Știrile zilei din sport, marţi 3 august. Înfrângere pentru Răzvan Lucescu în preliminariile Conference League

FANATIK vă prezintă cele mai importante știri din sport, de marţi, 3 august.
03.08.2021 | 21:44
03-08-2021
20:43

Eșec surprinzător pentru PAOK, în Irlanda

Răzvan Lucescu și PAOK Salonic au ieșit înfrânți din confruntarea cu Bohemians din turul 3 preliminar al Conference League. Deși porneau favoriți, grecii au fost dominați de surprinzătoarea echipă irlandeză.

Gazdele au deschis scorul în minutul 23 prin Coote. Același jucător a dublat avantajul în minutul 53. Reacția trupei lui Răzvan Lucescu a venit târziu. Abia în minutul 78 Oliveira a reușit să reducă din diferență, dar a fost prea târziu.

Într-un alt meci din aceeași fază a Conference League, Fola s-a impus pe terenul echipei Linfield, cu scorul de 2-1.

03-08-2021
19:08

Primul meci din Europa League s-a terminat remiză

Nefci Baku și HJK Helsinki au terminat la egalitate, scor 2-2, meciul din primul tur al Ligii Europa, singurul disputat marți.

După o primă repriză lipsită de evenimente sportive importante, gazdele au deschis scorul în minutul 59, prin Bougrine. Două minute mai târziu finlandezii restabileau egalitatea prin Riski.

Nordicii au trecut în avantaj după alte patru minute prin reușita lui Jair. Ultimul cuvânt l-au avut, însă, gazdele, care au punctat prin Makhmudov, în minutul 80.

03-08-2021
18:42

UEFA a extins ancheta referitoare la incidentele de la finala Euro 2020

Forul european de fotbal a anunțat, marți, că a extins ancheta care vizează Federația de Fotbal din Anglia, cu privire la incidentele care au avut loc pe stadionul Wembley și în împrejurimile acestuia, la finala de la Euro 2020, pierdută de Anglia, la lovituri de departajare, în fața Italiei.

UEFA menționează că investighează ”invadarea terenului de către suporteri, aruncarea de obiecte de către fanii englezi, tulburările care au avut loc în timpul intonării imnurilor şi folosirea de dispozitive pirotehnice”.

În dimineața finalei Euro 2020, sute de suporteri englezi aflați sub influența băuturilor alcoolice au provocat mai multe incidente în proximitatea stadionului Wembley. Aceștia au aruncat cu pietre şi cu proiectile şi i-au insultat pe fanii italieni.

Ulterior, alte sute de fani ai naționalei Albionului au forțat cordonul de securitate și au pătruns în incinta arenei, fără bilet, și au ocupat abuziv locurile rezervate spectatorilor care aveau tichete. Înregistrările postate pe reţelele de socializare au ilustrat incidente violente și pe culoarele stadionului.

03-08-2021
16:22

Cu 4 zile înainte de meciul din Cupa Germaniei, Dortmund primește o veste dură! Doi titulari, depistați pozitiv cu COVID-19

Înainte de meciul din Cupa Germaniei cu Wehen, Borussia Dortmund a primit o lovitură dură, și anume că doi titulari au fost depistați pozitiv cu COVID-19.

Este vorba despre Julian Brandt și Thomas Meunier, care vor fi izolați. În urma rezultatelor, colegii lor vor mai efectua încă un rând de teste.

03-08-2021
13:53

Carmen Tocală a câștigat alegerile la Federația Română de Baschet

Carmen Tocală este noul președinte al Federației Române de Baschet, în urma alegerilor desfășurate marți, 3 august. Conform informațiilor oferite de www.baschet.ro, ea a obținut 61 de voturi dintre cele 118 exprimate. Contracandidații săi au fost Adrian Voinescu (33 de voturi), Virgil Stănescu (22 de voturi) și Ștefan Săndulache (2 voturi).

Fostă jucătoare de baschet în echipa națională, acum în vârstă de 59 de ani, Carmen Tocală a mai ocupat funcția de președinte al FR de Baschet în perioada 2005-2012, iar între 2013 și 2016, a fost secretar de stat la Ministerul Tineretului și Sportului.

03-08-2021
12:36

S-a stabilit programul etapei a 5-a din Liga 1

LPF a stabilit programul meciurilor din etapa a 5-a a Ligii 1, derby-ul Rapid – FCSB urmând să se dispute la 15 august.

Chiellini, încă doi ani la Juventus

Fundaşul Giorgio Chiellini, campion european în această vară cu echipa națională a Italiei, şi-a prelungit contractul cu Juventus Torino până în 2023.

”Giorgio este ADN-ul lui Juve. Este inima şi capul”, a anunţat clubul italian pe site-ul oficial. Chiellini, care va împlini 37 de ani peste două săptămâni, joacă la Juventus din 2005 şi are în palmares 9 titluri de campion al Italiei.

Barcelona, aproape de un nou transfer de marcă

FC Barcelona vrea să facă uitat sezonul ratat și face achiziții pe bandă rulantă în speranța că trofeele vor reveni din nou Camp Nou.

Conform cotidianului As, catalanii sunt în pole position pentru transferul mijlocașului Saul Niguez de la Atletico Madrid, care mai este dorit de trei forțe din Premier League: Chelsea, Liverpool și Manchester United.

Înainte de a purta negocierile finale cu gruparea madrilenă, Barcelona vrea să rezolve problema contractuală a lui Leo Messi și încearcă să scape de Miralem Pjanic, Martin Braithwaite, Neto și Samuel Umtiti.

Transferul lui Saul la Barcelona este independent de o eventuală revenire a lui Antoine Griezmann la Atletico Madrid.