VIDEO. Dinamo, ÎN FINALA Cupei! Steaua, ELIMINATĂ după 2-2 şi 0-0

Dinamo s-a calificat în finala Cupei României în dauna Stelei. După 0-0 în “Ştefan cel Mare”, “cîinii” au remizat pe Arena Naţională, scor 2-2. Enache a deschis scorul în minutul 17,...
20.04.2016 | 23:00
VIDEO Dinamo IN FINALA Cupei Steaua ELIMINATA dupa 22 si 00

Dinamo s-a calificat în finala Cupei României în dauna Stelei. După 0-0 în “Ştefan cel Mare”, “cîinii” au remizat pe Arena Naţională, scor 2-2. Enache a deschis scorul în minutul 17, după care trupa lui Mircea Rednic a echilibrat partida. A venit şi eliminarea lui Bourceanu care s-a dovedit a fi, în cele din urmă, decisivă. Ekeng a egalat în minutul 51, iar Chipciu i-a readus pe roş-albaştrii în avantaj după cîteva secunde. Dinamo a forţat golul calificării, care a venit în minutul 75, autor Puljic. Laurenţiu Reghecampf şi Mircea Rednic au rămas, însă, egali dintr-un punct de vedere: cei doi antrenori au rămas neînvinşi în eternul derby.

MIN 90+5: S-a terminat partida.

MIN 84. Tamaş trimite un şut peste poarta lui Dinamo.

MIN 75 GOOOL DINAMO! Puljic marchează cu un şut cu latul din opt metri. Pînă să scoată mingea din plasă, Dinamo a mai avut două ocazii imense. (VIDEO)

MIN 72. Schimbare Dinamo: intră Essombe, iese Hanca.

MIN 66. Schimbare Steaua: iese Tade, iese Hamroun.

MIN 65: Gnohere şutează mult peste poartă de la marginea careului.

MIN 62: Gnohere trimite o lovitură de cap peste poartă.

MIN 52: GOOOL STEAUA! Chipciu marchează cu un şut din şase metri, în urma unei respingeri a portarului dinamovist. (VIDEO)

MIN 51 Schimbare Steaua: intră Popa, iese Stanciu

MIN 51: GOOOL DINAMO! Ekeng marchează cu un şut superb de la aproximativ 20 de metri. (VIDEO)

MIN 46 Schimbare Steaua: intră Filip, iese Marica.

MIN.46 A început repriza a doua.

MIN. 45+3. S-a terminat prima repriză.

MIN.45: Gnohere scapă singur cu Cojocaru, dar ratează incredibil.

MIN 42: Bourceanu îl loveşte cu cotul în gură pe Gnohere . Mijlocaşul stelist primeşte cartonaşul roşu din partea arbitrului. (VIDEO)

MIN.39: Ekeng şutează de la distanţă peste poarta lui Cojocaru.

MIN. 38: Ekeng scapă singur în careu, însă cade la pămînt şi solicită penalty. Arbitru lasă jocul să continue.

MIN. 27: Chipciu ratează incredibil, din careu! Şutul său este respins de portarul lui Dinamo.

MIN. 17: GOOOL Steaua! Stanciu pasează excelent pentru Enache, care îl execută cu sînge rece pe Cerniauskas din careu. (VIDEO)

MIN. 12: Filip nu mai poate continua partida şi este înlocuit de Corbu.

MIN. 9: Chipciu îl loveşte în şold pe Filip, care iese în afara terenului pentru a primi îngrijiri medicale.

MIN 6: Kharja centrează periculos în careu, Cerniauskas reţine.

MIN. 1: A început partida.

STEAUA: Cojocaru – Enache, Tamaş, Varela, Momcilovic – Kharja, Bourceanu – Chipciu, Stanciu, Hamroun – Marica

DINAMO: Cerniauskas – Hanca, Marc Puljic, Filip – Ekeng, Mevlja – Rotariu, Palic, Lazăr – Gnohere

STEAUA-DINAMO. Cele două rivale se înfruntă pe Arena Naţională pentru un loc în finala Cupei României. Partida tur s-a încheiat la egalitate, scor 0-0. Reghecampf şi Rednic s-au hotărît asupra echipelor de start. Adi Popa a fost lăsat în afara primului “11”, iar Chipciu îi va lua locul în banda dreaptă a liniei mediene. Marica este atacantul de la care Steaua aşteaptă golurile.

STEAUA-DINAMO. De partea cealaltă, Rednic a optat pentru Gnohere ca vîrf de atac, Essombe urmînd a fi rezervă. Dinamo nu poate conta pe Anton şi Bicfalvi, care sînt accidentaţi.