Video. Kayseri, victorie la Ankara, cu Şumudică în tribună

superliga turca, osmanlispor-kayserispor, sumudica, lung junior, sapunaru

Marius Şumudică a fost suspendat la meciul Osmanlîspor-Kayserispor, dar echipa sa a câştigat în deplasare şi e pe locul 5 in Superliga turcă.

Marius Şumudică a privit de la tribuna oficială succesul echipei sale, Kayserispor, la Ankara, împotriva celor de la Osmanlîspor, echipă care în acest sezon se zbate să evite retrogradarea, după ce în urmă cu doi ani bătea FCSB în grupele Europa League.

Tehnicianul român a fost suspendat şi amendat de Comisia de disciplină a Federaţiei turce în urma repetatelor sale ieşiri nervoase la adresa arbitrajelor din ultimele meciuri, în care, într-adevăr, echipa sa a fost dezavantajată în cel puţin două cazuri. În tribuna oficială a stadionului din Ankara Şumudică a fost foarte rezervat şi a urmărit atent meciul, controlat clar de echipa sa.

Şumudică se bate pentru Europa League

Kayersipor s-a impus doar cu 1-0, gol Turuc în minutul 12, din penalty, doar pentru a ratat mult, printre altele trimiţând o dată mingea în bară. Dintre jucătorii veniţi din Liga 1 au jucat din primui minut doar portarul Silviu Lung junior şi Cristi Săpunaru, care a evoluat ca fundaş dreapta în absenţa lui Thiago Lopes, suspendat.Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Foştii stelişti Fernando Boldrin şi William de Amorim au stat pe bancă, doar primul bifând ultimele cinci minute plus cele şase de prelungiri. Cu acest succes Kayserispor se află pe locul 5, la patru puncte de ultimul loc european, ocupat de Fenerbahce. Dar pentru Şumudică mai există încă o poartă de pătruns în Europa, Cupa, unde va juca returul sfertului de finală cu Akhişar Belediye, care s-a impus în minutul 90, cu 1-0, în prima mansă, pe teren propriu.