Andrei Rațiu (26 de ani) este tot mai aproape de transferul la Barcelona. Jurnaliștii iberici scriu cât trebuie să plătească echipa lui Hansi Flick pentru a îl lua de la Rayo pe fundașul român.
Considerat unul dintre cei mai în formă fundași dreapta din LaLiga, Andrei Rațiu este tot mai aproape să ajungă la Barcelona. Presa iberică scrie că gruparea blaugrana trebuie să plătească nu mai puțin de 25 de milioane de euro.
Această sumă reprezintă valoarea clauzei de reziliere din contractul internaționalului român. Prin intermediul directorului sportiv, Deco, catalanii au făcut o propunere inferioară, cu un jucător la schimb, dar Rayo Vallecano a refuzat.
Unul dintre oamenii care insistă pentru transferul lui Rațiu pe Camp Nou este chiar Hansi Flick. Antrenorul german îl vede pe fundașul dreapta român un concurent acerb pentru Joules Kounde și Hector Fort.
Conform fichajes.net, Barcelona e dispusă să plătească în cele din urma clauza de reziliere a lui Rațiu. În cazul în care transferul se va perfecta, fotbalistul născut la Aiud va ajunge la vară pe Camp Nou.
„Barcelona pregătește deja cele 25 de milioane de euro. Au fost discuții cu cei din conducerea lui Rayo în privința metodelor de plată sau chiar a unor schimburi de jucători. Totuși, aceste propuneri au fost refuzate, pentru că Rayo va sta la discuții doar dacă va fi achitată clauza de reziliere.
În plus, 50% din drepturile lui Rațiu îi aparțin lui Villarreal, astfel că eventualele reduceri se complică și mai tare. Rayo îl consideră un jucător valoros pe fundașul lateral și nu este dispusă să îl cedeze pe o sumă mai mică decât clauza de reziliere. Dacă Barcelona îl vrea pe Rațiu în următorul sezon, trebuie să plătească prețul întreg”, scriu spaniolii.
Ultimul meci jucat de Andrei Rațiu la Rayo a fost în înfrângerea de pe Bernabeu, scor 1-2, cu Real Madrid. Fundașul român a fost taxat de presă pentru eroarea de la golul lui Vinicius.
„La ce s-a gândit Rațiu când i-a pasat mingea înapoi lui Batalla la colțul terenului, punându-l astfel sub presiune. Rayo s-a jucat cu focul, dar nu s-a ars”, au remarcat cei de la Marca.