Simona Halep

Simona Halep, în topul celor mai buni sportivi din Europa. Românca e peste Cristiano Ronaldo şi Mbappe

27.12.2018 | 09:11
Simona Halep in topul celor mai buni sportivi din Europa Romanca e peste Cristiano Ronaldo si Mbappe

Simona Halep a fost inclusă în topul celor mai buni sportivi din Europa într-o anchetă realizată de agenţia poloneză de ştiri PAP. Tenismenul sârb Novak Djokovic, numărul unul mondial şi campion la Wimbeldon şi US Open, a fost numit cel mai bun sportiv european din anul 2018.

Novak Djokovic a adunat 145 de puncte la cea de-a 61-a ediţie a anchetei făcute de PAP, la care au participat nu mai puţin de 23 de agenţii de presă din Europa, iar România a fost reprezentantă de Agerpres. Luka Modric, croatul care a câştigat Balonul de Aur, Liga Campionilor şi Cupa Mondială a cluburilor cu Real Madrid, a adunat 132 de puncte şi se află pe poziţia 2, iar pe trei se află britanicul Lewis Hamilton, campionul mondial de Formula 1, cu 114 puncte.