Iuliana Spirache
în Echipa nationala
13/10/2019, 10:50
Spaniolii, reacție dură după victoria României cu Insulele Feroe. “S-au jucat cu focul!” GALERIE FOTO
Ciprian Deac și Romario Benzar în meciul România - Insulele Feroe. Sursă foto: sportpictures.eu

Spaniolii au reacționat după victoria obținută de România cu Insulele Feroe, scor 3-0, în Grupa F din preliminariile Campionatului European 2020, iar jurnaliștii de la AS nu au avut milă de reprezentativa antrenată de Cosmin Contra. “România s-a jucat cu focul și s-a salvat în ultimele minute“, este titlul jurnaliștilor de la AS.

Spaniolii, reacție dură după victoria României cu Insulele Feroe

Spaniolii au continuat prin a descrie partida dintre Insulele Feroe – România 0-3. “Atacantul Pușcaș a terminat în minutul 75 cu rezistența celor de la Insulele Feroe. Pe final, Alexandru Mitriță și Claudiu Keșeru au majorat avantajul românilor.România a suferit pentru a învinge Insulele Feroe și a reușit o victorie importantă pentru a continua să spere în grupa Spaniei datorită golurilor înscrise de George Pușcaș, Alexandru Mitriță și Claudiu Keșeru, cei care au înscris în ultimele minute și și-au salvat naționala.

Până la golul lui Pușcaș. România a atins ridicolul. Până în minutul 74, elevii lui Cosmin Contra au fost aproape de prăpastie după ce au avut un început groaznic împotriva celui mai slab rival din Grupa F. Echipa galbenă nu trebuia să piardă pentru a rămâne în continuare cu șanse la locul doi care oferă accesul la EURO 2020. Insulele Feroe nu era un obstacol pentru echipa României pe hârtie, dar a făcut față pe tot parcursul duelului. Fără idei, fără profunzime și cu multe mingii aruncate la nimereală și cu puțină răbdare, România a reușit să se apropie de poarta rivalilor doar în trei rânduri în prima repriză (…)”, au scris jurnaliștii de la as.com.

Ciprian Deac și Romario Benzar în meciul România – Insulele Feroe. Sursă foto: sportpictures.eu

România a rămas cu șanse la calificare

Echipa națională a României se află pe locul 3 în clasamentul din Grupa F, cu 13 puncte, după patru victorii, o remiză și două înfrângeri. Prima poziție este ocupată de Spania, cu 19 puncte, urmată de Suedia (14 puncte). Iată mai jos clasamentul din Grupa F:

1. Spania – 19 puncte
  2. Suedia – 14 puncte
  3. România – 13 puncte
  4. Norvegia – 10 puncte
  5. Malta – 3 puncte
  6. Insulele Feroe – 0 puncte

Pentru echipa națională a României urmează meciul cu Norvegia, marți, 15 octombrie, de la ora 21.45, pe Arena Națională, în etapa a 8-a din Grupa F, din preliminariile Campionatului European 2020. Partida este transmisă de Pro TV, iar toate fazele importante vor fi LIVE VIDEO pe FANATIK.