Simona Halep, prima reacție după victoria cu Jennifer Brady: „În al doilea set am reușit să îmi găsesc ritmul! Nu știu cu cine joc runda următoarea, uit repede ?”. VIDEO

Francisc Oprea
în Tenis
21/01/2020, 12:04
Simona Halep a învins-o în două seturi pe Jannifer Brady. Sursă Foto: Twitter

Simona Halep a reușit calificarea în turul doi de la Australian Open, după victoria obținută în fața americancei Jennifer Brady. La capătul jocului, sportiva din România a recunoscut că a avut o misiune dificilă în runda inaugurală, și a adus aminte de ediția din 2018, când se accidenta ușor în primul meci de la Melbourne, cum s-a întâmplat și marți, și reușea să ajungă în finală.

Simona Halep, prima reacție după calificarea în turul doi

Simona Halep a avut parte de o încercare serioasă în turul întâi de la Australian Open, însă a reușit victoria după 7-6, 6-1 cu Jennifer Brady.

La capătul meciului ce a durat peste o oră și jumătate, numărul trei WTA, care a avut nevoie de intervenția fizioterapeutului în primul set, a declarat că resimte o mică durere la încheietura mâinii drepte, dar a avut parte de o accidentare similară și în primul tur al ediției din 2018 a Australian Open, când a obținut și cel mai bun rezultat din carieră la Melbourne, finala pierdută în fața Carolinei Wozniacki.

A fost un meci foarte greu, am jucat și acum câteva luni împotriva ei, a fost set decisiv atunci, știam la ce să mă aștept. Mă bucur că am reușit să trec de primul tur și mă simt extraordinar să joc în Australia. În al doilea set am reușit să îmi găsesc ritmul mai bine, am reușit să o plimb mai mult pe teren.

Mai jucasem cu ea şi ştiam cât de greu va fi. Dar ce meci nu e complicat la Australian Open? Am luptat pentru fiecare punct, ştiam că nu trebuie să o las să ia setul. Nu ştiu cu cine joc în runda următoare, mă uit câteodată, dar uit repede!

Dacă îmi aduc bine aminte, în 2018 m-am accidentat în primul tur și am ajuns în finală. Încheietura mă doare puțin, dar nu mă gândesc la asta, trebuie să mă recuperez pentru turul al doilea.

E un sentiment extraordinar să îl am pe Darren Cahill din nou alături de mine, mă susține în fiecare secundă”, a declarat Simona Halep după victoria cu Jennifer Brady.

Pornește cu prima șansă în turul doi

Simona Halep are, cel puțin pe hârtie, prima șansă înaintea partidei din runda secundă a turneului de Mare Șlem de la Melbourne, unde va întâlni câștigătoarea disputei dintre Misaki Doi (82 WTA) și Harriet Dart (173 WTA).

Jucătoarea din Marea Britanie, în cazul unei victorii în meciul de marți, ar bifa primul meci din carieră cu Simona Halep.

Jucătoarea din România a mai întâlnit-o pe Misaki Doi o singură dată în carieră, în urmă cu patru ani, la Madrid. Simona reușea atunci să se impună în minimum de seturi.