Româncele cuceresc Doha! Halep, Niculescu, Sorana şi Buzărnescu sunt în optimi. Programul meciurilor

Eduard Popa    Razvan Nicolae
in Sporturi
14/02/2018, 18:25

UPDATE, ora 22:37/ Toate cele 4 românce calificate în optimile de la Doha vor juca joi, 15 februarie. Programul de la care vor începe meciurile româncelor este următorul:

ora 13:00 Sorana Cîrstea – Garbine Muguruza

ora 16:00 Simona Halep – Anastasija Sevastova

ora 16:00 Mihaela Buzărnescu – Julia Georges

ora 18:00 Monica Niculescu – Caroline Wozniacki

UPDATE, ora 20:54 / Mihaela Buzărnescu a învins-o pe Jelena Ostapenko în turul 2 al Turneului de la Doha, scor 6-1, 6-3. Românca se va duela în turul 3 cu Julia Gorges. Monica Niculescu va juca împotriva Carolinei Wozniacki, favorită numărul 1. În aceeaşi fază, Sorana Cîrstea se va duela cu Garbine Muguruza, cap de serie numărul 4, în timp ce Simona Halep o va întâlni pe Anastasija Sevastova, cap de serie 12.

UPDATE, ora 20:10 / Monica Niculescu a eliminat-o pe Magdalena Rybarikova, după ce jucătoarea de tenis din Slovacia s-a retras la scor de 0-3, în setul decisiv, pentru româncă. Slovaca a câştigat primul set, scor 7-6(6), după care l-a cedat pe al doilea, 2-6. Mihaela Buzărnescu i-a luat primul set Jelenei Ostapenko, scor 6-1.

Aflată în prezent pe numărul 38 mondial, Sorana a învins-o pe Elise Mertens în minim de seturi, scor 7-5, 6-4, la capătul unui meci care a durat o oră şi 41 de minute.

Cîrstea a pornit mai dificil meciul, dându-i lui Mertens (nr. 20 WTA) un break în debutul partidei. Cu toate acestea, cu un joc curajos şi spectaculos, Sorana a recuperat şi a câştigat primul set, scor 7-5. În al dolea set cele două sportive au mers umăr la umăr până când Cîrstea a reuşit un break graţie căruia a câştigat setul doi cu 6-4.

Cîrstea, duel şoc în optimi

În optimile de finală Sorana o va întâlni pe fostul număr unu mondial, iberica Garbine Muguruza. Partida dintre Cîrstea şi numărul 4 mondial va avea loc joi. Sportiva din Spania a învins-o pe româncă în ambele dueluri de până acum. Cîrstea şi Muguruza s-au întâlnit la Australian Open 2017 şi Wimbledon 2017, ambele partide terminate în minim de seturi.

La Doha mai joacă şi alte trei românce. Simona Halep s-a calificat azi în primul ei meci jucat după finala de la Australian Open. Halep a învins-o fără drept de apel pe Ekaterina Makarova, scor 6-3, 6-0. La Doha mai sunt calificate în turul 2 două românce, Monica Niculescu şi Mihaela Buzărnescu.