Alexandru Năstase
în Tenis
28/02/2019, 14:33
Sloane Stephens, învinsa lui Halep în finala de la Roland Garros, început de an dezastruos! A pierdut cu o jucătoare de pe locul 172 din circuit GALERIE FOTO
Sloane Stephens a ajuns pe locul 4 în clasamentul WTA

Sloane Stephens, învinsa lui Halep în finala de la Roland Garros, nu are un început de an prea grozav, deși la un moment dat îi amenința locul româncei în clasamentul WTA. Acapulco s-a dovedit un turneu cu adevărat dezastruos pentru Stephens. Considerată favorită numărul 1 a competiției, jucătoarea de tenis a fost eliminată în turul 2 de o sportivă clasată pe locul 172 în WTA.

Americanca, a patra jucătoare a lumii, conform ultimului clasament publicat de WTA, a pierdut în mod surprinzător cu brazilianca Beatriz Haddad Maia. Sud-americanca s-a impus în două seturi scurte, scor 6-3, 6-3 după numai o oră si 25 de minute, timp în care Stephens a părut că nu găsește soluții pentru a contracara jocul adversarei. De altfel, aceasta a fost prim victorie pentru Beatriz Haddad Maia în fața unei jucătoare aflate în Top 10 WTA.

Brazilianca va avea parte în continuare de un panou destul de dificil la Acapulco. Astfel, în sferturile de finală jucătoarea venită din calificări o va întâlni pe chinezoaica Wang Yafan. “A fost un meci greu, iar ea a jucat evident mai bine. O zi grea, dar nu sunt supărată. Mă voi întoarce la antrenamente, unde mă voi pregăti pentru Indian Wells”, a declarat Sloane Stephens la finalul partidei.

Sloane Stephens, învinsa lui Halep în finala de la Roland Garros, început de an dezastruos! Stephens
Sloane Stephens a câștigat un turneu de Grand Slam în carieră

Stephens, aceeași problemă ca Simona Halep

Există și o explicație în parcursul slab al americancei. La fel ca Simona Halep și Sloane Stephens a rămas de curând fără antrenor. Kamau Murray, cel care o pregătea pe sportivă încă din 2015, a ales să lucreze cu Monica Puig, locul 59 WTA. De altfel, lumea tenisului s-a mirat de absența lui Kamau la Australian Open, acolo unde Stephens a venit singură. Cele două părți nu anunţaseră despărţirea în mod oficial, ci doar că “au nevoie de o pauză” şi că “situaţia lui Kamau este aceeaşi cu cea de până acum, doar că nu îl vedeţi aici”.

Între timp lucrurile s-au precipitat și Kamau a ajuns în tabăra lui Puig. Jucătoarea a fost cea care a precizat pe o rețea de socializarea începutul colaborării. Fără antrenor, Stephens nu și-a găsit ritmul și a pierdut fără drept de apel unele meciuri. Americanca a ajuns pe locul 4 în clasamentul WTA. Naomi Osaka, Simona Halep și Petra Kvitova sunt jucătoarele care i-au luat fața lui Stephens.