Simona Halep

Simona Halep, prestaţie de coşmar în primul set din meciul cu Ajla Tomljanović

10.02.2021 | 11:58
Simona Halep prestatie de cosmar in primul set din meciul cu Ajla Tomljanovic

Simona Halep o înfruntă pe Ajla Tomljanović, locul 72 WTA,  în turul secund de la Australian Open. Românca a cedat primul set după o prestaţie de coşmar în care şi-a pierdut serviciul de trei ori.

Simona Halep a pierdut primul set cu Tomljanović

Confruntarea a debutat cu serviciul australiencei, care a câştigat şi primul punct. Game-ul s-a echilibrat, a ajus la avantaje, iar Simona a reuşit primul break. 0-1 pe tabelă.

La serviciu, Halep a reuşit un joc solid desprinzându-se la 40-0. Australianca a revenit, a recuperat două puncte, dar nu a fost suficient. 0-2 pe tabelă.

De la 2-0 la 2-4

Au urmat 4 game-uri de coşmar. Mai întâi, Tomljanović şi-a luat serviciul la 15, apoi Halep a cedat după cinci serii de egalitate la avantaje. În cele din urmă, Tomljanović a făcut break-ul. L-a câştigat şi pe următorul uşor, la 15, după care a urmat un nou break, la 30. 4-2 pe tabelă.

Break Simona şi două game-uri pe propriu serviciu, câte unul pentru fiecare jucătoare, şi scorul a devenit 5-4. Jocul 10, cu Tomljanović la primire, a fost dramatic. 40-0 pentru Halep, 40-40 de opt ori, două mingi de set salvate şi în cele din urmă break pentru australiancă. 6-4 în primul set.

2-1 la aşi, 5-3 la duble greşeli şi 23-22 la erori neforţate pentru Ajla Tomljanović a fost statistica primului set.

Start modest în setul 2

Al doilea set a început sub semnul echilibrului. După patru jocuri scorul a fost 2-2, niciuna dintre jucătoare nereuşind să-şi câştige serviciul. A făcut-o, în cele din urmă, Tomljanović pentru 3-2. A egalat Halep la 3, după un game încheiat la 15. 3-3 în setul 2.

Jocul 7 s-a dovedit decisiv în economia setului secund. Simona a condus 30-0, 40-15 şi a închis break-ul la 30. 5-3 pentru Halep.

Tomljanović a reuşit să reducă din diferenţă, dar jucătoarea din Constanţa a reuşit un game alb pe propriul serviciu şi a făcut 6-4. 1-1 la seturi.

2-1 la aşi, 0-2 la duble greşeli şi 7-14 la erori neforţate pentru Simona Halep a fost statistica setului secund.

Final exploziv în decisiv

Setul decisiv a început prost pentru jucătoarea din Constanţa, care a cedat primele două jocuri. În al treilea game, Halep a făcut rapid 40-0 şi, după un passing în lung de linie puţin prea lung, a beneficiat de o dublă greşeală a adversarei pentru primul ei break din setul trei. Şi-a făcut apoi serviciul, şi scorul era din nou egal. 2-2 în setul decisiv.

Australianca a reuşit apoi să ducă scorul al 5-2, cu un break la 0-0 în jocul al şaselea. Totuşi, Simona Halep a găsit resursele necesare pentru a reveni în meci. A reuşit nu mai puţin de 5 game-uri consecutive, două dintre ele la primire, şi s-a impus cu 7-5 în decisiv.