Sporturi

Simona Halep – Garbine Muguruza 6-1, 6-4. Vezi rezumat video!

07.06.2018 | 20:19
Simona Halep - Garbine Muguruza 6-1, 6-4. Vezi rezumat video!

Simona Halep a învins-o clar pe Garbine Muguruza, în semifinalele de la Roland Garros, scor 6-1, 6-4, și se va menține pe primul loc în clasamentul WTA până la Wimbledon.

Sportiva noastră a practicat cel mai bun joc al său de la această ediție de French Open, dominându-și categoric adversara în primul set. Mult mai echilibrată a fost actul secund. Partida s-a jucat la 4-4, când am avut parte de un game epic, întins pe o durată de peste 12 minute. Simona a făcut 5-4, iar apoi Muguruza a cedat la zero pe propriul serviciu.

Simona Halep – Garbine Muguruza 6-1, 6-4. Vezi rezumat video în scurt timp pe FANATIK.RO

În ultimul act, Halep va evolua cu învingătoarea din meciul dintre americancele Sloane Stephens, locul 10 WTA, şi Madison Keys, locul 13 WTA. Românca are palmares pozitiv cum ambele jucătoare, 5-2, respectiv 5-1.

Calificarea în finală la Roland Garros este recompensată cu 1,12 milioane de euro şi cu 1.300 de puncte WTA. Câştigătoarea va primi 2,2 milioane de euro şi 2.000 de puncte WTA. Halep se va afla în fața celei de-a 31-a finale din carieră, patru dintre ele reușindu-le în acest an.