Steven Gerrard, avertisment pentru Ianis Hagi: „Am crezut că avem mentalitate și caracter, dar m-am înșelat”

13.02.2020 | 10:12
Steven Gerrard avertisment pentru Ianis Hagi Am crezut ca avem mentalitate si caracter dar mam inselat

Steven Gerrard nu și-a menajat jucătorii după înfrângerea suferită de Rangers la Kirmarnock, cu Ianis Hagi pe teren până în minutul 81. Tehnicianul englez a recunoscut că este dezamăgit de prestația elevilor săi, care nu au arătat mentalitatea și caracterul necesare unei victorii.

Steven Gerrard, fără menajamente după înfrângerea cu Kilmarnock

Rangers, cu Ianis Hagi titular, a fost învinsă, scor 1-2, de Kilmarnock, în etapa 26 a campionatului din Scoția, și a rămas la 10 puncte de liderul Celtic.

La sfârșitul partidei, Steven Gerrard a avut un discurs dur, în care a acuzat atitudinea arătată de fotbaliștii săi pe teren, și a recunoscut că lupta pentru titlu pare pierdută.

Sunt foarte îngrijorat după ceea ce am văzut în repriza a doua. Am fost foarte dezorganizați, avem mari probleme în momentul ăsta, dar sunt responsabil. Ar putea fi o problemă de mentalitate a jucătorilor.

Am crezut că avem mentalitatea și caracterul necesare pentru a ne lupta la titlu, dar realitatea din teren din ultimele săptămâni mi-a arătat că m-am înșelat.

E foarte, foarte greu să ne mai gândim la titlu. Trebuie să ne uităm și la celelalte competitoare, care par neobosite acum”, a declarat Steven Gerrard.

Ianis Hagi rămâne cu un singur gol la Rangers

Ianis Hagi rămâne, după primele patru partide oficiale jucate în tricoul lui Rangers, cu un singur gol marcat, reușit la chiar primul meci ca titular, cel cu Hibernian.

Următorul meci pentru echipa lui Steven Gerrard în campionatul din Scoția este programat pe 15 februarie, pe teren propriu, în fața ocupantei locului cinci, Livingston, partidă urmată de prima manșă a dublei din șaisprezecimile Europa League, unde Rangers întâlnește Braga.

Ianis Hagi ar putea evolua și în „dubla” cu Braga, fiind inclus de Steven Gerrard pe lista UEFA pentru fazele eliminatorii din Europa League.