Sorana Cîrstea va participa la Tie Break Tens! Ce adversare va avea

După ce Simona Halep a câştigat prima ediţie (la feminin) a Tie Break Tens, în 2017, anul acesta o altă româncă va participa la deja cunoscutul concurs caritabil! Este vorba despre Sorana Cîrstea.
20.02.2018 | 18:00
Sorana Cirstea va participa la Tie Break Tens Ce adversare va avea

Sorana Cîrstea a confirmat prezenţa la concursul caritabil care se va desfăşura pe 5 martie în New York. Sportiva clasată pe locul 36 în lume a postat în această după amiază pe contul său de Instagram fotografia prin care confirmă ca va fi la Madison Square Garden alături de surorile Williams, Elina Svitolina, Marion Bartoli, Coco Vandeweghe şi Daniela Hantuchová.

The news is out! I’m heading to #NYC to play at the first ever US @tiebreaktens on March 5th. With @serenawilliams @venuswilliams @elisvitolina. @bartolimarion @cocovandey @danielahantuchovaofficial – Hope to see you there! #TBTens

A post shared by Sorana Cirstea (@soranacirstea) on

Tie Break Tens este un turneu demonstrativ, având şi o latură caritabilă, primele trei ediţii disputându-se la Londra, Viena şi Madrid. Ediţia a 4-a se va disputa la New York, la Madison Square Garden, pe 5 martie, iar sistemul va fi eliminatoriu. Partidele se joacă în formatul unui singur tie-break până la 10, iar jucătorul care serveşte primul va fi tras la sorţi. Câştigătorul va intra în posesia a 250.000 USD, iar 100.000 USD vor fi donaţi unei asociaţii caritabile, fundaţii sau ONG pe care o va alege învingătorul.

Simona Halep, câştigătoarea primei ediţii a Tie Break Tens cu tablou feminin

Simona Halep a câştigat anul trecut turneul demonstrativ Tie Break Tens de la Madrid, desfăşurat pe zgură, după ce a învins-o, în finala competiţiei, pe rusoaica Svetlana Kuzneţova, scor 10-6, într-un meci care a durat 14 minute.

Halep a învins-o mai întâi pe britanica Johanna Konta, scor 10-2, în 11 minute de joc, în sferturile de finală. În penultimul act al competiţiei, constănţeanca a trecut de sportiva portoricană Monica Puig, scor 10-5, după un meci de 12 minute.