ANALIZĂ FANATIK
Iulian Pavel
in Special Fanatik
17/01/2019, 14:25
Simona Halep – Venus Williams, meciul maratonistelor de la Australian Open! De ce românca va avea un mare avantaj ANALIZĂ FANATIK

Simona Halep va juca împotriva lui Venus Williams în turul 3 de la Australian Open 2019 și va avea un mare avantaj împotriva fostului lider WTA. Astăzi a învins-o pe Sofia Kenin, o altă jucătoare americană, scor 6-3, 6-7 (5), 6-4.

Ediția din acest an de la Australian Open pare un deja-vu după cea de anul trecut, când Simona a reușit să se califice în finală, pierdută cu daneza Caroline Wozniacki. Atunci, Simona a avut meciuri maraton cu Lauren Davis, 15-13 în decisiv în 3 ore și 45 de minute, dar și în semifinala cu Angelique Kerber, scor 9-7 în setul 3 după 2 ore și 30 de minute de joc.

Acum, liderul WTA are deja două meciuri din două încheiate în decisiv. A învins-o pe Kaia Kanepi după 2 ore și 12 minute, iar în această dimineață pe Sofia Kenin într-un meci plin de suspans, după 2 ore și 34 de minute.

Chiar și în aceste condiții, Simona va avea un mare avantaj în fața lui Venus Williams. La fel ca Halep, legendara jucătoare americană a evoluat tot în două meciuri de trei seturi și a petrecut chiar mai mult timp pe teren! A învins-o în primul tur pe Miki Buzărnescu în 2 ore și 42 de minute și în această dimineață a trecut de franțuzoaica Alize Cornet, după 2 ore și 19 minute. În ambele runde a stat mai mult decât Halep pe teren.

• 1,96 kilometri a alergat românca în primul tur cu Kaia Kanepi, cea mai mare distanță dintre capii de serie de la Australian Open

Simona Halep are un mare avantaj: vârsta!

Actualul lider mondial o cunoaște foarte bine pe Venus Williams, mai ales că a mai întâlnit-o de 5 ori până acum. Americanca o conduce la întâlnirile directe, dar Simona a învins-o clar în ultimele două dueluri, 6-2, 6-1 pe zgură și 6-2, 6-2 la Montreal, pe hard, anul trecut.

Și în meciul de sâmbătă dimineață din turul 3 va avea avantajul vârstei! Simona a părut fresh, chiar dacă a petrecut aproape 5 ore pe teren, în timp ce Venus a fost extrem de obosită după meciul cu Alize Cornet. Va avea timp să se refacă, dar în cazul unui nou meci lung, Halep va avea categoric prima șansă.

Simona Halep, un alt mare avantaj: greșește mai puțin

Până acum, Simona a întâlnit două jucătoare cu stiluri diferite, una de atac, cum e Kanepi, cu lovituri extrem de puternice, dar și un “pusher”, pe Kenin. Dacă împotriva lui Kanepi s-a acomodat mai greu, românca fiind mereu în dificultate împotriva jucătoarelor ofensive, nu la fel s-a întâmplat cu Sofia Kenin. Este adevărat, meciul a fost mult mai dificil, însă împotriva lui Venus Williams va fi avantajată pentru ca românca greșește mult mai puțin. A avut doar 17 erori neforțate în primul tur și 35 azi, un număr enorm pentru Simona, însă trebuie ținut cont de stilul adversarei de azi, unul extrem de solicitant.

• 80 de erori neprovocate a făcut Venus Williams în cele două partide de până acum, câte 40 în fiecare tur

În schimb, Venus nu are nici forța lui Kanepi și nici jocul de anduranță al lui Kenin. Rămâne o jucătoare periculoasă, cu mare experiență, dar jocul solid al Simonei îi va crea extrem de mari probleme. Și românca a confirmat: “O știu foarte bine, nu va mai trebui să alerg atât de mult”. Meciul Simona Halep – Venus Williams se va disputa sâmbătă dimineață.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!