Sporturi

Simona Halep, lider într-un top nedorit! Înfrângerea cu Taylor Townsend este considerată de WTA cea mai mare surpriză din 2019

07.12.2019 | 16:26
Simona Halep lider intrun top nedorit Infrangerea cu Taylor Townsend este considerata de WTA cea mai mare surpriza din 2019

WTA a alcătuit topul celor mai mari surprize din acest sezon. Înfrângerea Simonei Halep cu Taylor Townsend de la US Open a fost considerat cel mai neașteptat rezultat din 2019, americanca de pe locul 82 învingând-o pe „Simo” în set decisiv.

Simona Halep, surpriza neplăcută din 2019

Simona Halep a mers la US Open din postura de câștigătoare a turneului de Mare Șlem de la Wimbledon, însă după victoria din primul tur cu Nicole Gibbs a urmat rezultatul considerat de cei de la WTA cea mai mare surpriză din 2019.

Halep urma să joace al doilea meci de la Flushing Meadows împotriva americancei de 23 de ani Taylor Townsend, sportivă aflată pe locul 82 în ierarhia mondială. După un prim set în care Simona și-a respectat statutul de favorită și a câștigat 6-2, americanca a răspuns în actul secund, în care s-a impus, la doi, după doar jumătate de oră de tenis.

Șocul a venit în decisiv. Simona Halep și-a piedut serviciul la 2-2, însă după doar game-uri câștigate consecutiv de americancă, campioana de la Wimbledon a reușit să refacă egalitatea. De la 4-4, cele două sportive au mers cap la cap, iar setul decisiv avea să se decidă în tiebreak.

Bianca Andreescu este pe locul trei

După o oră de tenis în setul decisiv, americanca Taylor Townsend s-a impus în tiebreak, 7-4, și a produs cea mai mare surpriză consideară de cei de la WTA cea mai mare a sezonului recent încheiat.

Meciul de pe locul secund în ierarhia celor de la WTA a fost victoria obținută de Coco Gauff, sportivă de 15 ani aflată la debut într-un Grand Slam, cu Venus Williams în primul tur de la Wimbledon.

Dacă Simona Halep ocupă primul loc în topul surprizelor, o altă jucătoare cu origini în România, Bianca Andreescu, se află pe ultima treaptă a podiumului din aceea ierarhie. Meciul considerat de WTA a treia cea mai mare surpriză din sezonul 2019 a fost în finala de la Indian Wells, câștigată de Andreescu în fața lui Angelique Kerber.

Pe locul patru în clasamentul realizat de WTA îi aparține Victoriei Azarenka, după victoria din turul doi de la Roma cu Elina Svitolina, dublă campioană pe zgura din capitala Italiei.

În fine, pe locul cinci se află victoria obținută de Sofia Kenin cu liderul mondial, australianca Ashleigh Barty, de la Rogers Cup. Barty venea după trofee cucerite la Roland Garros și Birmingham, însă a fost învinsă de americancă în trei seturi. Victoria de la Toronto a fost prima din carieră reușită de Kenin împotriva unei sportive din top cinci mondial.