Simona Halep, moment inedit la conferința de presă susținută după victoria cu Ons Jabeur: „Sincer, nu am nicio idee ce mi-a spus Arte”

19.02.2020 | 21:23
Simona Halep moment inedit la conferinta de presa sustinuta dupa victoria cu Ons Jabeur Sincer nu am nicio idee ce mia spus Arte

Simona Halep a recunoscut că nu a reținut sfarturile primite de la antrenorul Artemon Apostu-Efremov, oferite în timpul on-coart coaching-ului de la sfârșitul setului decisiv al meciului cu Ons Jabeur, tranșat în tiebreak.

„Sincer, nu am nicio idee”

Simona Halep a surprins când a fost întrebată, la conferința de presă susținută după victoria cu Ons Jabeur, că nu a reținut concret ideile transmite de Artemon Apostu-Efremov la on-coart coaching-ul cerut într-un moment crucial al meciului, la 5-6 în setul decisiv, înaintea serviciului sportivei din Tunisia.

Sincer, nu am nicio idee despre ce mi-a spus Arte la on-court coaching. Am spus doar să variez jocul, să nu joc doar pe backhand-ul ei, așa că…”, a spus Halep la conferința de presă.

În ciuda declarației Simonei, intervenția lui Artemon Apostu-Efremov a avut efectul scontat, Halep a reușit rebreak-ul imediat după on-coart coaching, a trimis setul trei în tiebreak, pe care a și reușit să îl câștige, 9-7.

Indicațiile lui „Arte”

La singura coborâre din lojă din meciul cu Ons Jabeur, Artemon Apostu-Efremov a sfătuit-o pe Simona să varieze jocul și loviturile folosite, în special în timpul punctelor lungi, și, cel puțin după jocul practicat de Halep în tiebreak, când a avut alte trei mingi de meci, salvate de tunisiancă, intervenția antrenorului și-a atins scopul.

Trebuie să dai drumu la braț, mergi cu un pas mai aproape de minge și dă drumu la braț.

Dacă începi punctul pe rotund, apoi vino înapoi la linie, nu trebuie să fie fiecare minge dreaptă, trebuie să variezi mai mult dacă se joacă punctul.

Poți, caută resursule în tine. Haide! Nu o mai ține în colț, pe rever, o lovitură – două și apoi schimbi”, i-a transmis „Arte” Simonei Halep la 5-6 în setul trei cu Ons Jabeur.

În sferturile turneului de la Dubai, Simona Halep va juca împotriva Arynei Sabalenka, meci programat pe terenul central joi, nu mai devreme de ora 18:30.