Știrile zilei din sport, duminică 8 august. Ce au făcut Real, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool în amicale. Scandal la Feyenoord – Atletico. Video

Stirile zilei din sport duminica 8 august Ce au facut Real Barcelona Inter Juventus Liverpool in amicale Scandal la Feyenoord  Atletico Video
08-08-2021
22:20

Amicale de top în Europa

Tottenham – Arsenal 1-0 (Son 79)

Duminică, multe dintre formaţiile de top ale Europei au jucat partide de pregătire în vederea noului sezon. Balul a fost deschis de Tottenham – Arsenal 1-0. Son a marcat singurul gol al partidei, în condiţiile în care Harry Kane nu s-a prezentat la echipă.

Un moment memorabil a fost la introducerea lui Saka în teren. Mijlocaşul lui Arsenal, care a ratat penalty-ul decisiv la Euro a fost aplaudat de fanii ambelor formaţii.

Liverpool – Athletic Bilbao 1-1 (D. Jota 13 / Berenguer 53)

Virgil van Dijk a revenit ca titular pentru echipa lui Klopp şi a jucat 72 de minute. Din păcate pentru „cormorani“ Andy Robertson a ieşit accidentat imediat după pauză.

Real Madrid – AC Milan 0-0

Real Madrid a întâlnit AC Milan la Klagenfurt. În minutul 41, Gareth Bale a ratat un penalty pe care tot el îl obţinuse.

Feyenoord – Atletico Madrid 2-1 (Linssen 18, Bannis 90+3 / Correa 83)

Atletico Madrid a pierdut în faţa lui Feyenoord, 1-2, după ce a jucat mai mult de o repriză în inferioritate numerică. Carrasco a fost eliminat în minutul 41. A fost un meci cu mulţi nervi, iar la final Diego Simeone l-a împins pe omologul său.

Parma – Inter 0-2 (Brozovic 59, Vecino 69)

Cu Dennis Man în teren pentru Parma şi Ionuţ Radu pe bancă la Inter, campioana nu a avut nicio problemă în a se impune. Valentin Mihăilă a lipsit, la fel şi legendarul Gianluigi Buffon.

Barcelona – Juventus 3-0 (Depay 3, Braithwaite 57, Puig 90+2)

Fără Messi, Barcelona s-a distrat cu Juventus. Crisiano Ronaldo a evoluat în prima repriză pentru italieni, dar nu a reuşit să marcheze. Fanii prezenţi la meci i-au scandat numele lui Messi înainte de meci.

08-08-2021
20:55

Ligue 1, prima etapă. Lille, remiză la ultima fază. Marseille revine de la 0-2 şi câştigă

Prima etapă a noului sezon de Ligue 1 a fost una plină de evenimente. După ce PSG a fost nevoită să revină de la 0-1 şi a învins cu 2-1 nou promovata Troyes, ziua de duminică a adus alte partide spectaculoase.

Lille, campioana en-titre, a deschis scorul cu Metz, dar s-a văzut condusă cu 3-1. Kouyate a văzut roşu, iar în superioritate numerică Lille a forţat. Golul decisiv, cel de 3-3 a fost înscris la ultima fază.

În partida cap de afiş, Montpellier – Marseille, gazdele au avut 2-0 la pauză, dar au pierdut cu 3-2. Jocul a fost întrerupt în minutul 89 după ce fanii au aruncat diverse lucruri pe teren.

Rezultatele zilei de 8 august:

• Rennes – Lens 1-1 (Sulemana 14 / Fofana 19)
  • Bordeaux – Clermont 0-2 (Bayo 82, Dossou 90+2)
  • Nice – Reims 0-0
  • St. Etienne – Lorient 1-1 (Khazri 70 pen. / Le Goff 52)
  • Strasbourg – Anger 0-2 (Traore 57, Bahoken 81)
  • Metz – Lille (Centonze 31, 52, Udol 41 / Bptman 23, Ikone 81, Yilmaz 90+6)
  • Montpellier – Marseille (Peres 30 autogol, Laborde 34 / Under 68, Payet 75, 80)
08-08-2021
20:04

Mircea Lucescu, victorie într-un meci cu două penalty-uri ratate. Gabi Iancu, autogol în Rusia

Dinamo Kiev, cu Mircea Lucescu pe bancă, a câştigat cu 2-1 în deplasare la Zorya. Meciul a contat pentru etapa cu numărul trei.

Dinamo a deschis scorul în minutul 17 prin Syrota şi a ratat şansa de a-şi dubla avantajul când De Pena a ratat de la 11 metri (70). Şase minute mai târziu, a venit rândului lui Favorov să rateze un penalty şi egalarea.

Buyalskyy a făcut 2-0 (80), iar reuşita lui Frimpong (90+4) nu a făcut decât să reducă diferenţa. Dinamo are punctaj maxim, 6 puncte, şi un meci mai puţin disputat.

Gabi Iancu, autogol în Rusia

Mai la est, în Rusia, Gabi Iancu a început ca rezervă în Kazan – Akhmat Grznîi. Românul a fost introdus de oaspeţi în minutul 67, la scotul de 1-1, când echipa sa evolua în 10. Românul şi-a trimis mingea în propria poartă (86) şi a stabilit scorul final. Kazan s-a impus cu 2-1 şi a ajuns la trei victorii din trei posibile, în timp ce Akhmat e la a doua înfrângere consecutivă şi rămâne cu trei puncte.

08-08-2021
19:54

Cupa Germaniei. Rezultatele zilei şi programul ultimelor jocuri din primul tur

12 partide s-au disputat astăzi în Cupa Germaniei. Dragoş Nedelcu a obţinut calificarea în turul următor alături de Dusseldorf, iar şocul zilei a fost eliminarea lui Frankfurt de o echipă din liga a treia.

Rezultatele zilei în Cupa Germaniei:

• Elversberg – Mainz 2-3 după pen. (1-1)
  • Braunschweig – Hamburg 1-2
  • Rostock – Heindenheim 3-2 după prel. (1-1)

Sergio Aguero ratează startul noului sezon din La Liga

Barcelona are parte de o nouă veste proastă după plecarea lui Lionel Messi. Adus chiar în această vară, din postura de jucător liber de contract, Sergio Aguero a suferit o leziune musculară la gamba piciorului drept și nu va putea evolua în prima etapă a noului sezon din La Liga, împotriva celor de la Real Sociedad, programată duminică, 15 august, la ora 21:00, pe „Camp Nou”.

Pe lângă absențele ceva mai vechi ale unor jucători precum Ansu Fati, Ousmane Dembele și Frenkie De Jong, nici fundașul Clement Lenglet nu își va putea ajuta echipa din teren. Revine, însă, Philippe Coutinho, după o pauză de opt luni.

08-08-2021
15:26

Cluj Napoca va găzdui un turneu WTA 250 la finalul lui 2021

Organizatorii turneului Winners Open de la Cluj Napoca au anunţat că un nou turneu va avea loc în Cluj la finalul anului.

Competiţia va fi una de categorie WTA 250 şi se va desfăşura în săptămâna dinaintea turneului Campioanelor, la începutul lunii octombrie. Turneul se va juca indoor la BT Arena.

08-08-2021
14:34

Denis Drăguş, primul gol al sezonului în Belgia

Denis Drăguş a început partida Standard Liege – Antwerp pe banca de rezerve a gazdelor. Românul a fost introdus pe teren în minutul 76, iar imediat a şi marcat.

Scorul final a fost 5-2 pentru Antwerp, eroul meciului fiind Michael Frey cu cinci goluri marcate.

Pentru Standard, a fost prima înfrângere în campionat, după 1-1 cu Genk şi 2-1 la Waregem. Antwerp a înregistrat prima victorie, după 2-3 la Mechelen şi 0-1 contra lui Kortrijk.

08-08-2021
11:51

Cuneyt Cakir arbitrează returul dintre Young Boys Berna – CFR Cluj

UEFA a anunțat brigada de arbitri delegată la meciul dintre Young Boys Berna – CFR Cluj, din manșa a doua a turului 3 preliminar din Liga Campionilor.

Cuneyt Cakir va oficial la centru și va fi asistat de Bahattin Duran şi Tarik Ongun, în vreme ce al patrulea oficial va fi Alper Ulusoy, toți din Turcia.

Returul dintre Young Boys și CFR se dispută marți, la Berna, de la ora 21:30. În prima manșă cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1, pe Arena Dr Constantin Rădulescu.

Oficialul turc a mai arbitrat-o pe CFR, în 2019, la Cluj, în înfrângerea feroviarilor, scor 0-1, în fața Slaviei Praga. Cakir a arbitart-o și pe Steaua/FCSB, de trei ori.

În 2009, într-o partidă Steaua – Motherwell, 3-0, la București, în 2013, Schalke 04 – Steaua, 3-0, și în 2017, FCSB – Sporting Lisabona 1-5.

08-08-2021
09:30

Harry Kane s-a întors la Tottenham

Golgheterul ultimelor sezoane al lui Tottenham Hotspur, Harry Kane, s-a întors la echipă și a intrat în carantină în baza de pregătire a londonezilor. Atacantul de 28 de ani și-a prelungit vacanța după ce a participat alături de naționala Angliei la Euro 2020.

Revenit recent din Bahamas, unde și-a petrecut ultimele zile de vacanță, Kane s-a prezentat direct în cantonamentul lui Spurs, unde va fi obligat să petreacă 5 zile în carantină.

Fotbalistul a sperat că va fi lăsat să se transfere în această vară, dar suma cerută de oficialii londonezilor nu a fost agreată de Manchester City, principala pretendentă la semnătura internaționalului din Albion. Harry Kane le-a transmis și un mesaj fanilor, imediat după ce s-a prezentat la baza de pregătire.

”Sunt aproape 10 ani de când mi-am făcut debutul la Spurs. Și în toți acești ani, voi – fanii – mi-ați arătat mereu sprijin total și dragoste. De aceea, am fost îndurerat când am văzut câteva din comentariile apărute în această săptămână, în care a fost pus la îndoială profesionalismul meu.

Deși nu voi intra în detalii, vreau să fie clar că niciodată, niciodată nu voi refuza să mă antrenez. Mă voi întoarce la echipă mâine, așa cum era programat. Nu aș face nimic care să pună în pericol relația pe care o am cu suporterii care mi-au oferit sprijinul lor necondiționat de când sunt la acest club. Iar acest lucru este valabil și în acest caz”, le-a transmis Harry Kane fanilor lui Spurs.

08-08-2021
08:18

Jessica Springsteen, vicecampioană olimpică în proba de sărituri obstacole pe echipe

Aflată la prima participare la Jocurile Olimpice, Jessica Springsteen, fiica celebrului cant-autor Bruce Springsteen, a cucerit medalia de argint în proba de sărituri obstacole pe echipe, din cadrul întrecerilor de echitație de la Tokyo.

Anterior, americanca ratase finala individuală din proba de sărituri peste obstacole. Jessica practică echitația de la vârsta de 4 ani și este considerată una dintre cele mai bune sportive în întrecerile ecvestre.

În acest moment Jessica Springsteen ocupă locul 14 în clasamentul general al forului internațional.

Cina de adio a lui Messi. Cine a luat masa cu starul argentinian

Lionel Messi își va părăsi vila din Castelldefels, cu destinația Paris. Argentinianul a organizat o ultimă cină alături de câțiva dintre cei mai apropiați coechipieri de la Barcelona.

Sergio Busquets, Gerard Pique cu Shakira, Jordi Alba, Sergio Aguero cu fratele său și inluencerul Ibai Llanos au fost văzuți, sâmbătă seara, ajungând la casa lui Leo Messi.

Atacantul Sergio Kun Aguero a postat pe Instagram o fotografie alături de căpitanul său de la echipa națională a Argenitnei. ”Toate cele bune în ceea ce va urma, prietene. Şi mereu cu acest zâmbet. Te iubesc”, a scris Aguero.