Spania începe să arate ca „Furia Roja”. 10 goluri în ultimele două meciuri. Câte mai dă la EURO 2020?

Spania a dat 10 goluri în ultimele două meciuri la EURO 2020 și este favorită în sferturile de finală, contra Elveției.
01.07.2021 | 23:07
Spania incepe sa arate ca Furia Roja 10 goluri in ultimele doua meciuri Cate mai da la EURO 2020

Spania a început modest EURO 2020. Fără o generație de excepție ca la alte turnee finale, naționala lui Luis Enrique își reglează… „furia roja” din mers.

Ibericii au început greoi turneul final din… din… din toată Europa, cu două egaluri, 0-0 cu Suedia și 1-1 cu Polonia, numai că ei sunt încă în competiție, în timp ce adversarii amintiți sunt deja în vacanță.

Și asta pentru că „taurii” sa-u transformat în „toreadori” și, după ce au dezmembrat Slovacia în ultimul meci din grupă (5-0), au marcat tot 5 goluri și Croației în optimi… dar au și primit 3 (de fapt 2, primul fiind un autogol antologic al perechii Pedri – Unai Simon… că, vorba aia, unu-i Simon…). Așa că a fost nevoie de prelungiri.

Antrenorul Luis Enrique a fost aspru criticat în țară pentru alcătuirea echipei și, mai ales, pentru schimbările făcute de-a lungul meciurilor, considerate mereu prea… defensive.

Alvaro Morata a fost „calul de bătaie” din cauza ratărilor sale, cele două goluri marcate până acum fiind considerate mult prea puține pentru „pretențiile” sale. De fapt, ale suporterilor. Oricum el este creditat cu cele mai mari șanse să fie golgheterul echipei la EURO 2020, conform cotelor BETANO.

6. Aymeric Laporte (1 gol) – 20,00

Iar în clasamentul cotelor BETANO pentru titlul de golgheter EURO 2020, Morata este al șaselea (cotă 30,00), Torres venind imediat după el (cotă 50,00). Vezi celelalte cote aici!

Adversar „greu” pentru Spania în semifinale. Dacă trece de Elveția, cum „spun” cotele pariurilor

Favorită în sferturi, cu Elveția (dar și Franța era mare favorită în optimi cu Elveția… Și a mai și condus cu 3-1…), Spania ar juca în semifinale, dacă trece de „buturuga mică” helvetă, cu învingătoarea dintre Belgia și Italia, oricare dintre acestea fiind un adversar de calibru mare.

• 5,73   4,27   1,69   sunt cotele BETANO pentru „1,x,2” la meciul Elveția – Spania
  • 1,78 este cota BETANO pentru „peste 1,5 goluri Spania cu Elveția”
  • 3,90 este cota BETANO pentru „peste 1,5 goluri Elveția cu Spania”

Peste cotele favorabile, Spania mai are un avantaj: „căpitanul” elvețienilor, Granit Xhaka, nu va juca, suspendat după „galbenul” luat în optimea cu Franța.

Elveția și Spania se vor „ciocni” la Sankt Petersburg a noua oară în istoria „directelor”. Conduc, la general, ibericii, cu 4 victorii față de numai una helvetă, trei partide încheindu-se la egalitate. Cele două naționale s-au întâlnit și în ultima ediție UEFA Nations League: 1-0 pentru Spania „acasă”, 1-1 în Elveția.

Etapa eliminării Spaniei la EURO 2020

• Sferturi – 3,35
  • Semifinale – 2,25
  • Finală – 5,00

Etapele eliminării Spaniei la EURO

1. EURO 1960: nu a participat.
  2. EURO 1964: CAMPIOANĂ (4 echipe) / 2-1, după prelungiri, cu Ungaria, 2-1 cu URSS în finală.
  3. EURO 1968-1976: nu s-a calificat.
  4. EURO 1980: grupe (8 echipe) / 0-0 cu Italia, 1-2 cu Belgia, 1-2 cu Anglia, locul 4 în grupă.
  5. EURO 1984: finală (8 echipe) / 1-1 cu România, 1-1 cu Portugalia, 1-0 cu Germania de Vest (RFG), locul 1 în grupă, 1-1 și 5-4 la loviturile de departajare cu Danemarca în semifinale, 0-2 cu Franța în finală.
  6. EURO 1988: grupe (8 echipe) / 3-2 cu Danemarca, 0-1 cu Italia, 0-2 cu Germania, locul 3 în grupă.
  7. EURO 1992: nu s-a calificat.
  8. EURO 1996: sferturi (16 echipe) / 1-1 cu Bulgaria, 1-1 cu Franța, 2-1 cu România, locul 2 în grupă, 0-0 și 2-4 la loviturile de departajare cu Anglia.
  9. EURO 2000: sferturi (16 echipe) / 0-1 cu Norvegia, 2-1 cu Slovenia, 4-3 cu Iugoslavia, locul 1 în grupă, 1-2 cu Franța în sferturi.
  10. EURO 2004: grupe (16 echipe) / 1-0 cu Rusia, 1-1 cu Grecia, 0-1 cu Portugalia, locul 3 în grupă.
  11. EURO 2008: CAMPIOANĂ (16 echipe) / 4-1 cu Rusia, 2-1 cu Suedia, 2-1 cu Grecia, locul 1 în grupă, 0-0 și 4-2 la loviturile de departajare cu Italia în sferturi, 3-0 cu Rusia în semifinale, 1-0 cu Germania în finală.
  12. EURO 2012: CAMPIOANĂ (16 echipe) / 1-1 cu Italia, 4-0 cu Irlanda, 1-0 cu Croația, locul 1 în grupă, 2-0 cu Franța în sferturi, 0-0 și 4-2 la loviturile de departajare cu Portugalia în semifinale, 4-0 cu Italia în finală.
  13. EURO 2016: optimi (24 de echipe) / 1-0 cu Cehia, 3-0 cu Turcia, 1-2 cu Croația, locul 2 în grupă, 0-2 cu Italia în optimi.
  • „Spania are la EURO 2020 o echipă foarte tânără, o echipă schimbată complet de Luis Enrique. În afară de Busquets, nu are niciun jucător cu experiență. De Koke poți să zici că are 50 de meciuri la națională, dar nu s-a văzut lucrul ăsta. Totuși, și așa, eu cred că poate să câștige Campionatul European” – Cosmin Contra
  • 4,00 este cota BETANO pentru „Spania înscrie cele mai multe goluri în sferturi”, a doua cotă, după 3,50 a Angliei
  • 5,00 este cota BETANO pentru „Spania câștigătoare EURO 2020”, a treia cotă după Anglia (3,00) și Italia (4,00)
  • 44 de meciuri a jucat Spania la turneele finale europene (10 din 15 înainte de EURO 2020): 21 de victorii, 13 egaluri, 10 înfrângeri, golaveraj 66-40

• (P) 4,50 este cota BETANO pentru „Spania eliminată la penalty” la EURO 2020. Vezi toate cotele aici!