09.12.2020 | 08:07
Ștefan Radu a debutat la 34 de ani în grupele Champions League. Lazio Roma s-a calificat în primăvara europeană (hepta)

Fundașul român Ștefan Radu a debutat în grupele Champions League la 34 de ani, în meciul cu Brugge. Lazio Roma, prin remiza obținută, s-a calificat în optimile Champions League alături de Borussia Dortmund.

Lazio a reușit o remiză scor 2-2, în ultimul meci din grupă cu Brugge, având în componența primului unsprezece jucători de bază, precum Luis Alberto, Milinkovic-SaVic sau Ciro Immobile.

Marcatorii partidei au fost Joaquin Correa (12) și Ciro Immobile (27 din penalty) pentru gazde, în timp ce pentru oaspeți au înscris Vormer (15) și Vanaken (76).

Ștefan Radu a debutat la 34 de ani în grupele Champions League

Fundașul român a fost trimis pe teren de Simone Inzaghi după pauză, la scorul de 2-1, reușind astfel, la 34 de ani, prima apariție în cea mai importantă competiție intercluburi din Europa.

Ștefan Radu a prins lotul echipei și în precedentele două runde din Champions League, cu Dortmund și Zenit, însă, din rațiuni tactice, a rămas de fiecare dată pe banca de rezerve, fără a prinde vreun minut pe teren.

Dacă în campionat este titular, tehnicianul Simone Inzaghi, a preferat un sistem de rotație a jucătorilor, în care unul dintre fundași a fost schimbat în funcție de oponentul pe care urma să îl întânlească.

Statistica lui Ștefan Radu la debutul în grupele Champions League

La debutul în Champions League, în cele 45 de minute în care a evoluat pe teren, Ștefan Radu a avut parte de o statistică bună. Cu o medie de reușită a paselor de 92%, Radu nu a irosit inutil mingea în zonele periculoase pentru echipa sa.

Acesta a mai reușit și un șut pe poartă, procentaj maxim de dueluri aeriene câștigate, o intercepție și 4 recuperări de balon. Per total, la Lazio, omul partidei pentru romani a fost, din nou atacantul italian Ciro Immobile, Gheata de Aur a Europei, acesta primind nota 8 la finalul întânlirii.

De cealaltă parte, la Club Brugge, cel mai bun om de pe teren a fost Ruud Vormer, excelentul mijlocaș al echipei, a cărui evoluție a fost cea mai bună de pe teren, fiind notată cu 8.4.