Traian Terzian
in Simona Halep
03/04/2019, 20:44
Simona Halep, nominalizată de WTA pentru lovitura lunii martie! Bianca Andreescu luptă pentru două premii. VIDEO GALERIE FOTO
Simona Halep a fost nominalizată de WTA pentru lovitura lunii martie

Jucătoarea de tenis Simona Halep a fost nominalizată de WTA pentru lovitura lunii martie, după ce a câștigat acest premiu în luna februarie. Aflată pe locul 2 în clasamentul mondial, românca a avut parte de o lună bună în care a ajuns în optimi de finală la Indian Wells și în semifinale la Miami, acolo unde a fost la o singură victorie de a prelua fotoliul de lider WTA.

Simona Halep, nominalizată de WTA pentru lovitura lunii martie

Simona Halep a fost nominalizată de WTA în sondajul pentru lovitura lunii martie cu un punct din meciul cu chinezoaica Qiang Wang, din sferturile de finală de la Miami, care a fost remarcat la momentul respectiv și de FANATIK. Halep a reușit un lung de linie dintr-o poziție incomodă în momentul în care adversara sa se afla în control. Cu acel punct, românca a reușit să egaleze la 5 în setul secund. Halep a câștigat meciul cu 6-4, 7-5.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI din sport!

Pentru acest premiu, Simona Halep se va lupta cu cehoiaca Karolina Pliskova (care a intrat cu un punct din semifinala cu halep de la Miami), taiwaneza Su-Wei Hsieh, americanca Serena Williams și belgianca Kirsten Flipkens. Fanii pot vota pe site-ul WTA pană joi, iar rezultatele vor fi anunţate a doua zi.

Simona Halep sărbătorind cu pumnul la inimă victoria din meciul cu Qiang Wang din sferturile de finală de la Miami

Bianca Andreescu, nominalizată la jucătoarea lunii martie

Jucătoarea canadiană Bianca Andreescu, care a ajuns până pe locul 23 WTA, a intrat și ea în luptă pentru două premii WTA pe luna martie. Sportiva cu origini române, care a câștigat la Indian Wells și s-a retras în optimi de finală la Miami, a fost nominalizată la titlul de cea mai bună jucătoare a lunii, dar și la revelație.

Pentru titlul de jucătoarea lunii martie, Bianca Andreescu se luptă cu Ashleigh Barty (Australia), Angelique Kerber (Germania) și Karolina Pliskova (Cehia). La titlul acordat revelației lunii martie, canadianca le are adversasare pe Marketa Vondrousova (Cehia), Su-Wei Hsieh (Taiwan) și Anett Kontaveit (Estonia).