Suedia -Turcia 2-3, de la 2-0! Video. Mircea Lucescu, victorie miraculoasă în prelungiri

Autor: Tibi Demeter | 11.09.2018 | 00:33
Suedia -Turcia 2-3, de la 2-0! Video. Mircea Lucescu victorie în prelungiri

Mircea Lucescu a reuşit o victorie mare în partida Suedia – Turcia 2-3 din Liga Naţiunilor. Antrenorul român se afla într-o poziţie ingrată pe banca reprezentativei Turciei după ce a pierdut, pe teren propriu, cu Rusia, însă revenirea spectaculoasă din meciul cu naţionala Suediei i-ar putea asigura în continuare locul pe banca tehnică.

Suedezii au aliniat o formulă cu foarte multe rezerve, dar cu toate astea în minutul 49 al partidei conduceau cu 2-0 după golurile marcate de Kiesse-Thelin şi Victor Claesson. Turcia a replicat după doar două minute, iar vedeta echipei, Hakan Calhanoglu, a redus din diferenţă.

Suedia -Turcia 2-3, de la 2-0! Lucescu a schimbat meciul în minutul 62

Veteranul de pe banca tehnică a Turciei l-a introdus pe teren în minutul 62 al jocului pe Emre Akbaba, fotbalistul celor de la Galatasaray, iar acesta a schimbat soarta jocului. Fotbalistul de 25 de ani avea să marcheze două goluri în minutele 89 şi 90+2 şi Turcia s-a ales cu toate cele trei puncte.

Turcia este pe locul doi în grupă, la egalitate de puncte cu Rusia, 3, dar este singur formaţie care a jucat două partide în această grupă.