Simona Halep, primul set pierdut la zero după mai bine de un an! Ultima dată s-a întâmplat tot în Asia

Francisc Oprea
în Tenis
01/11/2019, 15:37
Simona Halep a pierdut la zero primul set al meciului cu Pliskova. Sursă Foto: Hepta

Simona Halep a pierdut la zero primul set al meciului cu Pliskova, al treilea din Grupa Violet de la Turneul Campioanelor. Este pentru prima dată, după un an și o lună, când Halep nu reușește să ia niciun game într-un set.

Simona Halep, primul set pierdut la zero după mai bine de un an

Simona Halep a început cum nu se putea mai prost meciul împotriva Karolinei Pliskova, decisiv pentru calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor. Sportiva din Cehia nu i-a oferit nicio speranță Simonei și a câștigat setul la zero, sportiva din România reușind să câștige doar 10 puncte în tot actul, ce a durat 20 de minute.

Ultima dată când Simona Halep a pierdut un set cu 0-6 a fost pe 25 septembrie 2018, tot în Asia, la Wuhan. Dominika Cibulkova se impunea atunci în turul doi al competiției cu 6-0, 7-5.

De atunci, sportiva din România a câștigat seturi la zero, două cu Victoria Kuzmova la Madrid sau cu poloneza Swiatek la Roland Garros. Meciul împotriva Karolinei Pliskova este decisiv pentru calificarea în semifinalele Turneului Campioanelor. Totuși, după un prim set în care nu a reușit nimic, Simona Halep a câștigat primul game al actului secund, chiar pe serviciul advers.