Știrile zilei din sport, sâmbătă, 19 februarie. Naționala feminină de polo a României, calificare în premieră la Euro 2022

FANATIK vă prezintă în amănunt cele mai importante știri din sport ale zilei de sâmbătă, 19 februarie. Informații de ultimă oră, rezultate, declarații, totul doar în știrile zilei din sport.
Stirile zilei din sport sambata 19 februarie Nationala feminina de polo a Romaniei calificare in premiera la Euro 2022
19-02-2022
21:15

Premieră pe naționala feminină de polo a României

Echipa națională de polo feminin a României s-a calificat în premieră la Campionatul European, după ce a învins reprezentativa Ucrainei, scor 17-9, în penultimul său meci din Grupa A a preliminariilor, găzduită de Bazinul Steaua din Bucureşti.

Scorul pe reprize a fost 5-2, 2-3, 7-3, 3-1, iar golurile au fost marcate de Krisztina Szeghalmi (5), Alina Olteanu (4), Briana Mihăilă (3), Demi Cărpătorea (2), Szabina Szilagyi (2) şi Ana Maria Şerbănescu.

Anterior, ”tricolorele” au învins Irlanda 15-4 şi Slovacia 9-8. Duminică, 20 februarie, în ultimul meci al turneului de la Bucureşti, România va întâlni Germania, cele două formații fiind pe primele locuri în clasament, cu câte 9 puncte, și sunt deja calificate șa turneul final, care va avea loc la Split, în perioada 27 august – 10 septembrie.

Și naționala masculină a obținut biletele pentru Campionatul European, după ce a învins formația Irlandei cu neverosimilul scor de 41-5, la turneul de calificare din Malta. În primul meci al turneului, ”tricolorii” au învins Lituania, scor 14-1, iar duminică, în ultimul meci, se vor duela cu Malta. România este calificată la turneul final, indiferent de rezultatul acestui joc.

19-02-2022
17:13

Ostapenko, victorie lejeră în finală la WTA Dubai

Jucătoarea letonă Jelena Ostapenko, locul 21 WTA, care a eliminat-o în semifinale pe Simona Halep, a câştigat turneul de categorie WTA 500 de la Dubai.

Ostapenko a învins-o în finală pe rusoaica Veronika Kudermetova, numărul 31 WTA, scor 6-0, 6-4, într-o oră şi cinci minute. Pentru letonă este al cincilea trofeu la simplu din carieră, după cele de la Roland Garros, Seul (ambele 2017), Luxemburg (2019) şi Eastbourne (2021).

În urma acestui succes, Jelena Ostapenko va urca în clasamentul WTA până pe locul 13.

19-02-2022
15:59

Minaur Baia Mare a pierdut cu PAOK, dar s-a calificat în sferturile European Cup

Handbaliștii de la Minaur Baia Mare s-au calificat în sferturile de finală ale European Cup, deşi au fost învinși de PAOK Salonic în returuldin optimile competiţiei.

Minaur Baia Mare a cedat în faţa elenilor cu scorul de 27-28 (15-14).

În tur, băimărenii au câştigat cu scorul de 32-21, iar cu 59-49 au obținut prezența în sferturile European Cup.

Alte două echipe româneşti vor disputa duminică returul din optimi, Potaissa Turda cu suedezii de la Alingsas HK (31-30 în tur) şi CSM Focşani cu Naerbo IL (26-39).

În precedenta fază din European Cup, Potaissa Turda a eliminat pe KH Besa Famgas (Kosovo), Minaur Baia Mare a trecut de Partizan Belgrad (Serbia), iar CSM Focşani de  Haukar (Islanda).

19-02-2022
15:09

Americanii preiau pachetul majoritar de acțiuni la Atalanta

Clubul Atalanta Bergamo, care în această iarnă l-a adus sub formă de împrumut pe Valentin Mihăilă de la Parma, își va schimba proprietarul.

Conform jurnalistului Fabrizio Romano, actualul patron, Antonio Percassi, a ajuns la un acord pentru a vinde 55% din club unui grup de investitori condus de Stephen Pagliuca, co-proprietar al echipei Boston Celtics din NBA.

Stephen Pagliuca va fi noul co-președinte al clubului din Serie A, iar Percassi va rămâne președinte.

19-02-2022
14:13

Jaqueline Cristian a ratat calificarea pe tabloul principal la Doha

Jucătoarea Jaqueline Cristian, locul 67 WTA şi favorită 5, a ratat calificarea pe tabloul principal la turneul de categorie WTA 1000 de la Doha.

Cristian a fost învinsă în ultimul tur al calificărilor de franțuzoaica Oceane Dodin (locul 95 WTA, favorită 16), scor 2-6, 6-7 (4). Meciul a durat o oră şi 31 de minute.

La Doha, pe  tabloul principal se află Simona Halep, locul 23 mondial, care o va întâlni pe sportiva franceză Caroline Garcia, numărul 70 mondial, în primul tur, Irina Begu (54 WTA) şi Sorana Cîrstea (30 WTA). Begu va juca împotriva cehoiacei Petra Kvitova, locul 25 mondial, iar Cîrstea o va întâlni pe sportiva egipteană Mayar Sherif, numărul 65 WTA.

19-02-2022
13:21

Novak Djokovic joacă, luni, cu italianul Lorenzo Musetti, în turul 1 la Dubai

Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic, liderul clasamentului ATP, va reveni pe teren după o absență de 2 luni și jumătate, și va juca în primul tur la Dubai, turneu dotat cu premii de 2.949.665 de dolari.

Nole îl va întâlni pe italianul Lorenzo Musetti, ocupantul locului 57 ATP. Va fi al doilea meci direct, după ce peninsularul s-a retras, în 2021, în sferturi la Roland Garros, într-un moment în care sârbul conducea cu 6-7 (7), 6-7 (7), 6-1, 6-0, 4-0.

Djokovic, principalul favorit, a câștigat turneul de la Dubai în 2009, 2010, 2011, 2013 și 2020 și l-ar putea întâlni în turul secund pe învingătorul meciului Karen Khachanov (Rusia, 27 ATP) – Alex de Minaur (Australia, 32 ATP).

19-02-2022
12:32

CSA Steaua, învinsă de Concordia Chiajna într-o partidă amicală

CSA Steaua a pierdut la limită, scor 0-1, partida amicală disputată sâmbătă după-amiază în compania Concordiei Chiajna. Unicul gol a fost înscris de Carlo Casap, în minutul șapte.

În etapa cu numărul 17,  prima din 2022, „militarii” vor da piept cu Unirea Constanța în timp ce ilfovenii vor merge pe „Cluj Arena” pentru duelul cu Universitatea, ocupanta locului trei în clasamentul Ligii 2.

Meciul BC Prometey – U BT Cluj a fost mutat din Ucraina

Clubul BC Prometey a anunţat oficial că partida cu U BT Cluj din grupa K a Ligii Campionilor la baschet masculin a fost mutată în Cehia, pe fondul situației politice instabile din Ucraina.

Astfel, cele două echipe se vor înfrunta joi, 3 martie, la Nymburg. Meciul fusese programat inițial pe 1 februarie, dar nu s-a mai putut disputa din cauza numărului mare de infectări cu SARS-CoV-2 din lotul ucrainenilor.

U BT Cluj şi BC Prometey ocupă primele două locuri în grupă – cu câte 4 puncte – și sunt neînvinse în actuala ediție a competiției.