Simona Halep, lovitură de senzație la Australian Open 2020! Reverul care a lăsat-o mască pe Brady. VIDEO

Traian Terzian
în Simona Halep
21/01/2020, 11:09

Jucătoarea de tenis Simona Halep a reușit o lovitură de senzație în primul set al meciului cu Jennifer Brady, din runda inaugurală de la Australian Open 2020.

Simona Halep, lovitură de senzație la Australian Open 2020

Cea mai spectaculoasă lovitură a Simonei Halep de la actuala ediție a Australian Open 2020 a venit la scorul de 5-4 pentru româncă în primul set.

Campioana noastră a reușit să se apere foarte bine la un atac al americancei și după ce aceasta a avut o lovitură mai puțin reușită de la fileu, Halep a încheiat punctul cu un rever în cross care a ridicat asistența în picioare.

Halep susținută de români la Melbourne

Partida Simona Halep – Jennifer Brady, din primul tur de la Australian Open 2020, se joacă pe Margaret Court Arena.

Simona Halep are parte de o susținere importantă la primul meci de la Australian Open 2020. Suporterii campioanei noastre sunt vopsiți pe față cu tricolorul și au adus cu ei stegulețe, fulare și chiar pălării în culorile României.

Halep, avantaj în meciurile directe

Cele două nu s-au întâlnit până acum decât o singură dată, vara trecută, la Rogers Cup, la Toronto, Mastersul cu amintiri frumoase pentru Simona Halep din anii precedenţi. A fost un meci teribil de greu pentru româncă, pe care aceasta l-a câştigat la mare luptă, 4-6, 7-5, 7-6.

Simona, conform obiceiului său, nu a făcut un stagiu de pregătire foarte serios, preferând să participe doar la ultimul turneu înainte de Australian Open, cel de la Adelaide. A învins-o nu tocmai uşor, cu 2-0, pe Ajla Tomljanovic, dar în turul 3 a cedat în două seturi la Aryna Sabalenka.

Halep, palmares pozitiv pe Margaret Court Arena

Cu câteva ore înainte de debutul la noua ediție de la Australian Open, Simona Halep și staff-ul ei tehnic au avut un antrenament intens pe arenele de la Melbourne.

Simona Halep a ajuns la a 11-a prezenţă la Australian Open şi a jucat nouă meciuri, de-a lungul carierei, pe “Margaret Court Arena”. Românca a obţinut şase victorii şi trei înfrângeri, iar ultima oară când a fost învinsă pe acest teren s-a întâmplat la ediţia din 2016