3 la WTA Madrid Simona spune adio dupa o evolutie dezastruoasa
Simona Halep - Elise Mertens, primul obstacol de top pentru româncă la WTA Madrid. foto: colaj Fanatik

Simona Halep a părăsit turneul WTA de la Madrid în turul trei, după ce a fost eliminată de belgianca Elise Mertens în trei seturi, cu scorul de 6-4, 5-7, 5-7.

Cu excepția primului set, am asistat la o evoluție foarte slabă a Simonei, care a făcut numeroase greșeli neforțate, mai ales pe propriul serviciu.

Simona Halep – Elise Mertens 6-4, 5-7, 5-7 – VEZI VIDEO

5-7. Simona își pierde din nou serviciul și este eliminată.

5-6. Simona nu are nicio șansă pe serviciul adversarei, care mai are nevoie de un game pentru a câștiga meciul.

5-5. În sfârșit, face și Halep un game pe propriul serviciu, după două break-uri la rând câștigate de Mertens.

4-5. Mertens preia controlul și e foarte aproape de a câștiga meciul.

4-4. Un nou break, realizat de data asta de Mertens.

4-3. Simona se descurcă mai bine pe serviciul belgiencei și face un nou break.

3-3. Simona își pierde iar serviciul.

3-2. Mertens servește foarte bine și nu-i dă nicio șansă Simonei.

3-1. Simona își face din ce în ce mai greu serviciul.

2-1. Simona reușește primul break al setului decisiv.

1-1. Game câștigat greu de Simona pe propriul serviciu.

0-1. Mertens continuă evoluția bună și își câștigă serviciul fără probleme.

5-7. Simona își pierde la zero serviciul și, odată cu el, pierde și setul secund.

5-6. Al doilea game la rând câștigat de Mertens la zero pe serviciul propriu.

5-5. Simona își câștigă, din nou, cu mare dificultate serviciul.

4-5. Mertens își câștigă la zero serviciul.

4-4. O nouă cădere a Simonei pe propriul serviciu și Mertens face breakul destul de lejer.

4-3. Halep câștigă pentru a treia oară la rând pe serviciul adversarei și are un break avans în setul secund.

3-3. Simona reușește să câștige pentru prima dată pe propriul serviciu în setul secund.

2-3. Un nou break, al patrulea la rând din setul secund, și Halep se apropie la un game  de adversara sa.

1-3. Simona își pierde din nou serviciul.

1-2. Break la zero realizat de Simona.

0-2. Mertens face primul break al setului secund, deși Simona a condus cu 40-0 pe propriul serviciu.

0-1. Belgianca își face serviciul și câștigă primul game al setului secund.

6-4. Simona forțează pe propriul serviciu și reușește să câștige primul set.

5-4. Mertens își face serviciul și rămâne în meci.

5-3. Simona se apropie la un game de câștigarea primului set.

4-3. Un nou break pentru Halep!

3-3. Mertens face și ea break, după o dublă greșeală a Simonei.

3-2. Mertens își face serviciul.

3-1. Simona își face din nou serviciul.

2-1. Halep face primul break al partidei.

1-1. Simona revine de la 0-40 și își face serviciul.

0-1. Mertens revine de la 0-30 și își face serviciul.

UPDATE, 4 mai, ora 13:53 / Partida Karen Khachanov – Kei Nishikori, prima a zilei pe arena Manolo Santana, a intrat în decisiv. Astfel că Halep – Mertens, care începe după acest joc, ar urma să ia startul în jurul orei 14:30.

ȘTIRE INIȚIALĂ 4 MAI, ora 11:30

Este prima partidă cu adevărat grea pentru Simona Halep, care în tururile precedente s-a impus în două seturi în faţa ibericei Sara Sorribes Tormo şi a chinezoaicei Saisai Zheng. Însă îngrijorrează căderile inexplicabile ale jucătoarei noastre în setul 2, în care a condus detaşat, după care a fost egalată şi s-a impus pe final, cu 7-5, respectiv 6-4.

Astfel de fluctuaţii în evoluţie, dacă vor fi repetate în faţa jucătoarelor din tururile superioare, pot avea consecinţe dintre cele mai rele. Simona a controlat autoritar jocul timp de un set, pe primul luându-l la zero, a condus lejer şi în al doilea şi de fiecare dată a urmat black-out-ul, lucru care nu trebuie să se mai repete de acum înainte.

Simona Halep – Elise Mertens Live stream Digi Sport 2

Întâlnirea Simona Halep – Elise Mertens se dispută marţi, 4 mai, de la ora 14:00, în turul al 3-lea al Mastersului Mutua Open Madrid şi va putea fi urmărită pe micile ecrane în România doar pe canalul Digi Sport 2. De asemenea, o mai puteţi vedea şi pe site-ul FANATIK.RO, în format LIVE VIDEO.

Simona Halepare o misiune grea în acest an pe pe zgura din capitala Spaniei, deorece la ultima ediţie, care avut loc în 2019, deci acum doi ani, a ajuns până în finală, acumulând 650 de puncte WTA. Din acest motiv, ea trebuie să repete traseul până la finală, pentru a nu pierde aceste puncte şi a risca să cadă pe locul 5.

Elise Mertens vine după finala de la Istanbul, pierdută în faţa Soranei Cîrstea

Nu are însă un meci uşor, pentru că Elise Mertens este o jucătoare de top 20, mai precis poziţia a 16-a, şi are un joc foarte agresiv, care caută frecvent desciferea celor mai bune unghiuri pentru lovitura decisivă. Este o jucătoare care se descurcă bine şi pe hard şi pe zgură. punctul vulnerabil fiind iarba.

Elise Mertens vine după o finală pierdută la Istanbul, unde o altă româncă, Sorana Cîrstea, căreia nimeni nu îi acora nici o şansă, a învins-o şi încă în două seturi, provocând o mare surpriză. Simona s-a oprit săptămâna trecută în semifinale la Stuttgart, fiind depăşită categoric cu 2-0 de bielorusa Aryna Sabalenka.

Simona Halep o conduce pe Elise Mertens cu 4-1 la meciurile directe

La întâlniri directe, românca are superioritate clară. Halep a reuşit patru victorii, belgianca doar una, în finala de la Doha din 2019, după ce Simona câştigase lejer primul set. Ultimele două dispute, în 2020, la Roland Garros şi la Praga, au revenit însă clar Simonei Halep.

Simona este marea favorită a bookmakerilor, care îi acordă cota de 1,30 la victorie, faţă de 3,50 cât a primit jucătoarea din Belgia. Fie şi un singur set smuls de Mertens şi tot este inomparabil mai valoros decât succesul lui Halep, pentru că e cotat la 1,80.