Simona Halep va mai participa la încă un turneu după cel de la Palermo. Competiția începe pe 10 august

Gabriela Gheorghe
în Tenis
21/07/2020, 11:32

Simona Halep (28 de ani), numărul doi mondial va lua startul la turneul feminin de la Praga, după ce va participa și la cel de la Palermo.

Turneul italian va reprezenta pentru sportiva din România prima competiție oficială după pauza provocată de coronavirus. În Republica Cehă, Simona va participa la Prague Open, al doilea turneu după reluarea competiţiei.

Turneul din Cehia va avea loc între 10 și 16 august, pe zgură, iar cel de la Palermo între 3 și 9 august. Belinda Bencic (23 de ani, 8 WTA) era tenismena din primele 10 WTA care și-a confirmat prezența la competiția de la Praga.

Simona Halep merge la turneul de la Praga

Anul trecut, turneul din Cehia a fost câștigat de Jil Teichmann (23 de ani, 63 WTA). Ea a câștigat contra Karolinei Muchova (23 de ani, 26 WTA), cu 7-6 (7-5), 3-6, 6-4. Turneul din Praga a apărut în urmă cu 5 ani. Karolina Pliskova a fost sportiva care a câștigat primul meci.

Simona Halep va reveni în competițiile oficiale la începutul lunii august, la turneul de la Palermo. Halep este singura româncă de pe tabloul principal al turneului din Italia. Irina Begu, Sorana Cârstea și Patricia Țig vor evolua cel mai probabil în calificări. Irina Bara și Jaqueline Cristian ar putea juca și ele în calificări.

Două jucătoare din România s-au impus la WTA Palermo

Două jucătoare din România au câștigat de-a lungul timpului la Palermo. Irina Spîrlea în 1994 și 1995 la simplu, dar și Ruxandra Dragomir în 1994 în proba de dublu, împreună cu Laura Garrone.

Simona Halep a jucat ultimul meci oficial pe 22 februarie la turneul de la Dubai din Emiratele Arabe Unite. Constănțeanca a învins-o în finala competiției pe Elena Rybakina (numărul 17 WTA), cu scorul de 3-6, 6-3, 7-6 (7-5).

Apoi, Halep a fost accidentată și a trebuit să ia o pauză. După aceea pandemia de coronavirus a dat peste cap sportul mondial și multe competiții din toate sporturile au fost anulate s-au amânate din cauza virusului care a făcut ravagii în lume.

Simona a jucat un meci amical de tenis în cadrul turneului de la Cluj Napoca împreună cu Horia Tecău, Marius Copil și Gabriela Ruse.