VIDEO. Simona Halep, PULVERIZATĂ în finala de la Cincinnati! Învinsă în 57 de minute

GAME, SET ŞI MECI GARBINE MUGURUZA, 6-1, 6-0! Nicio şansă pentru Simona Halep în această finală de la Cincinnati. Meciul s-a încheiat în 57 de minute. A fost o finală fără istoric,...
VIDEO Simona Halep PULVERIZATA in finala de la Cincinnati Invinsa in 57 de minute

GAME, SET ŞI MECI GARBINE MUGURUZA, 6-1, 6-0! Nicio şansă pentru Simona Halep în această finală de la Cincinnati. Meciul s-a încheiat în 57 de minute. A fost o finală fără istoric, Garbine Muguruza dominând complet. Simona Halep rămâne pe locul doi în clasamentul WTA. Este la doar 5 puncte de locul lider mondial.

0-5, BREAK Muguruza! Simona nu are nicio şansă în acest meci. Iberica va servi pentru meci

0-4, GAME Muguruza! Game maraton câştigat de Garbine

0-3, BREAK Muguruza! Sportiva din Spania ia avant foarte repede în setul doi

0-2, GAME Muguruza! Garbine domină autoritar meciul în acest moment

0-1, BREAK Muguruza! Garbine începe cu dreptul şi setul secund începe rău pentru Simona

Start în setul secund cu Halep la serviciu

SET, 1-6 Garbine Muguruza! Iberica se impune în 23 de minute după primul set. Garbine a jucat perfect, dar, din păcate, Simona a făcut multe greşeli.

1-5, BREAK Muguruza! Simona face două duble greşeli în game, pe care îl cedează lejer

1-4, GAME Muguruza! Iberica se duce la 4-1 şi Simona cere o pauză de coaching.

Darren Cahill: “Poţi să foloseşti mai mult forehand-ul. Poţi să fii puţin mai agresivă pe serviciul doi. Nu joci un tenis slab. Arată-mi că poţi să câştigi acest meci. Joacă foarte bine şi va fi un challenge pentru tine. Dar, arată-mi că poţi să câştigi. Deschide unghiurile mai mult”

1-3, GAME Halep! Simona sparge gheaţa şi face primul game. Muguruza, la un pas de accidentare

0-3, GAME Muguruza! Garbine serveşte bine şi îşi consolidează break-ul

0-2, BREAK Muguruza! Iberica reuşeşte break-ul. Joacă mai agresiv decât Simona în debut

0-1, GAME Muruguza! Garbine începe cu dreptul finala

Începe finala cu Muguruza la serviciu

Cele două jucătoare sunt pe teren. Câteva sute de fani români sunt în tribune

UPDATE. S-a intonat imnul României înainte de începutul meciului dintre Halep şi Muguruza.

UPDATE, ora 20:30 / Simona Halep joacă de la ora 21:00 finala turneului de la Cincinnati împotriva sportivei din Spania, Garbine Muguruza. Dacă românca va câştiga acest meci va deveni de luni lider mondial pentru prima dată în carieră.

Meciul poate fi urmărit LIVE VIDEO pe FANATIK.RO

Simona Halep – Garbine Muguruza LIVE VIDEO STREAM Cincinnati Finala.  6-1 în al doilea set. Meciul a durat exact o oră şi dacă va evolua aşa şi cu spanioloaica în finală Halep va avea şanse reale să devină numărul 1 mondial!

5-1 pentru Halep! Am asistat la o demonstraţie de tenis oferită de Simona, care va juca finala cu Garbine Muguruza, obiectivul fiind dublu: câştigarea turneului şi locul 1 mondial Marş triumfal Simona Halep spre finală! Al doilea break consecutiv duce scorul la 4-1 pentru româncă! Spre bucuria numeroşilor români prezenţi în tribune meciul a devenit un monolog Halep. Simona îşi câştigă serviciul şi are acum 3-1.

Simona menţine presiunea. Şi-a făcut serviciul şi joacă foarte agresiv pe serviciul americancei, care greşeşte mult şi breakul vine de la sine. E 2-1 pentru Halep! Stephans reuşeşte să câştige primul game al celui de-al doilea set. Set clar Simona Halep care se impune cu 6-2!

Halep face clar cel mai bun meci de până acum şi se duce ca un glonţ pe lângă adversară. A ajuns la 5-1, fără ca Stephans, învingătoare a lui Goerges şi Kerber, să înţeleagă ceva.

Simona îşi face serviciul şi se distanţează la 3-1.

Simona Halep – Garbine Muguruza LIVE VIDEO STREAM Cincinnati Finala. A început partida, cu jucătoarea de culoare la serviciu. Scorul este de 2-1 pentru Simona, care urmează la serviciu. În câteva momente va începe semifinala dintre Simona Halep şi americanca Sloane Stephans, programată iniţial de la ora 23:00. UPDATE, 19 august, ora 20:55 / Liderul mondial, Karolina Pliskova a părăsit turneul de la Cincinnati în semifinale, fiind eliminată de Garbine Muguruza, scor 3-6, 2-6. Simona Halep poate deveni lider mondial dacă se va impune în acest turneu. Interesant este faptul că dacă Simona Halep câştigă meciul cu Sloane Stephens şi pierde finala, vine la doar 5 puncte WTA de Pliskova, 6390 şi 6385. Daca se impune la Cincinnati, Simona va fi lider mondial şi cap de serie 1 la US Open. Semifinala dintre Simona Halep şi Sloane Stephens va avea loc sâmbătă, de la ora 23:00 şi poate fi urmărită LIVE pe FANATIK.RO.

UPDATE, ora 04:19 / Simona Halep va evolua în semifinale împotriva americancei Sloane Stephens. Meciul se va juca de la ora 23:00. În cealaltă semifinală, Karolina Pliskova joacă împotriva lui Garbine Muguruza. Halep a învins-o pe Stephens în urmă cu două săptămâni la Washington, 7-6, 6-0.  După meci, campioana noastră a declarat: “Cred că am jucat ambele foarte bine şi am fost foarte aproape să pierd setul doi. Abia aştept să revin şi să joc pe acest teren. Fanii sunt fantastici. Au fost extraordinari”

GAME, SET ŞI MECI SIMONA HALEP, 6-4, 7-6! Mari emoţii pentru campioana noastră. În primul set a avut probleme la serviciu, dar a câştigat punctele decisive. În setul secund totul a mers perfect până la 5-2, moment în care a existat o cădere. Simona a ratat 5 mingi de meci, dar şi-a ţinut nervii tari şi a câştigat în tiebreak cu 7-1.  6-6, GAME Konta! Halep ratează alte 3 mingi de meci de la 0-40. Incredibil. Păcat de lipsa de concentrare a Simonei Halep 6-5, GAME Halep! Simona salvează două mingi de break şi încheie cu un as game-ul 5-5. GAME Konta! Johanna revine de la 2-5 la 5-5 şi Simona pierde printre degete un avantaj important 5-4, BREAK Konta! Simona a condus cu 40-15, dar nu a putut închide meciul. Simona n-a jucat cu primul serviciu ultimele 4 puncte 5-3, GAME Konta! Johanna rezistă, dar Simona urmează să servească pentru meci 5-2, GAME Halep! Simona este la un pas de semifinale! Ultimele game-uri de serviciu au fost fără emoţii pentru româncă 4-2, GAME Konta! Britanica nu se lasă şi reduce diferenţa 4-1, GAME Halep! Foarte bun serviciul în ultimele două game-uri. Simona este în control! E aproape de semifinale 3-1, BREAK Halep! Simona câştigă al treilea game la rând şi Konta arată primele semne de descumpănire 2-1, GAME Halep! Simona are parte de un game mai liniştit, tranşat la 15 1-1, BREAK Halep! La retur, Simona joacă ceas şi egalează la unu 0-1, BREAK Konta! Johanna are multe mingi de break şi converteşte una dintre ele. Simona nu este în apele ei la serviciu Start cu Halep la serviciu în setul secund SET, 6-4 Simona Halep! Campioana noastră se impune cu 6-4. Darren Cahill a resestat-o pe Simona care ia break-ul la zero. Un set cu bune şi cu rele pentru Simona. Serviciul nu a funcţionat deloc, dar în românca a câştigat punctele importante ale primei manşe. Sperăm ca Simona să îşi ridice jocul la serviciu în setul secund, principala ei problemă în acest prim set.  5-4, BREAK Konta! Simona ratează o şansă de set şi cedează game-ul adversarei. Pauză de coaching pentru româncă ssw 5-3, GAME Konta! Johanna rămâne în set, dar Simona serveşte pentru set 5-2, GAME Halep! Simona revine de la 0-40 şi are 5-2. Formidabil modul în care se impune Halep în punctele importante. Are doar 55% procentaj pe primul serviciu, dar conduce cu 5-2 4-2, BREAK Halep! Românca revine de la 40-15 pentru Konta şi ia breakul. Acum Simona este în control, dar are nevoie de un serviciu bun 3-2, GAME Halep! Simona mai salvează o minge de break. Serviciul nu este la cel mai înalt nivel, iar game-urile sunt mai muncite. Cu toate acestea, Simo e în avantaj 2-2, BREAK Halep! Simona îşi ia imediat break-ul înapoi. Bun joc de retur pentru constănţeancă 1-2, BREAK Konta! Johanna preia conducerea după un game mai slab al Simonei Halep 1-1, GAME Konta! Britanica egalează rapid. Bun serviciul în start 1-0, GAME Halep! Campioana noastră salvează o minge de break. Comentatorul american spune: “Oriunde mergi, vezi fani Simona Halep. Este un megastar”  Start de meci cu Simona Halep la serviciu. Cele două jucătoare sunt pe teren, la încălzire. Meciul începe în câteva momente UPDATE, ora 02:00. Simona Halep LIVE STREAM Cincinnati. / Bună seara, iubitori ai tenisului. Simona Halep va juca în câteva minute împotriva Johannei Konta în sferturile de finală ale turneului de la Cincinnati.

UPDATE. Simona Halep – Garbine Muguruza LIVE VIDEO STREAM Cincinnati Finala. Simona Halep joacă vineri, de la ora 02:00 împotriva britanicei Johanna Konta în sferturile de finală de la Cincinnati. Britanica a declarat că este foarte dificil să joace împotriva Simonei, asemănând-o cu un perete:  ”Cred că se mişcă incredibil şi trimite foarte multe mingi înapoi. Te simţi ca şi cum ai juca cu un perete când joci cu Simona. Încerc de fiecare dată să-mi impun jocul, să dicteze câte mai mult jocul pe teren şi să preiau controlul în timpul punctului, dar sunt conştientă că ea poate lovi foarte multe mingi şi că nu voi putea tot timpul să mă impun. Cred că este foarte important să accept aceste lucruri împotriva celor mai bune jucătoare, pentru că nu stă totul doar în racheta ta”, a mai spus Konta.

UPDATE. Simona Halep – Garbine Muguruza LIVE VIDEO STREAM Cincinnati Finala. Johanna Konta va fi adversara Simonei în sferturi, la Cincinnati. Britanica a pierdut o singură dată în faţa româncei, la acea întâlnire cu scandal, din aprilie, de la Mamaia, din meciul România – Marea Britanie, contând pentru Fed Cup. Meciul a avut loc pe zgură şi a însemnat o victorie clară a Simonei. Dar, în meciurile disputate la turnee, situaţia se schimbă radical în favoarea lui Konta. Care are trei victorii din trei, ultima în sferturi de finală la Wimbledon. A mai învins în acest an la Miami, în sferturi şi la Wuhan, în turul 3. Toate aceste succese au fost obţinute în trei seturi extrem de muncite. Simona Halep a recunoscut după meci meritele extraordinare ale antrenorului Darren Cahill în momentele ei dificile. Acum australianul a folosit tactica enervării lui Halep, pentru a o motiva, lucru ştiut de Simona din cartea fostului tenisman Brad Gilbert “Să câştigi urât“.  “Pot să spun că anul acesta a fost cel mai bun, din toate punctele de vedere: mental, fizic şi al tenisului. Chiar dacă astăzi sau zilele astea nu joc cel mai bun tenis al meu, simt că sunt acolo şi toată munca pe care am depus-o se vede acum.  Fiecare meci e un pic greu la început, în momentul de faţă, pentru că nu simt în totalitate jocul. Mi-am făcut şi racheta mai tare, aici sunt condiţii foarte grele: mingea zboară, azi a fost vânt, e cald… nu prea m-am simţit confortabil. Am încercat doar să-mi recapăt energia, să alerg după toate mingile, să găsesc un ritm. Spre final l-am găsit şi asta contează foarte mult. Serviciul a fost destul de ok, nu foarte bun, dar a fost suficient pentru meciul de azi. Realizez că mă grăbesc între puncte şi lucrez la acest lucru. Nu-mi place ceea ce fac, dar un pic e pe mentalitatea veche, la asta lucrez de o perioadă şi totuşi reuşesc să mă calmez, atunci când îmi dau seama că mă grăbesc.  Darren chiar m-a ajutat în primul set, m-a făcut să mă enervez, ceea ce e un lucru bun pentru mine. Asta a şi vrut, mi-a adus aminte de un mental coaching winning ugly, să câştig urât. Azi a fost un moment de acest gen. Brad Gilbert, care a spus acest lucru, chiar m-a inspirat azi… În momentul de faţă, nu contează cum câştigi, trebuie doar să câştigi” Simona Halep s-a calificat în sferturi la Cincinnati după ce a învins-o în două seturi pe Anastasija Sevastova: 6-4, 6-3.   Simona o va întâlni vineri, în sferturi de finală, pe învingătoarea meciului dintre Johanna Konta şi Dominika Cibulkova, ce se dispută aproape de miezul nopţii. Cum arată partea de tablou, actualizată, a Simonei Halep la Cincinnati simona halep cincinnati 6-3 pentru Simona Halep în faţa locului 12 mondial, a patra victorie consecutivă în faţa letonei în 2017 şi acum scorul general este 5-2 pentru româncă.

5-3 Sevastova se agaţă de meci şi reuşeşte să îşi facă serviciul. Halep însă poate închide partida în următorul game.

5-2 Simona, care trece peste pericolul unei mingi de rebreak şi se desprinde, probabil, decisiv!

4-2 Halep, din nou Darren Cahill fiind omul potrivit la momentul potrivit. Simona face un break foarte important, care ar putea fi chiar cheia victoriei finale

3-2 Halep! Sevastova se trezeşte din nou cu un break şi reechilibrează disputa în setul secund, moment când revine Darren Cahill lângă scaunul Simonei. ”Joci prea agresiv din spate, în special cu reverul. Dreapta arată bine. Ai încredere în rever. E cea mai bună lovitură a ta” i-a spus lui Halep antrenorul australian.

Simona joacă sigur şi reuşeşte două game-uri la rând, la scorul de 3-0 reuşind Sevastova să spargă fantastica serie de 7 game-uri făcute de Halep la rând! A început al doilea set, cu Simona Halep la serviciu, aşa cum a debutat partida. Simona câştigă după un game foarte lung. 6-4 Halep face patru game-uri la rând şi câştigă primul set cu 6-4, după ce a fost condusă cu 4-2!

5-4 Acum e rândul româncei să aibă trei game-uri consecutive şi să revină la pupitrul de comandă. E la un game de câştigarea primului set, dar va servi Sevastova. 4-4 Ca şi în meciul cu Townsend, din optimi, Halep are nevoie de un duş rece pentru a-şi revine. Momentul de cădere pare a fi trecut şi Simona face breakul la timp. A intervenit, la timp şi antrenorul Darren Cahill.

3-4 Halep îşi pune ordine în serviciu şi reuşeşte să întrerupă seria adversarei, care rămâne însă cu un break în faţă.

2-4 Degringolada Simonei continuă. Din nou un game lejer pentru Sevastova. Halep a făcut doar un punct în două game-uri.

2-3 Sevastova face un game alb pe serviciul româncei. Halep a comis multe erori neforţate şi nu s-au consumat decât primele cinci game-uri.

2-2 letona egalează după un alt game lung, în care Simona a avut de două ori posibilitatea unui nou break

2-1 pentru Simona, care a pierdut avantajul breakului, cedând, la rândul ei, pe propriul serviciu

2-0 Halep după un game maraton pe serviciul letonei. Simona va încerca o desprindere

1-0 Simona Halep şi-a câştigat primul game la serviciu. În puţine momente va începe optimea de finală de la Cincinnati, dintre Simona Halep şi letona Anastasia Sevastova.

UPDATE. Simona Halep – Garbine Muguruza LIVE VIDEO STREAM Cincinnati Finala. Anastasia Sevastova a vorbit despre meciul de azi cu Halep. “Va fi greu. Am jucat deja de două ori împotriva ei în acest an, pe zgură. Acum vom juca pe hard, este o diferenţă. Trebuie să mă folosesc de şansele mele şi să fiu activă pe teren. Trebuie să risc. Dacă nu voi face asta, nu am nicio şansă”, a declarat letona. Trebuie să mă mişc bine, să ajung mai des la fileu. Trebuie să fiu agresivă. Nu o pot lăsa să dicteze jocul. E important pentru mine să dictez ritmul”. UPDATE. Meciul Simonei Halep cu Anastasia Sevastova va începe joi, la ora 18:00 şi se va juca pe Grandstand, care este al doilea teren la Cincinnati, acelaşi unde Simona a trecut în turul II de Taylor Townsend. UPDATE. Simona Halep LIVE STREAM Cincinnati. Anastasia Sevastova a învins-o pe Roberta Vinci în două seturi (6-2, 7-5) şi va juca joi seara împotriva Simonei Halep pentru un loc în sferturile de finală. 6-1 şi 2-0 la seturi Simona Halep, care în optimi o va întâlni pe învingătoarea dintre Sevastova şi Vinci, partidă ce are loc miercuri seară. Meciul din optimi al Simonei Halep va avea loc joi seară la o oră ce urmează a fi anunţată în cursul nopţii. 5-1 Halep a câştigat un nou game maraton şi e la un pas de optimi. 4-1 Halep câştigă cel mai greu game al meciului, la avantaj, după ce adversara a avut cinci meci de break. 3-1 Townsend face primul game din acest set, pe serviciul său. 3-0 Marşul lui Halep continuă de neoprit, Townsend nu mai are replică. 2-0.În acest set Simona pare hotărâtă să încheie repede conturile. Face break la 0 pe serviciul americancei. A început setul secund cu Halep câştigându-şi serviciul. În pauza dintre seturi a revenit cu sfaturi antrenorul australian. 6-4 Halep încheie bine, cu patru game-uri consecutive un set început prost. 5-4 Halep începe să preia iniţiativa, dar numai după ce a apărut la scaunul ei antrenorul Darren Cahill. 4-4 Halep reuşeşte al doilea break în faţa numărului 134 WTA. 3-4 În sfârşit, Simona face un game cu adevărat bun şi reduce handicapul. 2-4 Townsend continuă să fie la conducere. Jocul Simonei e deocamdată departe de aşteptări. 2-3 Al doilea break pentru americancă pe fondul unui serviciu destul de nesigur al Simonei 2-2 Halep întoarce imediat breakul şi va servi pentru a prelua conducerea. Învingătoarea Irinei Begu în calificări face primul break al jocului. Townsend conduce cu 2-1. A început meciul. Fiecare jucătoare şi-a valorificat primul game la serviciu. În puţine minute va începe meciul din optimi dintre Simona Halep şi Taylor Townsend.

UPDATE. Simona Halep – Garbine Muguruza LIVE VIDEO STREAM Cincinnati Finala. Partida dintre Simona Halep şi Taylor Townsend a fost reprogramată pentru ora 23:30!

UPDATE, 15 august, ora 09:13 / Simona Halep va evolua împotriva americancei Taylor Townsend în turul secund al turneului de la Cincinnati. Townsend este surpriza de până acum a competiţiei, reuşind să treacă două tururi de calificare şi apoi a reuşit să elimine şi campioana olimpică, Monica Puig.  În calificări, Townsend a trecut de Irina Begu, scor 6-7, 6-1, 6-3, şi pe Carina Witthoeft, scor 6-7, 7-5, 6-1. Apoi, în turul inaugural, americanca a avut nevoie tot de set decisiv cu Puig, 3-6, 6-3, 6-2. Este prima confruntare din carieră dintre Simona Halep şi Taylor Townsend. Meciul va avea loc marţi, de la ora 21:00 şi va putea fi urmărit LIVE pe FANATIK.RO.

UPDATE, 14 august, ora 12:30 / Simona Halep va debuta marţi la Cincinnati, direct în turul 2. Românca îşi află luni adversara, ce urmează a se stabili după meciul de luni dintre Monica Puig, campioana olimpică de anul trecut, de la Rio, şi  americanca Taylor Townsend, ce a eliminat-o în calificări pe Irina Begu.  Simona Halep poate deveni numărul 1 mondial după turneul Premier 5 de la Cincinnati. Vezi aici cum UPDATE, 13 august, ora 02:00 / Noapte neagră în Statele Unite pentru românce! După ce Halep a fost umilită de Svitolina în semifinale la Toronto, toate cele 4 românce participante au pierdut, pe rând, încă din primul tur al calificărilor la Cincinnati! Ana Bogdan a fost învinsă de Beatriz Hadad Maia în două seturi: 6-3, 6-1. Irina Begu a pierdut după set decisiv împotriva americancei Taylor Townsend: 7-6, 1-6, 3-6, Monica Niculescu s-a înclinat în faţa Marianei Duque Marino, 6-4, 2-6, 1-6, iar Sorana Cîrstea a pierdut în faţa croatei Aleksandra Krunic: 7-6, 3-6, 4-6! Astfel, pe tabloul principal de la Cincinnati rămâne doar Simona Halep, care va juca direct în turul 2, cel mai probabil marţi, 15 august.

UPDATE: 12 august, ora 02:00: Târziu în noapte, a avut loc la Cincinnati tragerea la sorţi a tabloului principal al turneului din antecamera US Open! Întrecerea din Ohio, ce debutează luni, este una de primă mână, Premier 5 în calendarul WTA, şi reprezintă ultima repetiţie pentru sportive înainte de ultimul turneu de Grand Slam al anului de la New York, ce va începe la finalul lunii august.

Simona Halep – Garbine Muguruza LIVE VIDEO STREAM Cincinnati Finala. Semifinale la indigo, după 2016: Pliskova-Muguruza şi Halep-Kerber

Simona Halep, cap de serie numărul 2, a avut parte de o tragere la sorţi rezonabilă, fiind repartizată pe partea de jos a tabloului, alături de Angelique Kerber, potenţiala adversară din semifinale, în timp ce marile “trăgătoare” ale circuitului, Karolina Pliskova şi Garbine Muguruza joacă pe partea superioară. De altfel, meciurile din penultimul act al turneului de la Cincinnati ar putea reprezenta o copie la indigo a partidelor de anul trecut: Pliskova-Muguruza şi Halep-Kerber, o bună şansă pentru româncă de a-şi lua revanşa pentru înfrângerea din 2016 în faţa fostului număr 1 mondial. Totuşi, în locul lui Kerber pot apărea în semifinale Aga Radwanska, Elina Svitolina sau Petra Kvitova, jucătoare ce sunt pe partea de tablou a lui Kerber.

Traseul Simonei: bye – turul 1, jucătoare din calificări – turul 2, Sevastova – turul 3, Konta – sferturi

Până la un eventul rematch în semifinale contra nemţoaicei Kerber, Simona va trebui să treacă de alte trei obstacole. Astfel, Halep e calificată direct în turul 2, unde va juca împotriva câştigătoarei meciului dintre două jucătoare venite din calificări. Urmează apoi, în optimi, un posibil meci cu Anastasija Sevastova, cap de serie numărul 15, asta dacă nu cumva una dintre Shuai Peng, Timea Babos sau Roberta Vinci va avansa în turul 3 în locul letonei.  halep cincinnati Mai apoi, urmează un prim mare obstacol, în sferturi: Johanna Konta, britanica ce a eliminat-o pe Halep la Miami şi la Wimbledon! Totuşi, Konta, favorita 7 la Cincinnati, nu trece printr-o perioadă extraordinară, fiind eliminată în primul meci la Rogers Cup de Ekaterina Makarova. Pe optimea de tablou a britanicei, şi posibile adversare ale lui Halep în turul 4, se mai află Kiki Bertens, Catherine Bellis, Ana Konjuh sau Dominika Cibulkova, cap de serie numărul 11. konta

Meciul turului 1: Ostapenko-Şarapova, duelul câştigătoarelor Roland Garros nu se mai joacă!

Cel mai tare meci al primului tur era, fără doar şi poate, întâlnirea dintre două câştigătoare de Roland Garros, două nume care au stârnit coşmaruri Simonei Halep: Jelena Ostapenko şi Maria Şarapova; ambele învingătoare în faţa româncei în cele două finale de la Paris disputate de Simona! Ostapenko, cap de serie numărul 12, vine după o eliminare prematură la Toronto, chiar în turul 1, în faţa unei jucătoare venită din calificări, Varvara Lepchenko, în timp ce Maria Şarapova s-a retras de la Stanford şi participa la Cincinnati, profitând de wildcardul oferit de organizatorii turneului cu premii de peste 2,5 milioane de dolari. Rusoaica însă s-a retras din cauza unei accidentări pentru a nu pune în pericol participarea la US Open. În locul Maşei, pe tabloul principal a intrat Aleksandra Krunic, din Serbia, cea care a eliminat-o în calificări pe Sorana Cîrstea. Tabloul principal de la Cincinnati wta cincinnati

Begu, Niculescu, Cîrstea şi Bogdan joacă azi în calificări

Simona Halep este singura jucătoare din România ce a acces direct pe tabloul principal. Celelalte sportive de la noi, Irina Begu, Sorana Cîrstea, Monica Niculescu şi Ana Bogdan sunt nevoite să joace două tururi de calificări pentru a ajunge pe tabloul principal la turneul din statul Ohio. Tabloul calificărilor de la Cincinnati

calificari wta cincinnati

Toate cele patru jucătoare vor disputa sâmbătă seară primele meciuri din calificări. Vezi mai jos programul, cu menţiunea că orele de start afişate sunt cele ale României: bogdan beguuuu

La băieţi, mult aşteptata finală Federer-Nadal

În turneul masculin de la Cincinnati, Federer şi Nadal se pot întâlni în finală, dacă vor reuşi să ajungă în ultima fază a competiţiei. Potenţiaţii adversari pentru cei doi:

UPDATE: 2 august: ora 22:30. Maria Şarapova s-a retras de la turneul de la Stanford. Rusoaica s-a accidentat, iar la presiunile medicilor a fost nevoită să renunţe înainte de meciul din turul secund.

”Din păcate, trebuie să mă retrag înainte de meciul din turul 2. Am simţit o durere la mâna stângă. După o rezonanţă magnetică, doctorii mi-au recomandat să nu mai joc la acest turneu pentru a nu-mi agrava accidentarea”, a declarat Şarapova.

Simona Halep – Garbine Muguruza LIVE VIDEO STREAM Cincinnati Finala. UPDATE: 1 august: ora 10:30. Maria Şarapova a primit wild card din partea organizatorilor de la Stanford, spre deosebire de numărul 2 mondial, Simona Halep, căreia i-a fost refuzată solicitarea. În primul tur al turneului de categorie Premier rusoiaca a avut nevoie de trei seturi pentru a se impune în faţa americancei Jennifer Brady, pe seturi 6-1, 4-6, 6-0.  Patrick Mouratoglu, antrenorul Serenei Williams, nu are nici un fel de înţelegere pentru situaţia Mariei Şarapova: “Nu merită wild-card”.

Simona Halep se pregăteşte intens de sezonul de hard, în SUA, iar cel mai important înainte de US Open este cel de la Cincinnati, care va avea loc în perioada 12-20 august. Este turneul care o poate propulsa pe româncă pe primul loc în clasamentul WTA, dar nu va fi deloc uşor!

Simona Halep – Garbine Muguruza LIVE VIDEO STREAM Cincinnati Finala. Maria Şarapova a primit wild-carduri pentru a putea participa la Cincinnati, a anunţat Andre Silva, directorul turneului. Şarapova a avut parte de multe probleme după revenirea în circuitul WTA. Nu a primit wild-carduri din partea organizatorilor de la Roland Garros şi Wimbledon, iar la Roma a fost nevoită să lipsească din cauza unei accidentări. Până la Cincinnati, Maria Şarapova este aşteptată să mai participe la alte două turnee, la Stanford, începând de luni, şi apoi la Toronto.

Maria Şarapova face acest tur de forţă pentru a fi sigură că îşi asigură un loc la US Open, fără să mai aibă nevoie de un wild-card din partea organizatorilor. La Cincinnati, Maşa ar putea fi adversara Simonei Halep încă din primele tururi, în condiţiile în care rusoaica nu se află printre capii de serie. Cel mai probabil, Simona Halep va fi favorită doi a turneului.