în Jupiler League
24/09/2018, 08:55
Standard a pierdut derby-ul Belgiei cu Anderlecht în prelungiri. Răzvan Marin a fost titular GALERIE FOTO
Răzvan Marin, titular în derby-ul Belgiei Anderlecht - Standard

Derby-ul Belgiei s-a jucat duminică între Anderlecht Bruxelles și Standard Liege, echipă la care este legitimat Răzvan Marin. Standard a pierdut confruntarea în prelungiri, cu scorul de 2-1, la capătul unei partide pe care mijlocașul român a început-o ca titular. Standard e pe locul 8 în Jupiler League după 8 etape.

Anderlecht venea după o serie de 3 partide fără victorie și își dorea cu orice preț să obțină toate cele 3 puncte din confruntarea cu Standard Liege. Prima repriză a fost una în care cele 2 echipe s-au tatonat reciproc și au preferat să speculeze greșelile din apărarea adversarilor prin contraatacuri. Standard a deschis scorul chiar înainte de pauză prin Djenepo. Santini a adus egalarea pentru Anderlecht în minutul 72, iar meciul părea că se îndreaptă către o remiză.

Răzvan Marin, titular în derby-ul Belgiei Anderlecht – Standard

Când toată lumea credea că nimic nu se mai poate întâmpla, a venit golul lui Sanneh din minutul 90+4, care a adus victoria lui Anderlecht cu scorul de 2-1. După această înfrângere, Standard ocupă poziția a 8-a în Jupiler League, cu 12 puncte, la 10 puncte în spatele liderului Club Brugge. Anderlecht stă mai bine în campionat, ocupând locul 3, cu 16 puncte.

Răzvan Marin a început partida Anderlecht – Standard ca titular. Antrenorul oaspeților a folosit următorul 11: Ochoa – Cavanda, Luyindama Nekadio, Laifis, Pocognoli – Agbo, Marin – Lestienne, Carcela-Gonzales, Djenepo – Emond. În următoarea etapă, Standard o va întâlni în deplasare pe Oostende.

Standard, umilită de Sevilla în Europa League

Înfrângerea lui Standard Liege în fața rivalei Anderlecht Bruxelles vine la doar câteva zile după umilința din grupele Europa League, când a pierdut cu scorul de 5-1 în deplasarea de la Sevilla. Răzvan Marin a fost pe teren în meciul jucat în Spania și a gafat la golul 4 primit de belgieni. În următoarea partidă din Europa League, care va avea loc pe 4 octombrie, Standard se va duela cu turcii de la Akhisaspor, pe teren propriu.