Spania, start șchiop la EURO 2020. Când a mai ratat „Furia Roja” calificarea în fazele superioare

Spania, doar 0-0 cu Suedia în primul meci la EURO 2020, a mai ratat de câteva ori calificarea din grupe.
18.06.2021 | 22:31
Spania start schiop la EURO 2020 Cand a mai ratat Furia Roja calificarea in fazele superioare

Spania a „reușit” surpriza să nu câștige primul meci de la EURO 2020 deși a jucat „acasă”, la Sevilla și a dominat copios o Suedie cuminte și norocoasă.

• 90% posesie în primele 20 de minute, 81% la pauză și „doar” 75% la final. 13-2 de șutiri la poartă, 5-0 pe spațiul porții, 17-4 oportunități de a înscrie din 182 -52 de atacuri (114-14 periculoase). Nu mai vorbim de pase: 954-176 (852-103 pase complete).

Spaniolii au reușit nu mai puțin de 419 pase în prima repriză, cele mai multe de când se face statistica la acest nivel, de la EURO 1980. Mai mult: 3 spanioli au dat mai multe pase complete decât întreaga echipă suedeză: Aymeric Laporte (62), Pau Torres (61) și Jordi Alba (60) față de cele 59 de pase ale tuturor celor 11 adversari la un loc.

Și, totuși, doar 0-0 la final, singurul meci fără goluri de la EUROI 2020, scor considerat prima surpriză a acestui EURO 2020. În celălalt meci al grupei, o altă surpriză, Slovacia – Polonia 2-1 după ce arbitrul Ovidiu Hațegan i-a lăsat pe leși în inferiroritate numerică prin eliminarea lui Grzegorz Krychowiak după două „galbene”, în minutul 62.

O singură dată în istoria participărilor la turneele finale europene, Spania a mai încheiat la egalitate, tot 0-0, primul meci: în 1980, cu Italia. După care a pierdut următoarele două partide, 1-2 și cu Belgia, și cu Anglia, terminând grupa pe ultimul loc.

Spania nu va avea meciuri deloc ușoare cu celelate două echipe din grupă, următorul, cu o Polonie cu lațul necalificării în jurul gâtului, sâmbătă, 19 iunie (ora 22:00), tot pe „Estadio de La Cartuja din Sevilla”… avantaj Roja… Cât mai este ea și de Furia…

• 1,37  4,85  8,75  sunt cotele BETANO pentru 1,x,2 la meciul Spania – Polonia
  • 1,23  6,10  14,00 sunt cotele BETANO pentru 1,x,2 la meciul Spania – Slovacia, 23 iunie, ora 16:00, tot pe „El Estadio La Cartuja de Sevilla”…

În ce fază de la EURO 2020 va fi eliminată „el equipo de Luis Enrique”?

Trece Spania de grupă? Greu de crezut că nu… Ar fi o surpriză uriașă să nu „urce” în „optimi”. Unde se vor califica primele două echipe din fiecare din cele 6 grupe (deci 12), plus cele mai bine clasate 4 echipe de pe locurile 3.

Cota BETANO pentru o eliminare prematură a Spaniei la acest cote BETANO pentru etapele în care Spania ar pleca (sau ar rămâne, săru’ mâna UEFA deocamdată…) acasă.

Etapele în care Spania a fost eliminată la EURO

1. EURO 2016: optimi / 0-2 cu Italia (eliminată în sferturi de Germania, 6-5 la loviturile de departajare).
  2. EURO 2012: finală / 4-0 cu Italia.
  3. EURO 2008: finală / 1-0 cu Germania.
  4. EURO 2004: grupe / locul 3 în grupă cu Portugalia, Grecia și Rusia (la egalitate de puncte cu Grecia, locul 2, calificată datorită mai multor goluri marcate, 4, față de 2 ibericii).
  5. EURO 2000: sferturi / 1-2 cu Franța (campioană, 2-1 cu Italia în finală, după prelungiri).
  6. EURO 1996: sferturi / 2-4 la loviturile de departajare cu Anglia, după 0-0 la finalul prelungirilor (eliminată în sferturi de Germania, 5-6 la loviturile de departajare).
  7. EURO 1992: nu s-a calificat la turneul final / locul 3 în grupă preliminară cu Franța (calificată), Cehoslovacia, Islanda și Albania.
  8. EURO 1988: grupe / locul 3 în grupă cu RFG, Italia și Danemarca.
  9. EURO 1984: finală / 0-2 cu Franța.
  10. EURO 1980: grupe / locul 4 în grupă cu Belgia, Italia și Anglia.
  11. EURO 1976: sferturi / 1-1 (a) și 0-2 (d) cu RFG, în alt sistem de desfășurare a competiției, cu turneu final de 4 echipe (Cehoslovacia, RFG, Olanda, Iugoslavia, ordinea finală).
  12. EURO 1972: nu s-a calificat la turneul final (4 echipe) / locul 2 în grupă preliminară cu URSS, Irlanda de Nord și Cipru.
  13. EURO 1968: nu s-a calificat la turneul final (4 echipe) / eliminată în etapa a II-a a calificărilor, 0-1 (d) și 1-2 (a) cu Anglia, după ce câștigase grupa preliminară cu Cehoslovacia, Irlanda și Turcia.
  14. EURO 1964: finală / 2-1 cu URSS.
  15. EURO 1960: nu s-a calificat la turneul final (4 echipe) / după 4-2 (d) și 3-0 (a) cu Polonia în prima etapă a preliminariilor, Spania trebuia să joace cu URSS în „sferturile” de calificare la turneul final. Numai că generalul Francisco Franco a refuzat să lase echipa națională a Uniunii Sovietice să intre în Spania, așa că ibericii au fost eliminați fără să joace și că sovieticii s-au calificat în semifinale la „masa verde”.
  • 9,50 este cota BETANO pentru „Spania câștigă EURO 2020”
  • 1,70 este cota BETANO pentru „Spania face peste 6,5 puncte în grupă”, ceea ce înseamnă să câștige următoarele două meciuri, cu Polonia și cu Slovacia
  • 1,55 este cota BETANO pentru „Spania se califică în sferturile de finală”
  • 9 meciuri fără înfrângere (4 victorii, 5 egaluri) de la ultimul meci pierdut al Spaniei (0-1 în Ucraina pe 13 octombrie 2020, meci din preliminariile Ligii Națiunilor)
  • 10 țări diferite au câștigat titlul european în cele 15 ediții desfășurate până acum: Spania (3), RFG/Germania (3), Franța (2), URSS (1), Italia (1), Cehoslovacia (1), Olanda (1), Danemarca (1), Grecia (1) și Portugalia (1)

•  (P) 18,00 este cota BETANO pentru o finală Spania – Franța. Vezi aici toate cotele!