Simona Halep

SIMONA HALEP. Şi-a luat revanşa! Cu cine se bate pentru FINALĂ

UPDATE / Simona Halep va juca împotriva danezei Caroline Wozniacki în semifinale. Cele două s-au mai întîlnit de două ori, scorul fiind 1-1....
19.02.2015 | 21:47
SIMONA HALEP Sia luat revansa Cu cine se bate pentru FINALA

UPDATE / Fanii româncei au fost în extaz la finalul partidei!

“Cred că am făcut un meci incredibil. Mi-am luat revanşa de la Australian Open, sînt fericită, sînt o luptătoare pe teren şi chiar îmi place în Dubai. Foarte mulţi români în tribune, m-au susţinut, le mulţumesc, vă aştept şi mîine! Am luptat pentru fiecare punct, am rămas concentrată şi în final am reuşit! Nu mă voi uita la meciul dintre Wozniacki şi Pennetta, pentru că mă duc să mă odihnesc. Mă simt obosită. Voi încerca să cîştig totuşi semifinala!”, a declarat Simona Halep la finalul partidei.

În semifinalele competiţiei românca o va întîlni pe învingătoarea dintre Caroline Wozniacki şi Flavia Penneta!

GAME, SET, MECI! Simona Halep este în semifinale! Românca se califică după o victorie în 3 seturi, scor 6-3, 1-6, 7-5, după ce a avut 5 mingi de meci!

6-5. GAME HALEP. Simona Halep serveşte perfect şi se apropie de victorie.

5-5. GAME MAKAROVA. Halep a cedat acest game fără să cîştige nici un punct.

5-4. BREAK MAKAROVA. Rusoaica se concentrează şi face break-ul.

5-3. BREAK HALEP! Românca se află la un game de cîştigarea partidei şi de semifinalele de la Dubai!

4-3. GAME HALEP. Simona Halep îşi cîştigă serviciul cu greu, iar fanii româncei din tribune explodează.

3-3. GAME MAKAROVA. Rusoica salvează 3 mingi de break şi cîştigă game-ul.

3-2. GAME HALEP. Românca pare foarte concentartă şi îşi cîştigă foarte uşor serviciul.

2-2. GAME MAKAROVA. Halep a jucat foarte bine game-ul, a avut două mingi de break, dar le-a ratat.

2-1. GAME HALEP! Românca se concentrează şi cîştigă cu uşurinţă game-ul.

1-1. GAME MAKAROVA. Rusoaica pierde doar un punct în acest game.

1-0. GAME HALEP. Românca îşi cîştigă cu uşurinţă serviciul.

******************************************************

1-6. SET MAKAROVA! Rusoaica a dominat total setul doi. Cîştigătoarea va fi aleasă după setul decisiv!

1-5. BREAK MAKAROVA! Halep a picat inexplicabil în setul doi!

1-4. GAME MAKAROVA! Rusoaica îşi valorifică serviciul.

1-3. BREAK MAKAROVA! Rusoaica a revenit de la 0:30 şi a cîştigat pe serviciul Simonei.

1-2. BREAK HALEP! Jucătoarea noastră a cîştigat şi ea pe serviciul rusoaicei.

0-2. BREAK MAKAROVA! Adversara Simonei a început mai bine setul şi a reuşit break-ul.

0-1. GAME MAKAROVA! Rusoaica îşi cîştigă serviciul.

*******************************************************

6-3. SET SIMONA HALEP! Românca ia primul set cu 6-3.

5-3. BREAK HALEP! Românca îşi revine imediat şi serveşte pentru set!

4-3. BREAK MAKAROVA! Rusoaica reuşeşte primul break din această partidă!

4-2. GAME MAKAROVA! Rusoaica a cîştigat fără mari probleme game-ul.

4-1. GAME HALEP! Românca a cîştigat game-ul lejer.

3-1. GAME MAKAROVA! Rusoaica a cîştigat primul game, unul de luptă cu Simona.

3-0. GAME HALEP! Jucătoarea noastră încheie game-ul cu un as!

2-0. BREAK HALEP! Simona a condus cu 30:0, a ratat incredibil o minge, dar în final a cîştigat game-ul.

1-0. GAME HALEP! Românca începe partida cu un game cîştigat.

Simona serveşte prima!

17:29 În cîteva minute începe duelul din sferturile de finală, cu Ekaterina Makarova.

UPDATE 19 februarie, ora 13:37 / Simona Halep a avut parte de o vizită surpriză la finalul meciului cîştigat împotriva Ţvetanei Pironkova. Campioana noastră a fost vizitată în timp ce se afla la vestiare de Dan Pestrescu şi fiica lui, Jennifer Anne Marie, în vîrstă de 3 ani. Dan Petrescu este în prezent liber de contract.

***************************

UPDATE 19 februarie, ora 13:00 / Simona Halep a vorbit despre meciul cu Makarova pentru site-ul WTA şi recunoaşte că meciul poate fi o revanşă pentru ceea ce s-a întîmplat la Australian Open: “Mă aştept la un meci greu, pentru că am jucat împotriva ei la Melbourne, m-a bătut acolo. Eu nu am prins cea mai bună zi atunci, mîine este o nouă zi, un alt meci. Pot să spun că poate va fi o revanşă, dar nu se ştie niciodată, trebuie să ies pe teren şi să văd ceea ce pot să fac“, a declarat Simona pentru site-ul WTA. Rămîne de văzut dacă durerile o vor împiedica pe Simona să joace cel mai bun tenis.

****************************

UPDATE 19 februarie, ora 09:00 / Simona Halep e în sferturi la Dubai, însă nu a scăpat de durerile pe care le-a resimţit înainte de meciul inaugural cu Daniela Hantuchova. Sportiva noastră a anunţat că urmează un tratament pentru ameliorarea durerii:

“Am facut un tratament special cu fizioterapeutul meu”, a declarat Simona Halep într-o conferinţă de presă. Rămîne de văzut cum se va simţi Halep în meciul din sfeturi cu Makarova, sportiva care a eliminat-o pe româncă de la Australian Open.

******************************

Simona Halep va juca în sferturile de finală de la Dubai împotriva rusoaicei Ekaterina Makarova, joi, de la ora 17:00. Partida va putea fi urmărită în format LIVETEXT pe FANATIK.RO.

Makarova este a doua jucătoare ca valoare a Rusiei, în tenis, după Maria Sharapova, fiind una dintre puţinele sportive din top 10 care sînt antrenate de o femeie, şi anume de o fostă jucătoare, Evgenia Manyukova.

LIGA CAMPIONILOR / Vezi golurile de miercuri din optimile de finală. Ronaldo, gol SUPERB!

In 2014, Makarova a facut in premiera o semifinala de Mare Slem, la US Open, iar în 2015 şi-a egalat performanţa la Australian Open. În sferturile de finală la Open-ul australian a eliminat-o pe Simona Halep, în două seturi, scor 6-4, 6-0!

Pînă să ajungă în sferturile de finală Makarova a eliminat-o pe Kozlova din Ucraina şi pe Diyas, din Kazahstan, fără să piardă nici un set. De partea cealaltă, Simona Halep le-a învins, tot în două seturi, pe Hantuchova şi Pironkova.

Eurovision 2015! Ascultă aici melodiile intrate în cursa finală

În cazul în care se va califica în semifinale, Simona Halep se va lupta pentru ultimul act cu învingătoarea dintre Wozniacki şi Penneta.

d

VIDEO/ Eşec pentru Kiev!Armata ucraineană abandonează oraşul strategic Debaltseve in mîinile rebelilor

***************************************************************************************

UPDATE / “Sînt prima oară în sferturile de finală la acest turneu. Nu pot să pierd dacă sînt susţinută astfel din tribune. Am făcut tot ce am putut mai bine, am avut un an excelent, sper ca în 2015 să îmi depăşesc rezultatele, mai ales că am mai multă încredere în mine. Makarova joacă foarte bine, m-a bătut la Australian Open, sper să cîştig eu aici. Am şansa mea, dar mă aştept la un meci greu”, a declarat Simona Halep după meciul cu bulgăroaica Pironkova.

În sferturile de finală Simona Halep va juca împotriva rusoaicei Elena Makarova.

GAME, SET, MECI! Simona Halep se impune cu 6-4, 6-3 în optimile de finală.

5-3. GAME PIRONKOVA. Bulgăroaica nu cedează şi îşi cîştigă serviciul.

5-2. GAME HALEP. Simona îşi cîştigă servicul şi se află la un game de cîştigarea partidei.

4-2. BREAK HALEP. Românca se află la două gameuri de cîştigarea meciului!

3-2. GAME HALEP. Românca îşi cîştigă cu uşurinţă serviciul.

2-2. GAME PIRONKOVA. Bulgăroaica îşi cîştigă serviciul.

2-1. GAME HALEP. Românca preia conducerea şi în setul 2, scor 2-1.

1-1. BREAK HALEP! Simona a reuşit să egaleze imediat.

0-1. BREAK PIRONKOVA! Bulgăroaica ia primul game al setului pe serviciul Simonei.

*********************************************************************

SET! 6-4 HALEP! Compatrioata noastră încheie setul cu un break şi îşi adjudecă primul set.

5-4. GAME HALEP! Românca a preluat conducerea pentru prima oară în acest meci.

4-4. BREAK SIMONA! Halep a avut nevoie de 6 şanse de break pentru a-l cîştiga pe primul.

3-4. GAME HALEP. Românca nu reuşeşte să ia puncte pe serviciul adversarei, dar a început să îşi cîştige propriul serviciu.

2-4. GAME PIRONKOVA! Bulgăroaica face un meci foarte bun şi o pune în dificultate la fiecare minge pe compatrioata noastră.

2-3. GAME HALEP. Românca îşi cîştigă serviciul, din nou cu emoţii.

1-3. GAME PIRONKOVA! Halep a avut două mingi de break dar le-a ratat.

1-2. GAME HALEP! Simona îşi cîştigă cu greu primul serviciu, după ce a cedat uşor două puncte.

0-2. GAME PIRONKOVA! Simona Halep nu a reuşit să ia nici pe serviciul bulgăroaicei nici un punct.

0-1. BREAK PIRONKOVA! Simona Halep îşi pierde serviciul fără să cîştige nici o minge!

A început meciul!

Kvitova a fost învinsă cu 6-3, 4-6, 6-3 de jucătoarea Carla Suarez Navarro, cap de serie numărul 13. În urma eliminării în optimi, Kvitova ar putea pierde a treia poziţie mondială în favoarea Simonei Halep, în cazul în care românca va câştiga turneul.

În cîteva minute începe partida! Românca se poate califica în sferturile de finală dacă trece de Ţvetana Pironkova.

UPDATE / Cîştigătoarea dintre meciul Simonei Halep şi Ţvetana Pironkova o va întîlni în sfeturi pe Ekaterina Makarova. Rusoaica a trecut clar de Zarina Dyas în două seturi cu 6-3, 6-4. Halep a pierdut în sferturile de la Australian Open în faţa Makarovei şi e o variantă bună să îşi ia revanşa.

UPDATE / Simona Halep va juca în optimile de finală ale competiţiei în faţa Ţvetanei Pironkova din Bulgaria. Meciul va avea loc miercuri de la ora 17:00. Cele două jucătoare nu s-au întîlnit niciodată pînă acum, Pironkova fiind în acest moment pe locul 57 în clasamentul WTA.

piro

jsjsjs

UPDATE / Simona Halep a vorbit după victorie: “Mă simt ca acasă. Le mulţumesc tuturor pentru susţinere, sînt mulţi suporteri. Cred că Daniela a fost puţin obosită. Eu am jucat un tenis bun şi vreau să mă bucur  de acest turneu”, a declarat Simona Halep la finalul meciului.

GAME, SET ŞI MECI SIMONA HALEP, 6-2, 6-0! Românca a făcut instrucţie cu Daniela Hantuchova reuşind un joc foarte bun la serviciu şi la retur. Sportiva noastră nu a avut nici o ezitare în acest meci şi s-a impus după o oră şi 13 minute

5-0, BREAK Halep! Simona are retururi nemiloase pe serviciile sportivei din Slovacia şi Halep va servi pentru meci

4-0, GAME Halep! Un nou game fulger şi meciul se îndreaptă spre un final rapid

3-0, BREAK Halep! Simona cîştigă un game maraton de 11 minute, în care a ratat 5 mingi de break. Hantuchova cere pauză de arbitru

2-0, GAME Halep! Românca zboară pe teren şi Hantuchova nu rezistă raliurilor lungi

1-0, BREAK Halep! Simona rupe echilibrul încă din debutul setului secund după ce a avut retururi foarte bune

Hantuchova începe în setul doi cu serviciul

SET HALEP 6-2! Simona a jucat perfect în primul set şi se impune fără nici un fel de emoţie. Românca a servit bine şi i-au intrat loviturile

5-2, BREAK Halep! Simona face break-ul destul de lejer şi domină clar jocul

4-2, GAME Halep! Game FULGER cîştigat de Simona. Îi intră bine loviturile

3-2, GAME Hantuchova! Slovaca îşi face greu serviciul, dar salvează mingi de break şi rămîne cu şanse în set

3-1, GAME HALEP! Simona a servit mai bine şi cîştigă lejer serviciul

2-1, BREAK HALEP! Românca revine de la 15-40 şi face break-ul. Au început să intre loviturile

1-1, GAME Halep! Simona nu a servit strălucit şi a fost nevoită să salveze o minge de break. Începutul nu e strălucit

0-1, GAME Hantuchova! Sportiva din Slovacia serveşte bine şi cîştigă game-ul inaugural

Start de meci cu Hantuchova la serviciu

UPDATE 19:16 / Jucătoarele au ieşit la încălzire. Simona Halep conduce la meciurile directe cu 2-0, ultimul succes fiind la New Haven în runda inaugurală în anul 2013.

UPDATE 18:55 / Urmează meciul dintre Simona Halep şi Daniela Hantuchova pe terenul central de la Dubai Duty Free Open. Jucătoarele vor intra în scurt timp pe teren. Meciul poate fi urmărit în format LIVETEXT pe FANATIK.RO.

**********************

UPDATE 16:35 / SIMONA HALEP a primit o veste excelentă înainte de debutul în turneul din Qatar. Românca a scăpat de una dintre principalele adversare, Andrea Petkovic (10 WTA), care a fost eliminată de Zarina Dyas în două seturi, scor 7-5, 6-3.

****************

SIMONA HALEP va juca astăzi primul meci la turneul din Dubai, dotat cu premii în valoare de 2.513.000 de dolari. Românca o va întîlni de la ora 18:30 pe Daniela Hantuchova, numărul 47 în clasamentul WTA. Competiţia se dispută pe suprafaţă dură, exact ce i se potriveşte cel mai bine Simonei. Halep ţinteşte minimum o eventuală finală, însă ştim cu toţii că este capabilă chiar să o cîştige.

SIMONA HALEP. Românca n-a participat la ediţia precedentă, iar asta înseamnă că nu are de apărat puncte. Venus Williams a cîştigat ediţia precedentă, în timp ce Roger Federer s-a impus la băieţi. La acest turneu vor participa 8 dintre primele 10 jucătoare are lumii, printre care Serena Williams (1), Petra Kvitova (4), Caroline Wozniaki (5), Ana Ivanovic (6), Angielska Radwanska (8), Ekaterina Makarova (9) şi Angelique Kerber (10), absentele fiind Maria Şarapova (2) şi Eugenie Bouchard (7). Canadianca a vrut să joace la un turneu mai mic înainte de Indian Wells (11 martie) şi nu s-a înscris la Dubai, apoi s-a răzgîndit şi speră acum la un wild card de la organizatorii arabi.

Nu se ştie dacă poate juca

SIMONA HALEP s-a accidentat în timpul pregătirilor pentru turneul WTA din Dubai. Participarea sportivei noastre la întrecerea din Emiratele Arabe Unite este acum pusă sub semnul întrăbării. Simona acuză dureri în zona coastelor şi va fi supusă unor examinări medicale.