Simona Halep, prima reacție după calificarea în optimile turneului WTA Cincinnati

Francisc Oprea
in Simona Halep
14/08/2019, 20:25
Simona Halep, prima reacție după calificarea în turul trei la WTA Cincinnati Sursă Foto: Hepta.ro

Simona Halep a reușit calificarea în optimile turneului de la Cincinnati, după un meci ce a durat peste 2 ore. Halep a pierdut primul set în fața rusoaicei Ekaterina Alexandrova, 3-6, dar a revenit în setul secund, unde s-a impus 7-5. În decisiv, jocul Simonei a crescut și sportiva din România a reușit calificarea în turul trei. După meciul cu Alexandrova, Halep a declarat că a fost o partidă dificilă, mai ales din cauza zilelor libere pe care le-a avut după accidentarea de la Rogers Cup.

Ce spune Halep după victoria din turul doi la WTA Cincinnati

Simona Halep a reușit calificarea în optimi la turneul de la Cincinnati, după un meci desfășurat în trei seturi în fața rusoaicei Ekaterina Alexandrova. După partidă, Halep a recunoscut că a avut parte de o partidă dificilă, cu multe mingi la limită.

Pe lângă victorie, un alt lucru pozitiv rezultat din meciul jucat miercuri este forma fizică a Simonei, care nu a mai resimțit durerile care au făcut-o să abandoneze la Rogers Cup.

A fost un meci foarte greu, ea a lovit foarte tare mingea, nu am renunţat. Au fost multe mingi la limită pe tot parcursul partidei. Este foarte dificil la început, dar nu am avut dureri, m-am bucurat. În primul set, nu am reuşit să găsesc ritmul şi să fiu mai agresivă. În setul doi am reuşit să joc mult mai bine şi să conduc meciul. Mulţumesc fanilor pentru susţinere, mă bucur că sunteţi alături de mine“, a spus Halep după meci.

Pentru Simona Halep urmează meciul din optimile turneului de la Cincinnati, unde va întâlni câștigătoarea înfruntării Madison Keys – Daria Kasatkina.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!