Video. Răzvan Marin, decisiv la toate golurile lui Standard cu Anderlecht!

Sorin Dumitrescu
în Stiri sportive
28/01/2018, 20:08

Standard Liege – Anderlecht, derbyul rundei a 24-a din Jupiler League s-a  terminat nedecis, 3-3! Eroii celor două echipe au fost Răzvan Marin de la gazde, Hanni de la oaspeţi. Un meci Standard Liege – Anderlecht este permanent un joc foarte aşteptat dar şi considerat de mare risc în fotbalul belgian, datorită rivalităţii dintre suporteri. Ambele echipe nu sunt în cea mai bună formă, gazdele, la care Răzvan Marin a devenit o piesă din ce în ce mai importantă, luptând din răsputeri să prindă, in extremis, locul 6, implicit calificarea în play-off. Meciul de duminică seară nu a făcut excepţie de tradiţie, o încleştare pe viaţă şi pe moarte, în care din nou internaţionalul român a ieşit la rampă.

Partida a început de-a dreptul incendiar şi la propriu, în tribune, unde totul a fost acoperit de o mare de fum de la petarde, dar şi pe teren. Pentru că era abia minutul 5, când Răzvan Marin, desemnat de antrenorul portughez Ricardo Sa Pinto drept executantul tuturor fazelor fixe, a executat o lovitură de colţ, Edmond a relungit şi Orlando Sa a deschis scorul. În minutul 82 antrenorul Sa Pinto îşi atrage huiduielile întregului stadion, înlocuindu-l cu Carlinhos. Marin a fost cel mai bun jucător al gazdelor – a scris în comentariul live cotidianul La Derniere Heure.

Vrei să citești acasă, în siguranță, TAIFASURI, revista ta preferată? Abonează te ACUM doar la oficiile Poștei Române! Surprize + CD urile preferate doar pentru ABONAŢII TAIFASURI

Standard Liege – Anderlecht. Hanni a arătat de ce stătea Stanciu pe bară

Însă meciul era abia la început şi nimeni nu anticipa că Anderlecht va avea un jucător în formă nebună. Pe cel care îl ţinea pe Stanciu pe bancă, mijlocaşul Hanni. El a egalat în minutul 15. Pentru puţin timp, pentru că din corner Marin şi Luyinduma, fundaşul central a readus pe Standard în avantaj. Nebunia însă era departe de a se termina, pentru că pe teren se afla Hanni.

El a marcat un gol superb în minutul 40, după o acţiune de toată frumuseţea, iar în minutul 43 cei din Bruxelles au trecut la pupitru, Hanni profitând de o pasă defectuoasă dată către propriul portar de către fostul fundaş al lui Dinamo, Collins Fai. În minutul 63 din nou Răzvan Marin e în prim plan: deschidere pentru fundaşul Luyinduma, care egalează la 3-3!