După ce Călin Georgescu a fost pus sub control judiciar de Parchet, toată lumea se întreabă dacă CCR are pârghiile prin care îi poate împiedica acestuia candidatura la alegerile prezidențiale din luna mai.
La mijlocul acestei săptămâni, Călin Georgescu a fost audiat mai multe ore la Parchet. Ulterior, a fost pus sub control judiciar pentru 60 de zile. Fostul candidat independent este acuzat de 6 infracţiuni grave. Dintre acestea, acuzația de acțiune împotriva ordinii constituționale este considerată de specialiștii în drept una dintre cele mai grave infracțiuni.
În ciuda acestui dosar extrem de complex, specialiștii din zona juridică spun că Georgescu nu are, momentan, de ce să fie interzis la prezidențiale de către Curtea Constituțională a României.
Augustin Zegrean, fostul judecător al Curții Constituționale, spune că pentru ca CCR să poată lua în considerare acuzaţiile grave împotriva lui Călin Georgescu ar trebui să existe o condamnare definitivă. Suntem încă departe de acest lucru.
”Curtea Constituţională nu judecă oameni, Curtea judecă legi. Nu are ce să se pronunţe Curtea dacă acest om a făcut într-adevăr, nu ştiu, înaltă trădare sau ce-l acuză ei, instigare la acţiuni împotriva ordinii constituţionale. Asta este o infracţiune foarte gravă, poate primi chiar închisoare pe viaţă. Nu poţi să te joci cu aşa ceva, astea-s lucruri care trebuie dovedite.
Şi ca să poată Curtea să ia în considerare o astfel de acuzaţie ar trebui să fie condamnat printr-o hotărâre judecătorească definitivă. Nu cred că până în 4 mai sau mai devreme de 4 mai e posibil aşa ceva”, a declarat Augustin Zegrean la Digi24.
În ultimele ore, mai mulți juriști au spus că măsura controlului judiciar luată pentru Călin Georgescu este mult prea blândă în raport cu acuzațiile grave care i se aduc. De aceeași părere este și fostul șef al CCR. Zegrean spun că există o ”discrepanţă” între fapta care se impută şi măsura luată împotriva lui, ”o măsură mult prea blândă având în vedere acuzaţia”.
”Măsura controlului judiciar se ia la hoţii de găini. Şi se mai poate lua după ce (n.r. inculpatul) a fost o dată arestat preventiv şase luni şi abia după aceea îi dă măsura aceasta, nu înainte. Păi dacă el pune la cale răsturnarea ordinii constituţionale, îl laşi liber? Eu nu ştiu ce măsură ar fi trebuit luată. Asta e în funcţie de probele pe care le au acolo”, a explicat Zegrean.
Fără o condamnare, Georgescu nu ar avea de ce să fie împiedicat să intre în cursa electorală, mai spune Zegrean. ”Nu cred că va fi o mare problemă dacă el (n. r. Călin Georgescu) va fi lăsat de candideze. Pentru că faptele care i se impută nu-s de acum. Sunt de 4- 5 ani. Păi, până acum nu s-a ştiut că el vrea să răstoarne ordinea constituţională?”, a mai subliniat Augustin Zegrean.