CORESPONDENŢĂ DE LA ROUEN
Alin Miu    Razvan Nicolae    Vlad Roşca
in Tenis
21/04/2019, 19:14
Simona Halep, lider de galerie la meciul care ne putea duce în finala FED Cup: „Irinaaaa Beeeegu!” CORESPONDENŢĂ DE LA ROUEN
Simona Halep, lider de galerie la meciul care ne poate duce în finala FED Cup

Irina Begu dispută meciul care poate duce România în finala FED Cup pentru prima dată în istorie, duelul cu Pauline Parmentier ajungând în setul decisiv.

Begu a cedat primul set la 3, dar a revenit fabulos în actul secund, pe care și l-a adjudecat la 2. În pauza dintre setul doi și cel decisiv, toți românii prezenți în sală i-au scandat timp de un minut numele sportivei noastre, iar Simona Halep a fost lider de galerie.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Simona Halep si-a incurajat colega

Simona Halep și-a câștigat ambele partide jucate, cu Mladenovic și cu Garcia, iar România conduce cu 2-1. DE altfel, Halep a fost cea mai importantă jucătoare a României în acest sezon de FED Cup, cu patru victorii din tot atâtea meciuri disputate.

Și Irina a avut însă rolul său, unul important. Împreună cu Monica Niculescu, s-a impus în meciul de dublu împotriva Cehiei, în urma căruia România a ajuns în semifinalele FED Cup pentru prima dată în ultimii 46 de ani.

Irina Begu nu traversează o formă grozavă în circuitul WTA, având patru înfrângeri consecutive. Din fericire, nici Parmentier nu este într-o formă mai bună, pierzând șase din precedentele șapte meciuri din circuitul WTA.