Surpriză majoră în Cupa Angliei! Liverpool e out din competiție după 1-2 cu Wolves. Klopp a folosit un jucător de 16 ani! Video

Alin Miu
in Liverpool
07/01/2019, 23:54
Liverpool e out din competiție după 1-2 cu Wolves

Dintre favoritele la trofeu, Liverpool a avut cel mai dificil adversar în turul III din Cupa Angliei, iar acest lucru s-a văzut pe teren. „Cormoranii” au fost nevoiți să joace pe terenul lui Wolves, una dintre formațiile redutabile din Premier League.

Dacă Arsenal, City, United, Chelsea și Tottenham au obținut victorii facile, jucătorii lui Jurgen Klopp nu au reușit să le urmeze exemplul rivalilor. Astfel, Liverpool a fost învinsă cu 1-2 de Wolves și a suferit cea de-a doua sa înfrângere în mai puțin de o săptămână.

Le primeşti GRATIS cu revista TAIFASURI! Faimoasele GHEARE DE BUCĂTĂRIE au ajuns și în România! Americanii nu pot trăi fără ele! Detalii AICI

Fără Mane, Salah și Firmino în primul 11, Liverpool s-a văzut condusă încă din minutul 38 grație golului înscris de Jimenez. Totuși, după pauză, „coromoranii” au egalat prin Origi, în minutul 51. Patru minute mai târziu, Neves le-a readus pe gazde în avantaj. În minutul 70 au intrat Salah și Firmino, însă niciunul dintre ei nu a mai putut face nimic, iar Liverpool a fost eliminată.

Interesant este că Jurgen Klopp a avut curajul de a-l înlocui în minutul 6 pe accidentatul Lovren cu un puști în vârstă de numai 16 ani. Ki-Jana a devenit astfel cel mai tânăr debutant  din istorie pentru Liverpool în Cupa Angliei.

Golul lui Jimenez

Golul lui Origi

Golul lui Neves

Momentul când Ki-Jana a intrat pe teren

Liverpool venea după prima înfrângere suferită în acest sezon de Premier League, 1-2 pe terenul lui Manchester City. Este pentru prima oară în ultimele opt luni când Liverpool pierde două meciuri oficiale la rând.

„Cormoranii” se deplasează sâmbătă pe terenul lui Brighton, formație aflată într-o perioadă foarte bună. Brighton a învins-o cu 3-1 în Cupa Angliei pe Bournemouth, meci în care românul Florin Andone a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor.

Liverpool are patru puncte avans față de Manchester City și șase puncte avans față de Tottenham.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!