Simona Halep nu are amintiri plăcute din confruntările cu Svitolina! Elina i-a interzis două trofee la Roma și a eliminat-o de la Turneul Campioanelor în 2017

30.10.2019 | 09:47
Simona Halep nu are amintiri placute din confruntarile cu Svitolina Elina ia interzis doua trofee la Roma si a eliminato de la Turneul Campioanelor in 2017

Simona Halep și Elina Svitolina se întâlnesc în al doilea meci al Grupei Violet de la Turneul Campioanelor. Confruntarea programată marți de la ora 12:30 va fi a noua întâlnire directă dintre cele două sportive, iar românca nu are amintiri plăcute din precedentele partide cu Svitolina. Jucătoarea din Ucraina, locul opt WTA, i-a “interzis” Simonei două trofee la Roma, în 2017 și 2018 iar singurul meci direct de la WTA Finals a fost câștigat, de asemenea, de Elina Svitolina.

Svitolina a câștigat două trofee la Roma după finale cu Simona Halep

Simona Halep și Elina Svitolina au disputat de-a lungul carierei două meciuri cu trofeul pe masă. S-a întâmplat în 2017 și 2018, de fiecare dată la Roma, iar sportiva din Ucraina a ieșite victorioasă. În urmă cu doi ani, pe zgura din capitala Italiei, Halep trecea, rând pe rând, de Laura Siegemund (6-4, 6-4), Anastasia Pavlyuchenkova (6-1, 4-6, 6-0), Annet Kontaveit (6-2, 6-4) și Kiki Bertens (7-5, 6-1), iar în finala o aștepta Svitolina, care ajungea în ultimul act după victorii cu Alize Cornet (6-4, 7-6), Mona Barthel (3-6, 6-0, 6-0), Karolina Pliskova (6-2, 7-6) și Garbine Muguruza, care abadona la scorul de 4-1 pentru ucraineancă în primul set. În finală, Svitolina o învingea pe Simona Halep, scor 4-6, 7-5, 6-1, la finele unui meci ce a durat peste două ore.

• 2017, WTA Roma, finala: Simona Halep – Elina Svitolina 6-4, 5-7, 1-6
  • 2018, WTA Roma, finala: Simona Halep – Elina Svitolina 0-6, 4-6

A doua finală dintre cele două sportive, și cea mai recentă, a fost în 2018, tot la Roma. Simona Halep era într-o formă excelentă, eliminând nume importante din tenisul mondial. Prima adversară a fost Naomi Osaka (6-1, 6-0), urmată de Madison Keys, ce s-a retras înaintea startului, Caroline Garcia (6-2, 6-3) și Maria Sharapova (4-6, 6-1, 6-4). La fel ca în cazul Simonei, Svitolina ceda un singur set în drumul către finală, în partida cu Daria Kasatkina din optimi (0-6, 6-3, 6-2) iar Petra Martic (6-1, 6-2), Angelique Kerber (6-4, 6-4) și Annete Kontaveit (6-4, 6-3) nu au putut opune rezistență. Nici Simona Halep nu a reușit să oprească seria Svitolinei, care s-a impus (6-0, 6-4) după o oră și 10 minute de tenis.

Svitolina, după finala câștigată la Roma în fața Simonei Halep. Sursă Foto: Hepta

Elina Svitolina a câștigat singurul meci de la WTA Finals

Simona Halep și Elina Svitolina s-au întâlnit o singură dată în carieră la WTA Finals. Se întâmpla în 2017, în ultimul meci din faza grupelor. Svitolina învingea atunci fără probleme, scor 6-3, 6-4 și o elimina pe Simona de la Singapore.  Victoria cu Halep a pornit ce avea să fie seria de șapte partide fără înfrângere a Svitolinei la Turneul Campioanelor. În 2018, Svitolina a bătut tot ce i-a ieșit în cale, culminând cu ridicarea trofeului după victoria în fața lui Sloane Stephens (3-6, 6-2, 6-2).

• 2017, WTA Finals, grupe: Simona Halep – Elina Svitolina 3-6, 4-6

Simona, avantaj la turneele de Mare Șlem

Cele două sportive s-au întâlnit de două ori în cadrul turneelor de Mare Șlem, iar Halep a ieșit de fiecare dată victoriasă. Prima confruntare a fost în 2017 la Roland Garros, în sferturi. Halep a câștigat după trei seturi (3-6, 7-6, 6-0) și avea să ajungă în finală, pierdută în fața Jelenei Ostapenko.

Al doilea meci din cadrul unui turneu de Mare Șlem a fost în acest an, la Wimbledon. Penultimul act de la All England Club le punea în față pe cele două sportive, iar Simona Halep a câștigat fără probleme, scor 6-1, 6-3, și ajungea în finala pe care avea să o câștige cu Serena Williams.

• 2017, Roland Garros, sferturi de finală: Simona Halep – Elina Svitolina 3-6, 7-6, 6-0
  • 2019, Wimbledon, semifinală: Simona Halep – Elina Svitolina 6-1, 6-3

Și-au împărțit victoriile în primele opt meciuri directe

Meciul de la Turneul Campioanelor va consemna a noua întâlnire directă dintre Simona Halep și Elina Svitolina. Cele două sportive și-au împărțit victoriile, 4-4, avantajul Simonei fiind că s-a impus în ultimele două confruntări directe, ambele în 2019, la Qatar și Wimbledon.

Primul meci direct a fost în 2013, la Sofia, câștigat, de asemenea, de Simona Halep. Al nouălea meci dintre Simona Halep și Elina Svitolina are loc la WTA Finals 2019, miercuri de la ora 12:30 în România. Ambele sportive vin după victorii, cu Bianca Andreescu, respectiv Karolina Pliskova.