Simona Halep – Polona Hercog 5-7, 7-6, 6-2. Simona se califică în optimile de finală! Cu cine joacă azi pentru sferturi, câţi bani a câştigat, cum ajunge numărul 1 WTA + prima reacţie a româncei

25.03.2019 | 00:17
Simona Halep  Polona Hercog 57 76 62 Simona se califica in optimile de finala Cu cine joaca azi pentru sferturi cati bani a castigat cum ajunge numarul 1 WTA  prima reactie a romancei

Simona Halep s-a calificat în optimile de finală la Miami după un meci foarte complicat cu Polona Hercog, întins pe durata a două ore și 50 de minute. Românca s-a impus cu 5-7, 7-6, 6-2. Simona ar putea să o înfrunte pe Venus Williams în optimi. Americanca o conduce pe Kasatkina.

• Cele două condiţii pentru ca Simona Halep să revină pe primul loc WTA. Cum le poate depăşi pe Osaka şi Kvitova
  • Simona Halep, prima reacție după victoria dramatică împotriva Polonei Hercog: “Așa revin pe primul loc!”
  • Câţi bani a câştigat Simona Halep pentru calificarea în optimile de finală la WTA Miami 2019
  • Când joacă Simona Halep în optimile de finală la Miami Open 2019
  • Cu cine joacă Simona Halep în optimile de finală la WTA Miami 2019
  • Simona Halep, discuție interesantă cu Daniel Dobre la on-court coaching.

3-1. Simona își face serviciul.

2-1. Simona face primul break din decisiv.

1-1. Simona salvează o minge de break și își face serviciul.

0-1. Hercog își face serviciul.

7-6. Simona se impune în tiebreak fără emoții, 7-1.

6-6. Game Hercog. Avem tiebreak.

6-5. Halep își face serviciul, dar cere din nou intervenția fizioterapeutului.

2-1. Simona își face serviciul.

1-1. Hercog se descurcă și ea pe propriul serviciu.

1-0. Simona își face serviciul.

5-7. Hercog câștigă primul set. Simona, ieșire nervoasă. Consideră că stă prea în spate, deși Daniel Dobre i-a spus că nu este cazul.

5-6. Hercog face din nou break.

5-5. Hercog își face serviciul.

5-4. Simona trece în avantaj.

4-4. Simona face break și egalează.

3-4. Simona își face serviciul. Îl cheamă pe Daniel Dobre pentru on-court coaching. “Stau prea în spate?”, a fost prima întrebare a Simonei. “Nu, joci foarte bine. Continuă cu încredere. Trebuie doar să termini mișcările de fiecare dată”, îi transmite Dobre.

2-4. Hercog își face serviciul după pauză. Simona a avut 30-0.

2-3. Simona își face serviciul. Românca are probleme medicale. În pauza dintre game-uri a cerut un time-out medical și va fi bandajată!

1-3. Hercog salvează din nou minge de break și se distanțează!

1-2. Polona Hercog este prima care face break.

1-1. Hercog salvează o minge de break.

1-0. Simona Halep își face serviciul.

Simona Halep – Polona Hercog, Live Video WTA Miami 2019. Simona Halep, ocupanta locului trei în clasamentul WTA, joacă în această seară pentru un loc în optimile de finala ale turneului de la Miami Open, de categorie Premier Mandatory, cu premii totale în valoare de 9,035,428 de dolari. Competiţia din Florida se desfăşoară în perioada 19-30 martie.

UPDATE 20:05 / Meciul dintre John Isner şi Albert Ramos Vinolas s-a încheiat, scor 7-5, 7-6. Partida Simonei Halep va începe în câteva minute.

Simona Halep – Polona Hercog Live Stream Online pe Digi Sport

Partida dintre Simona Halep şi Polona Hercog este programata la Miami Open în seara aceasta, al doilea meci pe Stadium, cel mai mare din complex, şi va lua startul nu înainte de ora 20:00, ora României. Meciul va fi transmis în direct pe Digi Sport. Înainte de partida dintre cele două jucătoare va avea loc un meci de pe tabloul de simplu masculin, cel dintre John Isner, campionul en-titre, şi spaniolul Albert Ramos Vinolas.

Simona Halep si Polona Hercog s-au mai întâlnit până în prezent o singură dată, în 2009, pe zgură. Atunci, slovena s-a impus în trei seturi. Cea mai buna clasare a Polonei a fost locul 35, în septembrie 2011. În prezent, jucatoarea din Slovenia ocupa locul 93 WTA. Slovena Polona Hercog a învins-o în turul doi pe japoneza Misaki Doi, numărul 112 mondial, venită din calificări. Polona Hercog, care a ajuns pe ajuns pe tabloul principal ca lucky loser, s-a impus în meciul cu Misaki Doi, scor 7-6 (4), 6-4.

Polona Hercog, adversara Simonei Halep de la Miami Open 2019

Meciurile de la Miami Open 2019 se vad în format Live Video pe FANATIK.RO

De partea cealaltă, Simona Halep, favorita numarul 2 de pe tabloul principal, a beneficiat de un prim tur liber, iar în turul secund a învins-o, cu scorul de 6-1, 6-3, pe Taylor Townsend (USA/96 WTA). Simona Halep a ajuns la editia de anul trecut pâna în turul al treilea, acolo unde a fost învinsa de poloneza Agnieszka Radwanska, acum retrasă din activitate.

Câştigătoarea acestei partide se va confrunta în optimile de finală cu învingatoarea duelului dintre Venus Williams (SUA/43 WTA) şi Daria Kasatkina (Rusia/22 WTA). Simona Halep a vorbit la Miami despre meciul contra slovenei Polona Hercog. “Știu că Hercog are o lovitură puternică de forehand și servește bine. Va trebui să-mi ajustez poziția din teren și vom vedea ce va fi. Sunt încrezătoare”, a spus Simona Halep, într-o conferință de presă.