Spectacol total în ziua derby-urilor. Rezumatele celor mai tari meciuri de sâmbătă. Video

Autor: Alin Miu | 02.03.2019 | 23:57
Rezumatele celor mai tari meciuri de sâmbătă

Weekend-ul acesta avem parte de meciuri tari în toate campionatele de top. FANATIK îți prezintă ce s-a întâmplat în cele mai importante derby-uri programate sâmbătă

Real Madrid – Barcelona 0-1

Fără îndoială, cel mai așteptat meci al zilei de sâmbătă a fost El Clasico. La numai trei zile de la confruntarea din Cupa Spaniei, Real Madrid și Barcelona s-au întâlnit din nou pe Santiago Bernabeu, de această dată în campionat. Deznodământul a fost similar, Barcelona impunându-se cu 1-0, după un gol marcat de Ivan Rakitic în prima repriză. Barcelona are în acest moment un avans de 12 puncte față de marea rivală în clasament.

Tottenham – Arsenal 1-1

Derby-ul nordului Londrei s-a jucat la orele prânzului. Tottenham, care nu-și mai făcea planuri pentru titlu, încerca să mărească sau măcar să păstreze avansul față de urmăritoarele sale. Arsenal a fost cea care a deschis scorul în prima repriză prin Ramsey. Spurs au așteptat aproximativ 70 de minute momentul egalării, reușita aparținându-i lui Harry Kane din penalty. De notat faptul că Aubameyang a ratat o lovitură de la 11 metri în prelungirile jocului. Diferența dintre cele două echipe rămâne de patru puncte, iar cea mai câștigată în urma acestui rezultat a fost Manchester United, victorioasă în partida sa cu Southampton.

Lazio – AS Roma 3-0

Fanii lui Lazio au avut parte de o seară de vis. Favoriții lor și-au spulberat marea rivală pe Olimpico, iar diferența de puncte s-a redus la cinci. Golurile gazdelor au fost marcate de Immobile, Caicedo și Cataldi, iar Roma a încheiat meciul în zece oameni, după eliminarea lui Kolarov. Interesant este că cele două echipe sunt vecine de clasament, Roma ocupând locul 5, iar Lazio locul 6. Ambele rămân în cărți pentru un loc în Liga Campionilor, distanța față de echipele din Milano, Inter și Milan fiind recuperabilă.

Steaua Roșie – Partizan 1-1

Sârbii și-au programat cel mai tare meci al sezonului, Steaua Roșie – Partizan. Derby doar pentru tradiție, căci în clasament diferența de puncte între cele două echipe este de 15 lungimi în favoarea celor de la Steaua Roșie. De altfel, Partizan a fost echipa mai motivată în acest joc, conducând la pauză cu 1-0. S-a terminat 1-1, după golul egalizator înscris la mijlocul reprizei secunde de Milan Pavkov, eroul Stelei din meciul de acasă cu Liverpool, din grupele Ligii Campionilor.

Duminică ne așteaptă alte trei meciuri tari. În Anglia este derby-ul Everton – Liverpool, în frața avem Marseille – Saint Etienne, duel între cele mai galonate echipe din Hexagon, iar în Italia este Napoli – Juventus, derby-ul utltimelor sezoane din Serie A.