Românii din Germania și din mai multe colțuri ale Europei au făcut-o pe FCSB să se simtă ca acasă la partida cu Hoffenheim din Europa League. Fanii roș-albaștrilor au venit într-un număr uriaș pe Rhein-Neckar-Arena.
O treime din Rhein-Neckar-Arena, stadionul pe care Hoffenheim își dispută meciurile de acasă, a fost luat cu asalat de români la meciul cu FCSB.
Aproximativ 10.000 de conaționali au fost în tribunele stadionului din Sinsheim pentru a o încuraja pe campioana României.
Încă de când au ieșit pe teren cele două echipe, pe Rhein-Neckar-Arena a dominat o atmosferă pe placul roș-albaștrilor. Românii din stadion au început să scandeze minute bune „România! România”.
După ce albanezul Xhaja a fluiertat startul partidei, fanii au început să scandeze pentru „Steaua”: „Cine sare e roș-albastru ”, „București, Steaua București” sau „Luptă Steaua”.
Românii erau la stadion cu jumătate de oră înainte de startul meciului, lucru care l-a impresionat pe Mihai Stoica. „De puţine ori am mai văzut faza de acum două minute când au intrat portarii echipei gazdă şi acum intră ai noştri.
La portarii echipei gazdă s-a huiduit crâncen, la noi s-a aplaudat, că acum au intrat ai noştri şi zici că jucăm acasă. Doar FCSB poate face asta în străinătate şi, desigur, echipa naţională. Dacă stau bine şi mă gândesc, FCSB e echipă naţională.
(n.r. – Vor fi 3 – 4.000 de suporteri ai FCSB-ului?) Cred că vor fi mai mulţi, că în sectorul destinat suporterilor noştri vor fi 2.000 că atât încap, dar uită-te pe stadion, că cei care au intrat sunt români.
O perioadă lungă n-am mai performat în Europa, chiar dacă ne-am mai calificat în grupe. Cu Dică am fost vizibili în Europa şi am fost în primăvara europeană. Puţin, foarte puţin”, a declarat Mihai Stoica, la Prima Sport.