Suedia – Anglia, statistica meciurilor directe din al treilea sfert la Campionatul Mondial

07.07.2018 | 10:41
Suedia  Anglia statistica meciurilor directe din al treilea sfert la Campionatul Mondial

Suedia – Anglia, statistica meciurilor directe din al treilea sfert de finală la Campionatul Mondial. Sâmbătă, 7 iulie, începând cu ora 17:00, se va disputa la Samara al treilea sfert de finală la Campionatul Mondial 2018, partida dintre Suedia şi Anglia. Învingătoarea din această partidă va juca apoi miercuri, 11 iulie, de la ora 21:oo în semifinale cu echipa câştigătoare a celui de-al patrulea sfert, Rusia – Croaţia, pentru accederea în finala de pe 15 iulie. În optimi Suedia a trecut de Elveţia cu 1-0. Anglia a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a se desprinde de Columbia, scor 1-1 după 120 de minute, 4-3 de la punctul cu var.

Suedia – Anglia, statistica meciurilor directe din al treilea sfert de finală la Campionatul Mondial. Există o tradiţie deosebit de bogată în privinţa confruntărilor dintre aceste două ţări. Sunt, până acum, nu mai puţin de 24 de meciuri, iar bilanţul este de 7 victorii Suedia, 9 egaluri şi 8 succese Anglia, golaveraj însă net favorabil insularilor, cu 47-32. Dintre acestea 16 partide au avut caracter amical, iar prima confrntare a fost un scor fluviu, dar normal la acea vreme, pentru Anglia, pe 20 octombrie 1908, Anglia – Suedia 12-1.

Suedia – Anglia, statistica meciurilor directe din al treilea sfert la Campionatul Mondial. Englezii, o singură victorie în meciuri oficiale

Suedia – Anglia, statistica meciurilor directe din al treilea sfert de finală la Campionatul Mondial. De altfel, seria jocurilor amicale, fără nici o întâlnire oficială a cuprins şi urmăroarele unsprezece jocuri. Abia în 19 octombrie 1988 s-a jucat primul meci oficial, care a fost în preliminariie pentru CM 1990, 0-0, dar şi returul acestei partide, pe 6 septembrie 1989, s-a încheiat cu acelaşi rezultat. Singura dată până la Euro 1992, unde Suedia a fost gazdă, când nordicii i-au mai bătut pe englezi a fost pe 13 mai 1949, la Stockholm, într-un meci amical.

Suedia - Anglia, statistica celui de-al treilea sfert de finală la Campionatul Mondial 2018. Anglia înseamnă, în primul rând Harry Kane, în imagine, autor a şase goluri
Suedia – Anglia, statistica celui de-al treilea sfert de finală la Campionatul Mondial 2018. Anglia înseamnă, în primul rând Harry Kane

Suedia – Anglia, statistica meciurilor directe din al treilea sfert de finală la Campionatul Mondial. Primul succes în meciurile direct într-o partidă oficială a aparţinut scandinavilorl la Euro 1992, scor 2-1, pe 17 iunie 1992. Apoi, în preliminariile Euro 2000 Suedia s-a impus acasă cu 2-1 şi a remizat alb în Anglia. Apoi, în 2002, la Mondialul asiatic, a fost egal 1-1 la Saitama, în Japonia. În 2006, la turneul final al CM din Germania a fost 2-2 la Koln, cu un final nebun, gol de 2-1 Gerrard pentru Anglia în minutul 85, 2-2 Henrik Larsson în minutul 90. Singurul succes englez în meci oficial a fost 3-2 la Euro 2012, după un meci în care Suedia a avut 2-1 în minutul 59, dar Walcott şi Welbeck au întors în favoarea Angliei.