Irina Aldea
în Tenis
15/01/2019, 12:10
Surprize la Australian Open 2019! Victoria Azarenka şi Daria Kasatkina, eliminate în primul tur la Melbourne GALERIE FOTO
Victoria Azarenka şi Daria Kasatkina au eliminate în primul tur la Melbourne

Victoria Azarenka şi Daria Kasatkina au eliminate în primul tur la Melbourne! Primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open, a asigurat din primele zile de concurs spectacolul, iar favoritele nu au fost scutite de înfrângeri. Marţi, în cea de-a doua zi de concurs la Melbourne, alte două favorite au părăsit competiţia din Melbourne. Este vorba despre Victoria Azarenka şi Daria Kasatkina.

Victoria Azarenka, fără statut de cap de serie, totuşi considerată de specialişti un real pericol indiferent de turneul la care evoluează, a fost eliminată, în mod surprinzător în turul inaugural la Australian Open 2019 de către sportiva din Germania, Laura Siegemund, locul 110 WTA. Scorul final a fost 7-6 (5), 6-4, 6-2, la capătul unui meci care a durat două ore şi 44 de minute de joc.

Continuă surprizele la Australian Open 2019

Mai apoi, Daria Kasatkina a fost şi ea învinsă. Rusoaica în vârstă de 21 de ani, locul 10 WTA şi cap de serie njumărul 10, a fost eliminată, marţi, cu scorul de 6-0, 6-3, de elveţianca Timea Bacsinszky, locul 145 WTA, în prima manşă a Australian Open 2019. Kasatkina este prima jucătoare din Top 10 WTA care părseşte actuala ediţie a Grand Slam-ului de la Melbourne, ea fiind întrecută după un meci care a durat numai 55 de minute de joc. Rusoaica se afla pe partea de tablou a Simonei Halep, locul 1 WTA, pe care ar fi putut-o întâlni în sferturile de finală ale turneului de la Antipozi.

De asemenea, dintre favorite, şi Mihaela Buzărnescu a părăsit turneul de la Melbourne. Mihaela, locul 26 WTA şi cap de serie numărul 25, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-7 (3), 7-6 (3), 6-2, de americanca Venus Williams, locul 36 WTA, în turul inaugural al Australian Open. Venus Williams va evolua în manşa a doua cu franţuzoaica Alize Cornet, locul 46 WTA, care a trecut, cu 6-2, 6-2, de iberica Lara Arruabarrena, locul 86 WTA. Miki va primi pentru participarea la simplu un premiu de 75.000 de dolari australieni (54.000 de dolari americani) şi zece puncte WTA.