SPECIAL FANATIK
Gabriel Esanu
în Simona Halep
27/01/2020, 05:21
Simona Halep, pentru a patra oară în sferturile de finală la Australian Open. Cum s-a descurcat în precedentele ocazii SPECIAL FANATIK
Simona Halep va juca în sferturile de finală la Australian Open 2020 pentru a patra oară în carieră

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Australian Open, după ce a învins-o pe Elise Mertens, scor 6-4, 6-4. A fost un joc excelent făcut de româncă, iar adversara pentru careul de ași se alege din disputa dintre Iga Swiatek și Anette Kontaveit. Poloneza a câștigat primul set.

Va fi a patra oară când Simona Halep va juca în sferturile de la Australian Open. Are o victorie și două înfrângeri în precedentele ocazii. De altfel, ascensiunea Simonei Halep la nivel de turnee importante a început chiar în Australia, la Melbourne, în 2014.

Simona Halep intra în top 10 WTA după sfertul de finală de la Australian Open 2014

Sfertul de finală pe care l-a jucat în 2014 la Melbourne a adus pentru Simona Halep punctele necesare pentru accederea în top 10 WTA. Acum, la șase ani distanță, românca se pregătește de un record istoric. Cea mai lungă perioadă petrecută între primele zece jucătoare ale lumii. O depășește pe Martina Hingis. Și este din nou în sferturi la Melbourne.

În 2014, Simona Halep a avut un meci de coșmar în sferturile de finală de la Australian Open. Adversară i-a fost Dominica Cibulkova. Româncei nu i-au intrat loviturile și a obținut doar trei game-uri în fața jucătoarei din Slovacia. A fost 6-3, 6-0 pentru Cibulkova.

Un an mai târziu, Simona făcea ravagii până în sferturi. Se calificase fără să piardă set şi pornea ca mare favorită cu Ekaterina Makarova. Dar rusoaica, mult mai experimentată, a dominat clar jocul, prin forţa loviturilor. A fost un sec 6-4, 6-0 pentru Makarova.

Au urmat doi ani de coşmar, cu două eliminări în runda inaugurală în 2016 şi 2017. Au fost eşecuri la Shuai Zhang, respectiv Shelby Rogers, ambele în minimum de seturi.

În fine, Simona Halep a reuşit să treacă de sferturile de finală în 2018, când a şi jucat finala de la Australian Open. Adversara din sferturi a fost Karolina Pliskova, o jucătoare foarte redutabilă, în special pe hard. A fost, însă, un meci perfect pentru Halep, care s-a impus în minimum de seturi. Scor 6-3, 6-2. A urmat duelul epic cu Angie Kerber din semifinale, 9-7 în decisiv, şi eşecul din finala cu Wozniacki.