Sorana Cîrstea, calificare în turul doi la Doha! Irina Begu a pierdut cu Stosur

Sorana Cîrstea, Irina Begu, WTA, Doha

Într-o zi plină pentru româncele aflate la Doha, doar Sorana Cîrstea a izbutit să se califice în turul secund. Irina Begu a întâmpinat probleme medicale, iar adversara ei de azi nu i-a dat timp pentru a-şi face jocul. Astfel, vom aveam 4 jucătoare în turul secund la Doha!

Sorana Cîrstea a început meciul împotriva jucătoarei din Grecia, Maria Sakkari, locul 60 WTA, aproape perfect. Foarte energică şi determinată să încheie socotelile din turul întâi cât mai rapid posibil, românca s-a desprins în doar câteva minute la 4-0. Meciul a curs în favoarea jucătoarei clasate pe locul 38 în ierarhia mondială şi s-a încheiat într-o oră şi 13 minute cu scorul de 6-2, 6-3.

Pe terenul numărul 2 însă, acolo unde Irina-Camelia Begu o întâlnea pe Samantha Stosur, lucrurile s-au complicat rapid pentru jucătoarea noastră care şi-a pierdut uşor serviciul în debutul meciului. Irina Begu a fost nevoită să ceară intervenţia medicilor de două ori, acuzând probleme la coapsă. Partida a durat o oră şi 16 minute şi s-a încheiat cu scorul de 6-4, 6-2 pentru australiancă.

Sorana Cîrstea merge mai departe la simplu, Irina doar la dublu

Sorana Cîrstea s-a descurcat foarte bine în turul întâi la Doha, dar pentru ea urmează o adversară deloc facilă: câştigătoarea dintre Elise Mertens (20 WTA) şi Timea Baboş (35 WTA), ambele într-o formă actuală foarte bună şi mai bine clasate decât Sorana.

După victoriile entuziasmante de ieri ale Mihaelei Buzărnescu şi Monicăi Niculescu, Sorana Cîrstea li se alătură în turul 2, acolo unde Simona Halep va intra direct împotriva Ekaterinei Makarova, locul 36 WTA. Halep are 3-2 în duelurile directe cu Makarova, în faţa căreia a pierdut categoric în sferturile Australian Open 2015 (4-6, 0-6) şi anul trecut, în sferturi la Washington, unde jucătoarea noastră s-a retras în setul al treilea.