Sport

Spală FCSB ruşinea din ultimii 5 ani? Cronica unui dezastru european pentru echipa lui Becali

FCSB se aliniază la startul Ligii Campionilor, sezonul 2024-2025, cu un coeficient european dezastruos, dat de rezultatele din ultimii 5 ani.
09.07.2024 | 17:30
Spala FCSB rusinea din ultimii 5 ani Cronica unui dezastru european pentru echipa lui Becali
FCSB va avea de suferit din cauza coeficientului european Sursa foto colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

După ce a câştigat campionatul în România, prima dată după 9 ani, FCSB va evolua în preliminariile Ligii Campionilor, ultima sa prezenţă în competiţia de elită a fotbalului european fiind consemnată în sezonul 2017-2018, din postura de vicecampioană. Marţi, de la ora 22.00, FCSB joacă în primul tur preliminar în deplasare, în San Marino, cu echipa Virtus.

FCSB, cap de serie în primul şi al treilea tur preliminar

Pentru a ajunge în fosta fază a grupelor, înlocuită din toamnă cu o ”fază a ligii”, FCSB va avea de trecut, ca de obicei, de patru tururi preliminare, însă echipa lui Gigi Becali va avea de suferit de pe urma coeficientului european din ultimele 5 sezoane.

ADVERTISEMENT

Tragerea la sorţi pentru turul al doilea a fost deja efectuată, FCSB urmând să joace, dacă trece de Virtus, împotriva campioanei Israelului, Maccabi Tel-Aviv, plasată în urna favoritelor. O calificare în turul al treilea înseamnă că FCSB va reveni în urna capilor de serie, preluând coeficientul foarte bun al israelienilor, tragerea la sorţi fiind programată la 22 iulie, înaintea dublei cu Maccabi. Apoi, într-un eventual play-off, FCSB va fi din nou outsider, riscând să primească un adversar dificil, precum Dinamo Zagreb, Steaua Roşie Belgrad sau PAOK Salonic

Decăderea FCSB-ului este consecinţa coeficientului din ultimii 5 ani cu care campioana României e acum în aceeaşi ”oală” cu echipe precum Flora Tallinn sau Klaksvik. Practic, cu un coeficient de 10.500, FCSB e sub campioana Estoniei (11.000) şi puţin peste ”pescarii” din Insulele Feroe. FCSB a ajuns în această postură ruşinoasă în urma a cinci campanii europene dezamăgitoare, în Europa League şi Conference League, din 2019 încoace reuşind o singură dată calificarea în faza grupelor cupelor europene.

ADVERTISEMENT

FCSB, umilită de o echipă din Kazahstan în cupele europene

Dezastrul european a început în sezonul 2019-2020, în Europa League. Astfel, după ce a trecut, pe rând de Milsami Orhei (Moldova), Alashkert (Armenia) şi Mlada Boleslav (Cehia), FCSB s-a înclinat în play-off în faţa portughezilor de la Vitoria Guimaraes, o echipă mai slab cotată, 0-0 acasă şi 0-1 în deplasare.

Următoarea prezenţă în Europa a FCSB-ului a fost după startul pandemiei, în stagiunea 2020-2021 din Europa League. A fost o ediţie în care meciurile nu s-au mai jucat în dublă manşă, iar FCSB a trecut în preliminarii de Shirak (Armenia), Backa Topola (Serbia, după acel 6-6 de poveste, tranşat la penalty-uri), pentru a fi eliminată surprinzător în turul trei, 0-2 acasă cu Slovan Liberec din Cehia.

ADVERTISEMENT

Au urmat trei ediţii consecutive de Conference League pentru FCSB, serie începută cu catastrofa din dubla manşă cu formaţia kazahă Şahtior Karagandy, în turul doi al competiţiei. După 1-0 acasă, FCSB a pierdut în deplasare cu 1-2, iar calificarea lui Şahtior s-a decis la penalty-uri, conform noului regulament, care nu mai ţine cont de golurile marcate în deplasare.

ADVERTISEMENT

FCSB a pierdut cu 10-0 dubla manşă cu Silkeborg

Cea mai consistentă prezenţă a roş-albaştrilor în cupele europene în ultimii 5 ani s-a consemnat în Conference League, ediţia 2022-2023. După trei tururi preliminare, în care a trecut de Saburtalo (Georgia), Dunajska Streda (Slovacia) şi Viking (Norvegia), FCSB  a pătruns în grupe, evoluând contra lui West Ham, Anderlecht şi Silkeborg. Bilanţul a fost unul neplăcut, ultimul loc şi o umilinţă greu de digerat, 0-10 la general cu echipa daneză, care a câştigat ambele meciuri cu 5-0.

Danemarca pare să fie coşmarul FCSB-ului în Europa, de vreme ce o altă echipă nordică, Nordsjaelland, a eliminat-o fără drept de apel pe campioana României, în precedenta ediţie de Conference League, după ce românii trecuseră de un prim tur preliminar, contra bulgarilor de la ŢSKA 1948 Sofia.

2.27 este cota BETANO pentru peste 4.5 goluri la Virtus - FCSB