Simona Halep

Simona Halep, în topul celor mai bune meciuri din 2019! Site-ul WTA a făcut clasamentul: duelul cu Serena Williams de la Australian Open este pe locul 2

21.11.2019 | 20:36
Simona Halep in topul celor mai bune meciuri din 2019 Siteul WTA a facut clasamentul duelul cu Serena Williams de la Australian Open este pe locul 2

O partidă jucată de Simona Halep la Australian Open a fost inclusă de WTA în topul celor mai bune meciuri de Grand Slam din 2019. Cea mai bună jucătoare a României se află în vacanță după ce a reușit în acest sezon să câștige la Wimbledon al doilea său turneu de Grand Slam și a încheiat anul pe locul 4.

Simona Halep, în topul celor mai bune meciuri din 2019

WTA a făcut un top al celor mai bune meciuri de tenis feminin din 2019, la turneele de Grand Slam, iar pe poziția a doua se află întâlnirea dintre Simona Halep și Serena Williams, din turul patru de la Australian Open, primul turneu de Grand Slam al anului. Atunci, americanca s-a impus cu scorul de 6-1, 4-6, 6-4, după un meci dramatic care a durat aproximativ două ore.

”Cu 10 lovituri câștigătoare, Williams a uluit-o pe Halep și i-a luat primul set cu 6-1 în doar 20 de minute. În setul doi, Serena a ratat șansa pe propriul serviciu să se desprindă la 3-1 și de acolo Simona și-a construit revenirea și a luat setul secund cu 6-4. În decisiv, cele două au mers cap la cap până la 3-3 atunci când Serena a apăsat pe accelerator, a făcut break-ul și și-a asigurat calificarea cu 6-4”, a scris site-ul WTA.

Halep, nominalizată la jucătoarea anului 2019

Înainte, WTA a dat publicității partidele care au ocupat pozițiile 3-5 în ierarhia celor mai bune meciuri de Grand Slam din 2019. Pe locul trei este întâlnirea Karolina Pliskova – Su-Wei Hsieh de la Wimbledon, pe patru este cea dintre Bianca Andreescu și Elise Mertens de la US Open, iar pe cinci se află partida Ashleigh Barty – Amanda Anisimova de la Roland Garros. Meciul cel mai bun al anului urmează să fie anunțat vineri.

WTA a anunțat și nominalizările pentru trofeul de ”Jucătoarea Anului”, iar Simona Halep nu putea lipsi de pe această listă. Campioana de la Wimbledon se luptă cu Bianca Andreescu, Naomi Osaka, Ashleigh Barty și Karolina Pliskova pentru trofeul decernat celei mai bune jucătoarea din acest sezon. Cu excepția Pliskovei, toate contracandidatele româncei au un Grand Slam cucerit în acest sezon.