VIDEO. “La Decima” pentru Nadal! Succes clar cu Wawrinka în finală

UPDATE, ora 18:32 / Rafael Nadal a câştigat al zecelea trofeu la Roland Garros, scor 6-2, 6-3, 6-1, în faţa lui Stan Wawrinka. "Mi-e foarte greu să descriu ceea ce simt. Am jucat în atâtea...
12.06.2017 | 00:03
VIDEO La Decima pentru Nadal Succes clar cu Wawrinka in finala

UPDATE, ora 18:32 / Rafael Nadal a câştigat al zecelea trofeu la Roland Garros, scor 6-2, 6-3, 6-1, în faţa lui Stan Wawrinka. “Mi-e foarte greu să descriu ceea ce simt. Am jucat în atâtea locuri, dar aici este un sentiment aparte. Astfel că această nouă victorie pe care am obţinut-o înseamnă enorm pentru mine”, a declarat Nadal după finala câştigată.

6-1. Nadal este campion la Roland Garros.

4-1. Nadal joacă fără greşeală, al zecelea titlu la Roland Garros este aproape.

2-0 Nadal în startul setului trei. Rafa Nadal pare ieşit din joc.

6-3. Nadal îşi adjudecă şi setul doi, fără emoţii, scor 6-3. În tribune pe arena Philippe Chatrier este şi Nicole Kidman. Actriţa australiancă, 49 de ani, va înmâna trofeul câştigătorului.

2c 19075089_1544745825582054_735542571_n 19113033_1544745838915386_924367231_n 19113274_1544745832248720_699255772_n 19114381_1544745828915387_760901791_n c4 Capture

4-1. Nadal continuă să joace fără excelent şi îi lasă foarte puţine şanse lui Wawrinka să reintre în meci. 3-0 Nadal şi în setul doi. Spaniolul face break şi în startul manşei secunde. Wawrinka urmează la serviciu şi speră să întrerupă seria de şapte game-uri consecutive ale lui Nadal.

6-2. Set Nadal! Spaniolul face un nou break şi rezolvă primul set. 5-2 Nadal. Spaniolul este primul care face break şi îşi face apoi serviciu. Este aproape de a-şi adjudeca prima manşă. 3-2 pentru Nadal. Wawrinka a salvat nu mai puţin de 4 mingi de break şi urmează acum la serviciu. 2-1 pentru Rafa Nadal după primele trei game-uri ale finalei. Elveţianul, care a ratat o minge de break, urmează la serviciu.

START în finala dintre Nadal şi Wawrinka

UPDATE, ora 16:00 / Rafa Nadal şi Stan Wawrinka se pregătesc pentru ultimul act de la Roland Garros. Nadal vrea să obţină al 10-lea titlu de Grand Slam la Roland Garros, un record incredibil.

UPDATE, 11 iunie, ora 13:30 / Finala masculină de la Roland Garros are loc între Rafa Nadal şi Stan Wawrinka. Meciul începe la ora 16:00 şi poate fi urmărit LIVE VIDEO pe FANATIK.RO. Rafa Nadal este la un pas de “La Decima”, al 10-lea său trofeu de la Roland Garros. “Matadorul se simte pe zgura de la Paris ca peştele în apă. A pierdut doar două meciuri în turneul parizian în toată cariera sa, din 2005 până în prezent. Soderling, în 2009, şi Novak Djokovic, în 2015. Stan Wawrinka este într-o nouă finală la Roland Garros după ce, în anul 2015, îl învingea în finală pe Novak Djokovic, în 4 seturi. Elveţianul este foarte periculos în finalele de Grand Slam, el având procentaj 100% victorii în aceste meciuri, 3 finale – 3 victorii. Marele favorit din ultimul act este Rafa Nadal. Nu a pierdut niciun set în această ediţie şi nu a pierdut până acum în finală la Roland Garros – 9 finale, 9 victorii. sttta

UPDATE, ora 21:25 / Rafael Nadal s-a calificat fără emoţii în finala la Roland Garros şi ţinteşte al zecelea trofeu la Paris. L-a bătut în trei seturi pe Dominic Thiem, scor 6-3, 6-4, 6-0. Spaniolul nu a pierdut nici un set până acum în competiţie şi porneşte favorit în finala de duminică, împotriva lui Stan Wawrinka. Cei doi s-au mai impus într-o finală de Grand Slam, în 2014, la Australian Open, când s-a impus elveţianul.

Stan Wawrinka a făcut un meci mare în semifinalele de la Roland Garros, contra liderului mondial Andy Murray. Elveţianul s-a impus după un thriller de cinci seturi, scor 6-7 (6), 6-3, 5-7, 7-6 (3), 6-1, care a patru ore şi 38 de minute.

Wawrinka este pentru a doua oară în ultimul act la Roland Garros, după ce în 2015 reuşea să îl învingă pe Novak Djokovic şi să îşi adjudece trofeul. De altfel, “Stan the Man” are procentaj de sută la sută la finalele de Grand Slam disputate. S-a mai impus şi la US Open (2016) şi la Australian Open (2014).

În finala care va avea loc duminică, Stan Wawrinka îl va înfrunta pe învingătorul dintre Rafael Nadal şi Dominic Thiem, partidă care se joacă de la această oră pe Philippe Chatrier.