Play-off-ul și play-out-ul SuperLigii continuă după pauza internațională. Această perioadă de inactivitate a fost ideală pentru echipele cu noi antrenori, anume Oțelul Galați, Petrolul Ploiești și Sepsi Sf. Gheorghe, să-și pună la punct toate aspectele în vederea unor rezultate pozitive.
Min. 90+7: Final de partidă la Buzău, Oțelul obține un succes important la primul meci cu Laszlo Balint pe bancă.
Min. 90: Bonilla și Roșu îi înlocuiesc pe Silva și Bourard la Oțelul. Partida va fi prelungită cu șase minute.
Min. 85: Lea Siliki primește galben după un fault, iar apoi Luckassen vede și el cartonașul, pentru proteste.
Min. 83: Markovic scapă singur cu Răilean, dar nu reușește să finalizeze și cade în careu în urma unui duel cu portarul advers, însă nu sunt circumstanțe de penalty.
Min. 81: Două modificări și la Oțelul, Maciel și Tănasă sunt înlocuiți de Cojocaru și Andronache.
Min. 79: Dublă modificare la gazde, intră Pîrvulescu și Mihai, ies Jipa și Albu.
Min. 73: Markovic câștigă un duel cu Cestor și îi pasează lui Teles într-o poziție bună, însă acesta este blocat de defensiva gazdelor.
Min. 72: Gol anulat! Tavares centrează excelent din partea stângă, iar Benavente trimite balonul în poartă cu capul, însă reușita este anulată pentru offside. Decizia inițială este confirmată și din camera VAR.
Min. 68: Cartonaș galben pentru Jipa.
Min. 66: Schimbare și la gazde, Lea Siliki intră în locul lui Ișfan.
Min. 64: Eric Bicfalvi părăsește terenul, fiind înlocuit de Jovan Markovic.
Min. 57: Ocazie imensă pentru gazde! Ciranni execută un corner, iar Luckassen trimite puternic cu capul spre poartă, însă Popescu reușește să prindă mingea pe linie.
Min. 50: Maciel primește în careu și trimite un șut puternic, Răilean intervine și respinge în corner.
Min. 46: A început repriza secundă a meciului de la Buzău. Benavente a intrat în locul lui Dumitrașcu la gazde.
Min. 45+3: Pauză la Buzău, Oțelul conduce cu 2-0.
Min. 43: Puerto primește cartonașul galben după o intrare tare asupra lui Bourard.
Min. 33: Ciranni centrează bine din partea dreaptă, însă lovitura de cap a lui Dumitrașcu trece peste poartă.
Min. 30: Zivulic îl faultează pe Tavares la mijlocul terenului și primește primul cartonaș galben al meciului.
Min. 16: GOOOL Oțelul! Puerto ratează complet degajarea și mingea ajunge la Maciel în careu, iar acesta marchează cu un șut la colțul lung.
Min. 12: GOOOL Oțelul! Oaspeții recuperează balonul în jumătatea adversă, mingea ajunge în careu la Bourard, care trimite în centru, de unde Samuel Teles finalizează pe lângă Răilean.
Min. 11: Jipa trage de la distanță, balonul este pe direcția lui Popescu, care prinde.
Min. 1: A început partida, prima a lui Laszlo Balint pe banca gălățenilor.
Gloria Buzău: Răilean – Ciranni, Puerto, Cestor, de Noiijer – Tavares, Albu – Jipă, Ișfan, Dumitrașcu – Luckassen. Rezerve: Lazar, Greab, Pîrvulescu, Călin, Saveljevs, Dobrosavlevici, Turda, Mihai, Benavente, Siliki. Antrenor: Ilie Stan
Oțelul: Popescu – Silva, Stevanovic, Cisse, Zhelev – Bourard, Zivulic, Silva – Tănasă, Bicfalvi, Maciel. Rezerve: Dur Bozoancă, Cojocaru, Markovic, Angha, Rus, Andronache, Hofman, Roșu, Plaza. Antrenor: Laszlo Balint
Min. 90 +3: Final de meci! Echipa lui Vasile Miriuță câștigă spectaculos împotriva arădenilor!
Min. 90 +2: Ocazie bună a lui UTA! Mpoku îi pune probleme lui Fernandez dintr-o lovitură liberă. Mingea se ducea sub bară însă goalkeeperul spaniol respinge în corner.
Min. 81: GOOOOOL Poli Iași! Skuka transforma impecabil și încheie orice fel de emoție a moldovenilor!
Min. 78: Arbitrul dictează lovitură de la 11 metri pentru Poli Iași! Iliev cade peste Skuka și îl faultează în suprafața de pedeapsă
Min. 60: Effiong primește o pasă filtrantă în bandă și încearcă să trimită în careu, însă Fernandez interceptează tentativa de centrare a fotbalistului arădenilor.
Min. 46 Repriza a doua a început!
Min. 45+1 – După o repriză de vis, Poli Iași intră la pauză un un avantaj neverosimil în partida cu UTA, scor 3-0.
Min. 44 – GOOOL Poli Iași!!! Marchioni profită de o eroare imensă a lui Conte, care vrea să-i așeze mingea cu pieptul lui Iliev, ”fură” balonul și înscrie lejer.
Min. 41 – Costache reia periculos cu capul după o centrare plouată, dar Jesus Fernandez are o intervenție bună.
Min. 29 – GOOOL Poli Iași!!! Camara primește un balon în interiorul careului, se întoarce de lângă Conte și șutează la poartă. Mingea este deviată nefericit de Benga și intră în poarta lui Iliev.
Min. 25 – Iliev scapă în față un șut al lui Roman, Camara urmărește excelent faza și îl lobează pe portarul arădenilor, dar Benga se repliază la timp și scoate de pe linia porții.
Min. 12 – Iliev are o intervenție excelentă la șutul lui Bordeianu din 16 metri.
Min. 4 – GOOOL Poli Iași!!! Guileherme centrează perfect în mijlocul careului și Alin Roman, venit nemarcat, înscrie cu un șut plasat.
Min. 1 – Start de meci!
Poli Iași traversează o perioadă bună și poate urca peste locurile de baraj dacă va învinge pe UTA, în primul meci al zilei din SuperLiga, de la ora 15:00. De partea cealaltă, formația pregătită de Mircea Rednic vine după victoria din prima etapă de play-out, 2-0 cu Oțelul.
Arădenii sunt cu gândul chiar la Europa. O eventuală victorie i-ar duce pe locul 2 în play-out, poziție care ar asigura intrarea la barajele pentru un loc de Conference League.
FINAL – FC Botoșani tremură pe final, dar se impune în cele din urmă cu 4-3 și urcă pe locul 2 în play-out. De cealaltă parte, Farul e poziția a 6-a, la doar două lungimi de zona fierbinte a clasamentului.
Min. 82 – GOOOL Farul!!! Continuă spectacolul în Moldova! Echipa lui Gică Hagi dă din nou semne de viață. Ionuț Vînă a înscris din pasa lui Denis Alibec.
Min. 77 – GOOOL FC Botoșani!!! Zoran Mitrov își încununează evoluția excelentă cu un hattrick! Fotbalistul în vârstă de 23 de ani îl învinge din nou pe Buzbuchi cu un șut imparabil.
Min. 72 – GOOOL Farul!!! Proaspăt introdus pe teren Luca Băsceanu reușește să marcheze golul 2 al „marinarilor”. Echipa lui Hagi aleargă după egalare.
Min. 63 – GOOOL Farul!!! Radaslavescu înscrie cu multă șansă. Mingea expediată de fostul jucător de la FCSB a fost scăpată în plasă de portarul Anestis.
Min. 51 – O nouă ocazie de gol pentru moldoveni! Mitrov era aproape să facă hattrickul! A șutat la vinclu, dar mingea a lovit bara.
Min. 49 – GOOOL FC Botoșani!!! Start perfect pentru echipa lui Leo Grozavu! Mitrov profită de o gafă colosală a lui Țiru și face „dubla”.
Min. 30 – Vine și prima ocazie importantă a Farului, pe care o ratează Denis Alibec! Internaționalul român a reluat din careu mult peste poarta lui Anestis.
Min. 28 – FC Botoșani continuă să atace în valuri! Același Mitrov șutează puternic, dar mingea se duce puțin pe lângă poarta Farului.
Min. 16 – GOOOL FC Botoșani!!! Zoran Mitrov îl învinge pe Buzbuchi cu un eurogol! Mingea șutată de jucătorul moldovenilor a lovit și bara înainte să intre în plasă.
Min. 11 – GOOOL FC Botoșani!!! Enriko Papa deschide rapid scorul! Mijlocașul albanez a reluat nestingherit din doar câțiva metri.
Min. 90 +3: Final de partidă. Dorinel Munteanu debutează cu stângul pe banca tehnică a covăsnenilor.
Min. 79:O nouă ocazie pentru Goncalves. Portughezul trimite un șut periculos care îl întinde din nou pe Roland Niczuly.
Min. 64: Goncalves este găsit foarte bine de pasa lui Ianis Stoica, însă Niczuly închide colțul scurt foarte bine și refuză al treilea gol al sibienilor pentru un moment.
Min. 47. Fază de play-station a covăsnenilor, însă Kallaku trage puțin peste poartă.
Min. 46: A început repriza a doua.
Min. 45+3: Final de primă repriză!
Min. 45 +2: GOOOOOOOOL Hermannstadt! Sibienii își dublează avantajul printr-o execuție de mare fotbalist a lui Murgia! Niczuly, executat de la 25 de metri!
Min. 43: Aurelian Chițu interceptează o pasă senzațională în fața porții. Atacantul lui Hermannstadt reia spectaculos spre poartă, însă Niczuly are un reflex incredibil.
Min. 24: GOOOL Hermannstadt! Neguț centrează în careu, iar Niczuly a ieșit din poartă pentru a reține mingea. Portarul a scăpat mingea incredibil, iar balonul a ajuns la Stoica. Sibienii preiau conducerea.
Min. 13: Cristian Neguț cade în careu după un duel cu Sherif Kallaku. Horațiu Feșnic a acordat lovitură de la 11 metri fără să stea pe gânduri, însă Iuliana Demetrescu a intervenit din camera VAR. După ce a văzut reluările la monitor, Feșnic a anulat decizia de a acorda penalty.
Min. 9: Neguț primește o pasă bună la marginea careului, dar șutul său e mult prea moale, iar portarul reține.
Min. 1: Partida a început!
Sepsi: R. Niczuly – D. Harut, Ninaj, Oteliță, Ștefan – Kallaku, Matei, Mino – Neskovic, Oberlin, Coman
Rezerve: Gyenge, Drăghiceanu, Dumitrescu, El Sawy, Nistor, D. Oroian, Siger, Simic, Skorup, Tamas
Antrenor: Dorinel Munteanu
FC Hermannstadt: Căbuz – Balaure, Căpușă, Stoica, Bejan, Goncalves – Popescu, Ivanov, Murgia – Neguț, Chițu
Rezerve: Pop, Muțiu, Antwi, Biceanu, Buș, Găman, Gindila, Iancu, Kujabi, Mihart, A. Oroian, I. Stoica
Antrenor: Marius Măldărășanu
Min. 90+5: Final de meci. Remiză albă între Unirea Slobozia și Petrolul.
Min. 88: Akhmatov vede și el al doilea cartonaș galben după o simulare și se restabilește egalitatea numerică.
Min. 75. Keita vede al doilea cartonaș galben și Petrolul rămâne în 10 oameni.
Min. 68: Ocazie mare pentru Unirea Slobozia! Afalna îi tirmite lui Vojtus în centru, care trage din prima de la 16 metri, iar mingea zguduie bara laterală a Petrolului. Formația lui Mehmet Topal este în corzi în repriza a doua.
Min. 65: Ratare uriașă a ialomițenilor! Petru Neagu trimite peste poartă din câțiva metri. Fotbalistul din Republica Moldova a avut deschiderea scorului în gheată.
Min. 52: Mihnea Rădulescu are o șansă extraordinară de a deschis scorul, însă șutul său lovește plasa laterală. El a fost servit splendid de Jyry în centru careului.
Min. 50: Andrei Dorobanțu trimite un șut foarte periculos spre poarta lui Raul Bălbărău, însă mingea trece puțin pe lângă
Min. 46: Arbitrul fluieră startul reprizei a doua.
Min 45+2: Final de primă repriză! Cele două echipe încheie 45 de minute fără șut pe spațiul porții sau alte faze periculoase.
Min. 30: Mateiu încearcă o execuție curajoasă de la 25 de metri însă mingea nu ia o traiectorie periculoasă.
Min. 1: Partida a început!
Unirea Slobozia: Krell – Dorobanțu, Antoche, I. Dinu, A. Toma – Akhmatov, Perianu – Afalna, Purece, Neagu – Vojtus
Rezerve: D. Rusu, Medina, Blazek, Șerbănică, Lemnaru, Aganovic, Coadă, M. Lupu, Vlăsceanu, Bărbuț, Yusov, Ibrian
Antrenor: Adrian Mihalcea
Petrolul: Bălbărău – Ricardinho, Papp, Huja, Tolea – Mateiu – M. Rădulescu, Keita, Jyry, Grozav – Irobiso
Rezerve: Eșanu, Linner, Stănică, Hanca, Ludewig, Bratu, Boțogan, Radu, Demirel, V. Gheorghe, Răducan, B. Marian
Antrenor: Mehmet Topal
Etapa cu numărul 2 din play-out-ul SuperLigii va fi deschisă de duelul Unirea Slobozia – Petrolul Ploiești. „Găzarii” au un nou antrenor, Mehmet Topal revenind pe bancă prahovenilor după despărțirea de Adrian Mutu.
Runda va continua cu Sepsi OSK, formație care îl are pe bancă pe Dorinel Munteanu, și FC Hermannstadt. Acest meci le aduce față în față pe principalele favorite pentru ocuparea locului de baraj pentru Conference League.
Farul Constanța se va deplasa în Moldova pentru meciul cu FC Botoșani, pe când UTA va face același lucru, pentru duelul cu Poli Iași. Runda din play-out va fi încheiată de Gloria Buzău – Oțelul Galați.
Meciurile din play-out-ul SuperLigii vor fi difuzate în direct pe TV, dar și în online. Posturile care se ocupă de transmisiune sunt Digisport 1 și Prima Sport 1, astfel că microbiștii pot vedea partidele pe ecranele de acasă. Pe internet, partida poate fi urmărită prin intermediul platformelor Prima Play, Digi Online și Orange TV Go.
Vineri, 28 martie
Sâmbătă, 29 martie
Duminică, 30 martie
Luni, 31 martie
Etapa cu numărul 2 din play-off-ul SuperLigii va fi deschisă de duelul Rapid București – Universitatea Craiova. Oltenii vin cu un moral bun în capitală, însă elevii lui Marius Șumudică sunt neînvinși în acest sezon în fața „Științei”.
Runda va continua cu „Eternul Derby” dintre Dinamo și FCSB, unde Daniel Bîrligea va fi apt de joc. „Câinii roșii” au doar înfrângeri în acest sezon în fața rivalilor, însă elevii lui Zeljko Kopic speră că vor „spăla rușinea” și vor obține cele trei puncte. De cealaltă parte, roș-albaștrii au nevoie de o victorie, pentru a rămâne aproape de prima poziție.
Totodată, orașul Cluj va fi pus pe „foc” de către derby-ul dintre echipele locale. U Cluj așteaptă vizita lui CFR, iar stadionul va fi cu siguranță arhiplin. „Șepcile roșii” au două victorii în fața rivalilor din oraș în acest sezon.
Meciurile din play-off-ul SuperLigii vor fi difuzate în direct pe TV, dar și în online. Posturile care se ocupă de transmisiune sunt Digisport 1 și Prima Sport 1, astfel că microbiștii pot vedea partidele pe ecranele de acasă. Pe internet, partida poate fi urmărită prin intermediul platformelor Prima Play, Digi Online și Orange TV Go.
Sâmbătă, 29 martie
Duminică, 30 martie
Luni, 31 martie
FCSB este văzută drept mare favorită în întâlnirea cu Dinamo, iar casele de pariuri oferă o cotă de 2,00 pentru victoria roș-albaștrilor. De cealaltă parte, „câinii” au o cotă de 4,10 pentru un succes. Egalul este cotat cu 3,35.
În play-out vom avea duelul primelor clasate, Sepsi și FC Hermannstadt. Covăsnenii au o cotă de 2,30 la victorie, pe când formația pregătită de Marius Măldărășanu este cotată cu 3,30 pentru un triumf. Egalul este văzut cu o cotă de 3,30.
Toate detaliile legate de meciurile din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii sunt pe FANATIK.ro. Echipele de start, informațiile importante dinaintea fluierului de start, desfășurarea partidei în format live text și rezumatul video la final de joc sunt aici.
De asemenea, cele mai importante reacții ale jucătorilor și oficialilor celor două echipe pot fi citite pe site-ul nostru. FANATIK.ro vă pune la dispoziție cele mai interesante detalii înaintea fiecărui meci din campionatul intern.