WTA Țiriac Foundation Trophy 2022. Irina Begu se impune în finala cu Reka Luca Jani și câștigă trofeul. Prima reacție a româncei

Prima ediție a WTA Țiriac Foundation Trophy are loc în perioada 12-18 septembrie. Sorana Cîrstea a fost eliminată în turul inaugural.
18.09.2022 | 14:08
WTA Tiriac Foundation Trophy 2022 Irina Begu se impune in finala cu Reka Luca Jani si castiga trofeul Prima reactie a romancei
Irina Begu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA Ţiriac Foundation Trophy, după o victorie în două seturi obţinută în faţa Irinei Bara. Sursă foto: Facebook Țiriac Foundation Trophy
18-09-2022
12:51

Irina Begu, prima reacție din postura de campioană la WTA Țiriac Foundation Trophy 2022

Irina Begu și-a adjudecat 15.000 de dolari și 160 de puncte WTA în urma victoriei de la București.

„A fost o săptămână extraordinară pentru mine și mă bucur că am reușit, după 5 ani, să joc din nou acasă, la București. Vreau să o felicit pe Reka, bravo, ai avut un weekend minunat, felicitări pentru că ai intrat în prima sută!

Vreau să mulțumesc sponsorilor, e un turneu extraordinar, m-am simțit extraordinar din nou acasă. Bravo, Cosmin, ați ridicat standardele unui turneu de 125!

Sper ca acest turneu să devină o tradiție și să avem din nou acasă turnee și mai mari. Noi, cu siguranță, vom fi aici. Mulțumesc echipei mele, familiei mele, prietenului meu, Răzvan și tuturor celor care au venit să mă susțină. Mulțumesc și șefei de galerie, Antonela!”, a declarat Irina Begu, după victoria cu Reka Luca Jani.

18-09-2022
11:07

Irina Begu a câștigat finala împotriva unguroaicei Reka Luca Jani

Duelul dintre România și Ungaria din finala turneului WTA Țiriac Trophy de la București este extrem de disputat. VEZI VIDEO AICI.

Irina Begu a reușit însă să câștige primul set cu scorul 6-3 în meciul împotriva jucătoarei maghiare Reka Luca Jani.

Begu a reușit să impună și setul al doilea, după ce a condus s-a impus tot cu 6-3 și a câștigat trofeul la București în fața propriilor spectatori.

17-09-2022
15:52

Bolsova și Gamiz au câștigat proba de dublu de la WTA Ţiriac Foundation Trophy

Prechea Aliona Bolsova/Andrea Gamiz (Spania/Venezuela), cap de serie numărul 1, a câștigat proba de dublu a turneului WTA Ţiriac Foundation Trophy.

Cele două au învins în finală, scor 7-5, 6-3, cuplul maghiar Reka Luca Jani/Panna Udvardy.

17-09-2022
12:18

Irina Begu - Sara Errani 6-2, 6-2

Vezi aici cele mai importante momente

Irina Begu și-a continuat jocul foarte bun și în setul secund pe care l-a câștigat cu același scor, 6-2. Românca accede în finală după o partidă care a durat o oră și 37 de minute. Begu o va întâlni în ultimul act pe Reka Luca Jani din Ungaria.

Begu reușește un prim set impresionant și se impune cu 6-2, după 46 de minute.

Irina Begu, cap de serie numărul 2 și locul 41 WTA, o întâlnește în a doua semifinală de la WTA Ţiriac Foundation Trophy pe italianca Sara Errani, poziția 11 în ierarhia mondială.

Câștigătoarea acestui meci o va întâlni în finală pe Reka Luca Jani din Ungaria, locul 114 WTA.

17-09-2022
12:15

Reka Luca Jani, prima finalistă la turneul WTA Ţiriac Foundation Trophy

Sportiva Reka Luca Jani din Ungaria, locul 114 mondial, s-a calificat în finala turneului WTA Ţiriac Foundation Trophy, de la Bucureşti.

Jani a trecut în semifinale de belgianca Maryna Zanevska, locul 100 WTA, scor 7-5, 7-6 (8), după două ore şi 28 de minute. În finală, Jani va evolua cu învingătoarea meciului dintre Irina Begu, a doua favorită şi locul 41 mondial, şi italianca Sara Errani, locul 115 WTA.

16-09-2022
16:43

Programul zilei de sâmbătă la WTA Ţiriac Foundation Trophy

Organizatorii turneului WTA Ţiriac Foundation Trophy au anunțat programul zilei de sâmbătă, când vor avea loc semifinalele de simplu și finala de dublu, toate pe Terenul Central.

Ziua va fi deschisă cu prima semifinală de simplu, de la ora 12:00, dintre Reka Luca Jani din Ungaria și Maryna Zanevska din Belgia. După încheierea acestui joc va avea loc a doua semifinală în care Irina Begu o va întâlni pe Sara Errani din Italia.

Ultimul meci al zilei va fi finala de dublu în care principalele favorite, Aliona Bolsova din Spania și Andrea Gamiz din Venezuela, vor întâlni cuplul maghiar Reka Luca Jani/Panna Udvardy.

16-09-2022
14:47

Irina Begu, victorie lejeră cu Kateryna Baindl

În ultimul sfert de finală de la WTA Ţiriac Foundation Trophy, Irina Begu, cap de serie numărul 2, o întâlnește pe Kateryna Baindl din Ucraina. Meciul se desfășoară la această oră. Vezi aici cele mai importante momente

Begu a făcut un prim set excepțional pe care l-a câștigat lejer cu 6-1 după 41 de minute. Setul secund a decurs după aceleași coordonate și Irina s-a impus în final cu un dublu 6-1, după o oră și 26 de minute.

S-au stabilit primele trei jucătoare calificate în sferturile de finală ale turneului WTA Ţiriac Foundation Trophy. Prima jucătoare ajunsă în semifinale este Reka Luca Jani din Ungaria, care a învins-o în sferturile de finală pe compatrioata sa Panna Udvardy, cap de serie numărul 6, scor 0-6, 6-4, 7-5.

Maryna Zanevska din Belgia a trecut de Mayar Sherif din Egipt, favorită 5, scor 6-1, 6-4, iar Sara Errani din Italia a eliminat-o pe Rebeka Masarova din Spania, scor 6-3, 1-6, 6-4.

Rezultatele înregistrate în semifinalele probei de dublu:

• Bolsova/Gamiz (Spania/Venezuela, nr.1) – Kania-Chodun/Voracova (Polonia/Cehia) 5-7, 6-4, 10-4
  • Jani/Udvardy (Ungaria) – Detiuc/Kolodziejova (Cehia) 6-1, 6-2
15-09-2022
16:14

Irina Begu, în sferturi la WTA Ţiriac Foundation Trophy

Begu a câştigat fără probleme primul set, scor 6-0. În al doilea set, ea a condus cu 2-0, Bara a egalat la doi, dar în cele din urmă s-a impus cu 6-2 după o oră şi 14 minute de joc, profitând de prima minge de meci de care a beneficiat.

În sferturi, Irina Begu va juca împotriva sportivei Kateryna Baindl din Ucraina. Programul zilei de vineri este următorul:

• Terenul Central
  • Reka Luca Jani (Ungaria) – Panna Udvardy (Ungaria, nr.6)
  • Maryna Zanevska (Belgia) – Mayar Sherif (Egipt, nr. 5)
  • Sara Errani (Italia) – Rebeka Masarova (Spania)
  • Kateryna Baindl (Ucraina) – Irina Begu (România, nr.2)
  • Terenul 8
  • Detiuc/Kolodziejova (Cehia) – Jani/Udvardy (Ungaria)
15-09-2022
11:59

Rezultatele zilei la WTA Țiriac Foundation Trophy. Meciul zilei irina Begu - Irina Bara se joacă de la 16:30

Turneul de categorie 125 WTA Țiriac Foundation Trophy 2022 a programat, joi, 15 septembrie trei partide în competiția de simplu. În primele două întâlniri Kateryna Baindl a învins-o pe Aliona Bolsova 6-4, 6-4, iar Reka-Luca Jani a trecut de Simona Walter cu 6-4, 2-6, 6-1.

Și egipteanca  Mayar Sherif s-a calificat în sferturile de finală după un dublu 6-3 cu Julia Grabher. Meciul vedetă al zilei se joacă de la ora 16:30 între Irina Begu și Irina Bara.

În acest moment se cunosc două dintre înfruntările ce vor avea loc în sferturile de finală. Astfel, Sara Errani o va întâlni pe Rebeka Masarova, iar Reka-Luca Jani pe Panna Duvardy. Meciurile sunt programate, vineri, de la ora 11:00.

14-09-2022
16:57

Bara - Begu se joacă joi

Organizatorii turneului WTA Țiriac Foundation Trophy 2022 au anunțat programul zilei de joi în care meciul vedetă este cel dintre Irina Bara și Irina Begu.

Întâlnirea dintre cele două românce este ultima de pe Terenul Central, iar înainte va evolua și perechea Georgia CRăciun/Cristina Dinu, în sferturile de finală ale probei de dublu.

wta țiriac foundation trophy 2022

14-09-2022
13:24

Surprize în turul 2 la WTA Țiriac Foundation Trophy 2022

Două jucătoare din Ungaria, Anna Bondar și Dalma Galfi, ambele aflate pe lista capilor de serie, au ratat calificarea în sferturi la WTA Țiriac Foundation Trophy 2022.

Bondar, favorită 3, a fost învinsă în turul secund de Rebeka Masarova din Spania, scor 4-6, 2-6, iar Galfi, cap de serie numărul 8, a pierdut în fața italiencei Sara Errani, scor 6-2, 3-6, 2-6.

În alte meciuri disputate miercuri în turul doi, Panna Udvardy din Ungaria, favorită 6, a eliminat-o pe Viktoriya Tomova din Bulgaria, scor 2-6, 6-1, 6-4, iar Maryna Zanevska din Begia a învins-o pe Erika Andreeva din Rusia, scor 6-4, 6-3.

Rezultatele înregistrate în partidele de dublu jucate miercuri în turul 1:

• Jani/Udvardy (Ungaria) – Olaru/Pigossi (România/Brazilia, nr.2) 7-5, 6-0
  • Detiuc/Kolodziejova (CEhoia) – Bara/Lee (România) 3-6, 6-2, 10-8
  • Bolsova/Gamiz (Spania/Venezuela, nr.1) – Aney/Roșca (SUA) 6-3, 7-6 (5)
13-09-2022
15:22

Irina Begu - Irina Bara, duel în turul doi! Programul de miercuri

Irina Begu – Irina Bara este cel mai interesant duel din turul secund la WTA Țiriac Foundation Trophy 2022. Rezultatele zilei:

13:58

Sorana Cîrtea, eliminată în turul inaugural!

Sorana Cîrstea a fost eliminată în turul inaugural al turneului WTA Ţiriac Foundation Trophy 2022. Favorita doi a competiţiei a fost învinsă în două seturi, scor 3-6, 3-6 de Simona Waltert, din Elveţia.

13-09-2022
10:33

Irina Begu, calificată în turul doi!

Irina Begu, cap de serie 1 la WTA Ţiriac Foundation Trophy 2022, s-a calificat în turul următor după ce a învins-o fără emoţii pe Laura Pigossi, scor 6-3, 6-1. Begu o poate întâlni în turul următor pe Irina Bara, care va avea meci cu Ipek Oz.

12-09-2022
15:46

Cîrstea, Begu și alte 4 românce joacă marți

Organizatorii turneului WTA Țiriac Foundation Trophy 2022 au anunțat programul zilei de marți în care alte 6 jucătoare din România vor intra în concurs.

• Terenul Central, ora 10:00
  • Miriam Bulgaru (România) – Mayar Sherif (Egipt, favorită 5)
  • Laura Pigossi (Brazilia) – Irina Begu (România, favorită 2)
  • Sorana Cîrstea (România, favorită 1) – Simona Waltert (Elveția)
  • Irina Bara (România) – Ipek Oz (Turcia)
  • Terenul 8, ora 10:00
  • Danka Kovinic (Muntenegru, favorită 7) – Kateryna Baindl (Ucraina)
  • Gabriela Lee (România) – Rebeka Masarova (Spania)
  • Reka Luca Jani (Ungaria) – Nuria Brancaccio (Italia)
  • Andreea Roșca (România) – Julia Grabher (Austria)
  • Terenul 10, ora 11:30
  • Ekaterine Gorgodze (Georgia) – Aliona Bolsova (Spania)
  • Elisabetta Cocciaretto (Italia) – Erika Andreeva (Rusia)
12-09-2022
15:40

Cristina Dinu părăsește WTA Țiriac Foundation Trophy 2022

Jucătoarea Cristina Dinu, locul 385 WTA, a fost eliminată în primul tur la WTA Țiriac Foundation Trophy 2022.

Ea a fost învinsă de Panna Udvardy din Ungaria, poziția 76 în ierarhia mondială și cap de serie numărul 6, scor 5-7, 5-7, după o oră și 45 de minute.

Într-o altă partidă din runda inaugurală, Dalma Galfi din Ungaria, favorită 8, a trecut de Jaimee Fourlis din Australia, scor 6-4, 6-4.

12-09-2022
12:57

Ioana Roșca și Ilona Ghioroaie, eliminate în primul tur

Jucătoarele Ioana Roșca, locul 436 WTA, și Ilona Ghioroaie, poziția 358 în ierarhia mondială, au ratat calificarea în turul 2 la WTA Țiriac Foundation Trophy 2022.

Roșca a fost învinsă în runda inaugurală de italianca Sara Errani, locul 115 WTA, scor 1-6, 0-6, în mai puțin de o oră, iar Ghioaroaie a fost depășită de Viktoriya Tomova, poziția 98 în clasamentul mondial, scor 1-6, 3-6, după o oră și 14 minute.

Alte rezultate înregistrate luni în primul tur la WTA Țiriac Foundation Trophy 2022

• Maryna Zanevska (Belgia) – Lucia Bronzetti (Italia, favorită 4) 6-1, 6-0
  • Anna Bondar (Ungaria, favorită 3) – Darya Astakhova (Rusia) 4-6, 6-3, 6-3

Prima ediție a turneului de tenis feminin WTA Țiriac Foundation Trophy, concurs de categorie WTA 125, cu premii în valoare de 115.000 de dolari și 160 de puncte WTA, are loc la București, în perioada 12-18 septembrie. În general, sunt prezente jucătoare din afara Top 50, cu excepția primilor doi capi de serie, Sorana Cîrstea și respectiv Irina Begu, locurile 38 și 41.

Ce este WTA Țiriac Fundation Trophy

Țiriac Foundation Trophy 2022 este singurul turneu de tenis WTA organizat în București, la Centrul Naţional de Tenis, situat pe Bd. Pierre de Coubertin nr. 11, și desfășurat în perioada 12-18 septembrie 2022. Turneul de la București va avea un tablou principal de simplu cu 32 de jucătoare, dintre care cel puțin 10 sunt clasate în prima sută a clasamentului WTA, și un tablou de dublu cu 8 perechi. Competiția se joacă pe zgură.

Turneul este deţinut de Fundaţia Țiriac şi este organizat împreună cu Federația Română de Tenis, cu sprijinul Dedeman, Superbet și Allianz Tiriac, principalii sponsori ai competiției ce va fi transmisă în direct de Digi Sport.

Evenimentul este organizat și cu sprijinul Ministerului Sportului și al Dr. Oetker, Banca Transilvania, Regina Maria, Aqua Carpatica – băutura oficială, Țiriac Auto – partenerul de mobilitate și Casa de bijuterii Malvensky, cea care a realizat trofeul, alături de partenerii media Kiss FM și  Digi FM.

Cu cine joacă Sorana Cîrstea în turul 1 de la WTA Țiriac Foundation Trophy 2022

Sorana Cîrstea este marea favorită la câștigarea trofeului. În primul tur, ea pare avea o misiune ușoară, urmând a juca împotriva elvețiencei Simona Waltert. Sorana a declarat că ea nu joacă de regulă turnee sub 250 de puncte, dar faptul că acesta e organizat la București a determinat-o să accepte.

“Sunt bucuroasă să joc din nou în România, la Bucureşti. Se ştie că de câţiva ani nu am mai avut niciun turneu la Bucureşti şi asta a durut un pic. Dar e bine că începem cu acest turneu de 125.000 pe care sper eu în viitor să îl ducem la 250.000, pentru că se poate.

Eu nu joc de obicei turnee de 125.000. Dar pentru mine nu este un turneu de 125.000, este un turneu WTA acasă. Normal că ar însemna mult să câştig trofeul aici, îmi doresc din suflet. Dar vom vedea ce va fi. Şanse sunt să fie o finală românească, normal, pentru că eu şi Irina suntem favoritele 1 şi 2. Cred că ar fi frumos. Mi-aş dori să fie o finală românească, mai ales că e prima ediţie a turneului”, a spus Sorana Cîrstea înaintea debutului în turneu.

Cu cine joacă Irina Begu în turul 1 de la WTA Țiriac Foundation Trophy 2022

A doua favorită a turneului challanger de la București este Irina Begu. Care în primul tur o va avea în față pe Laura Pigossi, jucătoare din Brazilia. Dacă pentru Sorana Cîrstea meciul cu elvețianca Simona Waltert este o premieră, nu la fel stau lucrurile pentru Irina Begu, care își cunoaște adversarul, care ocupă locul 102 la acest moment.

Irina Begu și Laura Pigossi s-au mai aflat o dată față în față, în urmă cu șase ani, pe terenul braziliencei, în turneul de la Florianopolis, pe 1 august 2016, în faza 16-imilor. S-a jucat pe hard și după un prim set câștigat de Pigossi, Irina a întors meciul în favoarea ei de o manieră clară. Begu avea să câștige turneul de la Florianopolis, după 2-1 în finala cu Timeea Babos.

Programul celorlalte jucătoare din România la WTA Țiriac Foundation Trophy 2022

În afara Soranei Cîrstea și a Irinei Begu, la turneul de la București mai sunt prezente alte șapte jucătoare românce. Dintre acestea, Miriam Bulgaru, Ilona Ghioroaie, Ioana Loredana Roșca și Andreea Roșca au primit wild-card, iar Cristina Dinu a ajuns pe tablou din calificări, unde Lavinia Tănăsie, Oana Gavrilă și Alexandra Ignatik au ratat calificarea.

În turul 1, șanse de a avansa în competiție au Gabriela Lee-Talabă, care are un meci echilibrat cu Masarova, dar poate câștiga, și Irina Bara, cu lucky looser Ipek Oz. Aceasta a intrat pe tablou, deși pierduse în calificări, ca urmare a retragerii de ultimă oră a olandezei Arantxa Rus. S-au mai retras două jucătoare care ar fi putut ajunge în fazele superioare, Julie Niemeier și Nuria Parrizas/Diaz.